TAKEX
En meget kompakt fotoelektrisk sensor med baggrundsbelysning og lang måleafstand. Præcis og nem justering af følsomheden med et 5-omdrejnings potentiometer med skala. DLS100R fungerer med rødt synligt lys. På en afstand på op til 1 meter er der en tydelig rød lysplet synlig. Brugerne har stor gavn af det røde synlige lys under justering og betjening. Godt valg til vanskelige måleafstande, f.eks.: Farve, overflade eller form af objekter varierer. Bag objektet er der en "baggrund", som ikke må detekteres. Den fungerer tilfredsstillende i støvede og snavsede miljøer.
| Distance max | 1000 mm |
|---|---|
| Distance min. | 100 mm |
| Effektforbrug | 0,03 A |
| Elektrisk tilslutning | Indstøbt kabel 2m |
| Fotocelleteknik | Direkte aftaster baggrundsblændet |
| Funktion | Mørkkoblet/Lyskoblet |
| Godkendelser | CE |
| IP-klasse | IP67 |
| Light / Dark Switching | Ja |
| Lystype | Rød LED |
|---|---|
| Reaktionstid | 2 ms |
| Spænding DC max | 24 V |
| Spænding DC min | 12 V |
| Temperaturområde fra | -25 °C |
| Temperaturområde til | 55 °C |
| Udgang | NPN, PNP |
| Udgangsstrøm max | 0,1 A |
En meget kompakt fotoelektrisk sensor med baggrundsbelysning og lang måleafstand. Præcis og nem justering af følsomheden med et 5-omdrejnings potentiometer med skala. DLS100R fungerer med rødt synligt lys. På en afstand på op til 1 meter er der en tydelig rød lysplet synlig. Brugerne har stor gavn af det røde synlige lys under justering og betjening. Godt valg til vanskelige måleafstande, f.eks.: Farve, overflade eller form af objekter varierer. Bag objektet er der en "baggrund", som ikke må detekteres. Den fungerer tilfredsstillende i støvede og snavsede miljøer.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
I mange år har kviksølvsafbrydere været anvendt i industrien, særligt i lifte og andre tunge maskiner, på grund af deres pålidelighed og holdbarhed. Men med stigende fokus på miljø- og sundhedsrisici er det blevet afgørende at erstatte dem med sikrere alternativer som DIS-sensorer.
Senseca styrker sin position med opkøbet af Biral og Geonica, der bringer ekspertise inden for miljømåling og sensorteknologi. Dette strategiske skridt kombinerer avanceret teknologi og bæredygtige løsninger til Smart City-udvikling, vedvarende energi og præcisionsmålinger.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Distance max | Elektrisk tilslutning | Lystype | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Fotocelle med direkte detekterende 0,1-1 m PNP/NPN
Art:
DLS100R
Kopieret
|
1000 mm
|
Indstøbt kabel 2m
|
Rød LED
|
|
||
|
Fotocelle direkte detekterende 0,1-1 m M8-stik
Art:
DLS100R-J
Kopieret
|
1000 mm
|
4-polet kontakt M8 stik
|
Rød LED
|
|
||
|
Fotocelle direkte detekterende 0,1-1 m M12-stik
Art:
DLS100R-PJ4
Kopieret
|
1000 mm
|
4-polet kontakt M12 stik grisehale
|
Rød LED
|
|
||
|
Fotocelle direkte detekterende 0,2-2 m PNP/NPN
Art:
DLS202
Kopieret
|
2000 mm
|
Indstøbt kabel 2m
|
IR LED
|
|
||
|
Fotocelle direkte detekterende 0,2-2 m M8-stik
Art:
DLS202-J
Kopieret
|
2000 mm
|
4-polet kontakt M8 stik
|
IR LED
|
|
Vælg en variant på listen