TAKEX
DLN-serien har to forskellige detektionsteknologier i samme kabinet for at give dig de bedste betingelser for forskellige applikationer. Pålidelig detektion, der ikke påvirkes af baggrundsforhold eller målobjektets farve, form og materiale.
BGS: Baggrundsundertrykkelse (BGS).
FGS/BGR: Foreground suppression / Background recognition / Background recognition
| Distance max | 100 mm |
|---|---|
| Distance min. | 10 mm |
| Effektforbrug | 0,018 A |
| Elektrisk tilslutning | Indstøbt kabel 2m |
| Fotocelleteknik | Direkte aftaster baggrundsblændet |
| Funktion | Mørkkoblet/Lyskoblet |
| Godkendelser | CE |
| IP-klasse | IP67 |
| Light / Dark Switching | Ja |
| Lystype | Rød LED |
| Materiale hus | PBT |
|---|---|
| Materiale linse | Polykarbonat |
| Reaktionstid | 0,5 ms |
| Spænding DC max | 24 V |
| Spænding DC min | 12 V |
| Temperaturområde fra | -25 °C |
| Temperaturområde til | 55 °C |
| Udgang | NPN, PNP |
| Udgangsstrøm max | 0,1 A |
DLN-serien har to forskellige detektionsteknologier i samme kabinet for at give dig de bedste betingelser for forskellige applikationer. Pålidelig detektion, der ikke påvirkes af baggrundsforhold eller målobjektets farve, form og materiale.
BGS: Baggrundsundertrykkelse (BGS).
FGS/BGR: Foreground suppression / Background recognition / Background recognition
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
I mange år har kviksølvsafbrydere været anvendt i industrien, særligt i lifte og andre tunge maskiner, på grund af deres pålidelighed og holdbarhed. Men med stigende fokus på miljø- og sundhedsrisici er det blevet afgørende at erstatte dem med sikrere alternativer som DIS-sensorer.
Senseca styrker sin position med opkøbet af Biral og Geonica, der bringer ekspertise inden for miljømåling og sensorteknologi. Dette strategiske skridt kombinerer avanceret teknologi og bæredygtige løsninger til Smart City-udvikling, vedvarende energi og præcisionsmålinger.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Distance max | Distance min. | Elektrisk tilslutning | Materiale hus | Materiale linse | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Fotosensor direkte bgs. 10-100mm PNP/NPN
Art:
DLN-S10RVP
Kopieret
|
100 mm
|
10 mm
|
Indstøbt kabel 2m
|
PBT
|
Polykarbonat
|
|
||
|
Fotosensor direkte bgs. 100mm M8-kontakt PNP/NP
Art:
DLN-S10RVP-J
Kopieret
|
100 mm
|
10 mm
|
4-polet kontakt M8 stik, Indstøbt kabel 2m
|
|
|
|
||
|
Fotosensor direkte bgs. 20-300mm PNP/NPN
Art:
DLN-S30RMVP
Kopieret
|
300 mm
|
20 mm
|
Indstøbt kabel 2m
|
PBT
|
Polykarbonat
|
|
||
|
Fotosensor direkte bgs. 300mm M8 kontakt PNP/NP
Art:
DLN-S30RMVP-J
Kopieret
|
300 mm
|
20 mm
|
4-polet kontakt M8 stik, Indstøbt kabel 2m
|
PBT
|
Polykarbonat
|
|
Vælg en variant på listen