TAKEX
GNT/M/R-serien er en serie fotoceller i miniaturerelateret design med lang rækkevidde. Ved hjælp af moderne teknologi er det lykkedes at udvikle en serie fotoceller med lav pris og høj teknisk ydeevne. De kompakte huse kombineret med den lange rækkevidde gør serien velegnet til de fleste applikationer uden at optage unødig plads.
| Distance min. | 0 mm |
|---|---|
| Effektforbrug | 0,022 A |
| Elektrisk tilslutning | Indstøbt kabel 2m |
| Fotocelleteknik | Sender/modtager |
| Funktion | Mørkkoblet/Lyskoblet |
| Godkendelser | CE |
| IP-klasse | IP67 |
| Light / Dark Switching | Ja |
| Lystype | Rød LED |
| Reaktionstid | 0,5 ms |
|---|---|
| Spænding DC max | 24 V |
| Spænding DC min | 12 V |
| Tasteafstand | 10000 mm |
| Temperaturområde fra | -25 °C |
| Temperaturområde til | 55 °C |
| Udgang | PNP |
GNT/M/R-serien er en serie fotoceller i miniaturerelateret design med lang rækkevidde. Ved hjælp af moderne teknologi er det lykkedes at udvikle en serie fotoceller med lav pris og høj teknisk ydeevne. De kompakte huse kombineret med den lange rækkevidde gør serien velegnet til de fleste applikationer uden at optage unødig plads.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
I mange år har kviksølvsafbrydere været anvendt i industrien, særligt i lifte og andre tunge maskiner, på grund af deres pålidelighed og holdbarhed. Men med stigende fokus på miljø- og sundhedsrisici er det blevet afgørende at erstatte dem med sikrere alternativer som DIS-sensorer.
Senseca styrker sin position med opkøbet af Biral og Geonica, der bringer ekspertise inden for miljømåling og sensorteknologi. Dette strategiske skridt kombinerer avanceret teknologi og bæredygtige løsninger til Smart City-udvikling, vedvarende energi og præcisionsmålinger.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Distance min. | Effektforbrug | Elektrisk tilslutning | Fotocelleteknik | Tasteafstand | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Fotosensor sender/modtager 10 m PNP
Art:
GNT10CR-PNP
Kopieret
|
0 mm
|
0,022 A
|
Indstøbt kabel 2m
|
Sender/modtager
|
10000 mm
|
|
||
|
Fotosensor sender/modtager 10 m PNP
Art:
GNT10CR-PNP-J
Kopieret
|
0 mm
|
0,022 A
|
4-polet kontakt M8 stik
|
Sender/modtager
|
10000 mm
|
|
||
|
Fotosensor med pol. reflektor 1,3 m PNP
Art:
GNM2CR-PNP
Kopieret
|
30 mm
|
0,022 A
|
Indstøbt kabel 2m
|
Mod polariseret reflektor
|
1300 mm
|
|
||
|
Fotosensor pol. reflektor 1,3 m PNP M8
Art:
GNM2CR-PNP-J
Kopieret
|
30 mm
|
0,022 A
|
4-polet kontakt M8 stik
|
Mod polariseret reflektor
|
1300 mm
|
|
||
|
Fotosensor med direkte detek. 0,4 m PNP
Art:
GNR40CR-PNP
Kopieret
|
0 mm
|
0,025 A
|
Indstøbt kabel 2m
|
Direkte aftaster
|
400 mm
|
|
||
|
Fotosensor med direkte detek. 0,4 m PNP
Art:
GNR40CR-PNP-J
Kopieret
|
0 mm
|
0,025 A
|
4-polet kontakt M8 stik
|
Direkte aftaster
|
400 mm
|
|
Vælg en variant på listen