DATASENSING
Direkte detekterende fotocelle, der går op til 5m med baggrundsdæmpning. Fungerer med usynlig infrarød LED, men er blevet udstyret med en tydeligt synlig grøn LED for at lette målretning.
Det grønne lysfelt viser også, hvor stor fotocellens rammeflade er. Fotocellen har to separate udgange til fx min. og max. afstand.
Lille kompakt hus på kun 50x50x24 mm.
Anvendelsesområder:
·Tilstedeværelsesregistrering på transportbaner
·Løser detektion af objekter foran baggrunden uden at det forstyrrer
·Niveaukontrol af væsker (ikke gennemsigtige) eller faste materialer
·Kollisionssikring på fx traverser eller AGV'er
| Dimension (mm) | 50 x 50 x 25 mm |
|---|---|
| Distance max | 5000 mm |
| Distance min. | 300 mm |
| Elektrisk tilslutning | 5-polet kontakt M12 stik |
| Forsyningsspænding | 24 V DC |
| Fotocelleteknik | Direkte aftaster baggrundsblændet |
| Funktion | Mørkkoblet/Lyskoblet |
| Godkendelser | CE, UL |
| IP-klasse | IP67 |
| LED-indikering | Ja |
| Lystype | Grøn LED, IR LED |
| Materiale hus | ABS-plast |
| Materiale linse | PMMA |
|---|---|
| Reaktionstid | 8,5 ms |
| Temperaturområde fra | -15 °C |
| Temperaturområde lager fra | -25 °C |
| Temperaturområde lager til | 70 °C |
| Temperaturområde til | 55 °C |
| Type of light | LED |
| Udgang | NPN, PNP |
| Udgangsstrøm max | 0,1 A |
| Vægt | 50 g |
Direkte detekterende fotocelle, der går op til 5m med baggrundsdæmpning. Fungerer med usynlig infrarød LED, men er blevet udstyret med en tydeligt synlig grøn LED for at lette målretning.
Det grønne lysfelt viser også, hvor stor fotocellens rammeflade er. Fotocellen har to separate udgange til fx min. og max. afstand.
Lille kompakt hus på kun 50x50x24 mm.
Anvendelsesområder:
·Tilstedeværelsesregistrering på transportbaner
·Løser detektion af objekter foran baggrunden uden at det forstyrrer
·Niveaukontrol af væsker (ikke gennemsigtige) eller faste materialer
·Kollisionssikring på fx traverser eller AGV'er
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
I mange år har kviksølvsafbrydere været anvendt i industrien, særligt i lifte og andre tunge maskiner, på grund af deres pålidelighed og holdbarhed. Men med stigende fokus på miljø- og sundhedsrisici er det blevet afgørende at erstatte dem med sikrere alternativer som DIS-sensorer.
Senseca styrker sin position med opkøbet af Biral og Geonica, der bringer ekspertise inden for miljømåling og sensorteknologi. Dette strategiske skridt kombinerer avanceret teknologi og bæredygtige løsninger til Smart City-udvikling, vedvarende energi og præcisionsmålinger.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Udgang | Pris | |
|---|---|---|---|---|
Fotocelle direkte detektion TOF 5m NPN/PNP
Art:
S65-PA-5-M13-OO
Kopieret
|
NPN, PNP
|
|
||
Fotocelle direkte detektion TOF 5m NPN/PNP I/O
Art:
S65-PA-5-M13-OOZ
Kopieret
|
IO-Link, PNP, NPN
|
|
Vælg en variant på listen