DATASENSING
S85-serien kan udføre højpræcisionsmålinger over lange afstande uden brug af en prismatisk reflektor. Sensoren har desuden to digitale udgange til signal på ønsket afstand.
Fokuseret klasse 2-laser og den innovative integrerede software gør S85-serien ideel til applikationer, der kræver ekstremt nøjagtige målinger. Sensoren tilbyder 7 mm nøjagtighed på afstande op til 20 m, med 1 mm opløsning og 1 mm repeterbarhed.
| Dimension (mm) | 60 x 72 x 37 |
|---|---|
| Distance max | 20000 mm |
| Distance min. | 200 mm |
| Elektrisk tilslutning | 8-polet kontakt M12 stik |
| Forsyningsspænding | 24 V DC |
| Fotocelleteknik | Afstandsmåler laser |
| Funktion | Mørkkoblet/Lyskoblet |
| Godkendelser | CE, UL |
| IP-klasse | IP67 |
| LED-indikering | Ja |
| Lystype | Rød laser |
| Materiale hus | Zinklegering |
|---|---|
| Materiale linse | PMMA |
| Reaktionstid | 15 ms |
| Temperaturområde fra | -15 °C |
| Temperaturområde lager fra | -25 °C |
| Temperaturområde lager til | 70 °C |
| Temperaturområde til | 50 °C |
| Udgang | NPN, PNP, Push/Pull |
| Udgangsstrøm max | 0,1 A |
| Vægt | 250 g |
S85-serien kan udføre højpræcisionsmålinger over lange afstande uden brug af en prismatisk reflektor. Sensoren har desuden to digitale udgange til signal på ønsket afstand.
Fokuseret klasse 2-laser og den innovative integrerede software gør S85-serien ideel til applikationer, der kræver ekstremt nøjagtige målinger. Sensoren tilbyder 7 mm nøjagtighed på afstande op til 20 m, med 1 mm opløsning og 1 mm repeterbarhed.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
I mange år har kviksølvsafbrydere været anvendt i industrien, særligt i lifte og andre tunge maskiner, på grund af deres pålidelighed og holdbarhed. Men med stigende fokus på miljø- og sundhedsrisici er det blevet afgørende at erstatte dem med sikrere alternativer som DIS-sensorer.
Senseca styrker sin position med opkøbet af Biral og Geonica, der bringer ekspertise inden for miljømåling og sensorteknologi. Dette strategiske skridt kombinerer avanceret teknologi og bæredygtige løsninger til Smart City-udvikling, vedvarende energi og præcisionsmålinger.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Distance max | Elektrisk tilslutning | Reaktionstid | Udgang | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Fotocelle analog laser 20 m RS485
Art:
S85-MH-5-Y13-OOY
Kopieret
|
20000 mm
|
8-polet kontakt M12 stik
|
15 ms
|
NPN, PNP, Push/Pull
|
|
||
|
Fotocelle analog laser 10 m 0-10 V
Art:
S85-MH-5-Y03-OOV
Kopieret
|
10000 mm
|
5-polet kontakt M12 stik
|
30 ms
|
0-10 V, NPN, PNP, Push/Pull
|
|
||
|
Fotocelle analog laser 20 m RS485
Art:
S85-MH-5-Y13-OOIVY
Kopieret
|
20000 mm
|
8-polet kontakt M12 stik
|
15 ms
|
0-10 V, 4-20 mA, NPN, PNP, Push/Pull
|
|
||
|
Fotocelle analog laser 10 m 4-20 mA
Art:
S85-MH-5-Y03-OOI
Kopieret
|
10000 mm
|
5-polet kontakt M12 stik
|
30 ms
|
4-20 mA, NPN, PNP, Push/Pull
|
|
Vælg en variant på listen