TAKEX
Kompakt, fuldstøbt volumenfotocelle, der passer i smalle maskiner. GMR2RS er et naturligt førstevalg til reflektoraflæsning. Polariseret linse eliminerer alle spøgelsesreflektioner. Med tilbehøret "beskyttelsesdæksel med beslag" opnås en meget robust og sikker installation. For ekstra sikkerhed fås en separat alarmudgang.
| Distance min. | 0 mm |
|---|---|
| Effektforbrug | 0,025 A |
| Elektrisk tilslutning | Indstøbt kabel 2m |
| Fotocelleteknik | Sender/modtager |
| Funktion | Mørkkoblet/Lyskoblet |
| Godkendelser | CE |
| IP-klasse | IP67 |
| Light / Dark Switching | Ja |
| Lystype | Rød LED |
| Reaktionstid | 0,5 ms |
|---|---|
| Spænding DC max | 24 V |
| Spænding DC min | 12 V |
| Tasteafstand | 7000 mm |
| Temperaturområde fra | -25 °C |
| Temperaturområde til | 55 °C |
| Udgang | PNP |
Kompakt, fuldstøbt volumenfotocelle, der passer i smalle maskiner. GMR2RS er et naturligt førstevalg til reflektoraflæsning. Polariseret linse eliminerer alle spøgelsesreflektioner. Med tilbehøret "beskyttelsesdæksel med beslag" opnås en meget robust og sikker installation. For ekstra sikkerhed fås en separat alarmudgang.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
I mange år har kviksølvsafbrydere været anvendt i industrien, særligt i lifte og andre tunge maskiner, på grund af deres pålidelighed og holdbarhed. Men med stigende fokus på miljø- og sundhedsrisici er det blevet afgørende at erstatte dem med sikrere alternativer som DIS-sensorer.
Senseca styrker sin position med opkøbet af Biral og Geonica, der bringer ekspertise inden for miljømåling og sensorteknologi. Dette strategiske skridt kombinerer avanceret teknologi og bæredygtige løsninger til Smart City-udvikling, vedvarende energi og præcisionsmålinger.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Distance max | Distance min. | Elektrisk tilslutning | Fotocelleteknik | Tasteafstand | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Fotosensor sender/modtager 7 m PNP
Art:
GT5RS-PNP-N
Kopieret
|
|
0 mm
|
Indstøbt kabel 2m
|
Sender/modtager
|
7000 mm
|
|
||
|
Fotosensor sender/modtager stik PNP
Art:
GT5RS-PNP-NJ
Kopieret
|
|
0 mm
|
4-polet kontakt M8 stik
|
Sender/modtager
|
7000 mm
|
|
||
|
Fotosensor pol. reflektor 1,5 m PNP
Art:
GMR2RS-PNP-N
Kopieret
|
1500 mm
|
30 mm
|
Indstøbt kabel 2m
|
Mod polariseret reflektor
|
1500 mm
|
|
||
|
Fotosensor pol. Reflektor stik PNP
Art:
GMR2RS-PNP-NJ
Kopieret
|
1500 mm
|
30 mm
|
4-polet kontakt M8 stik
|
Mod polariseret reflektor
|
1500 mm
|
|
||
|
Fotosensor med direkte detek. 0,5 m PNP
Art:
GSR05RS-PNP-N
Kopieret
|
|
0 mm
|
Indstøbt kabel 2m
|
Direkte aftaster
|
500 mm
|
|
||
|
Fotosensor med direkte detek. stik PNP
Art:
GSR05RS-PNP-NJ
Kopieret
|
|
0 mm
|
4-polet kontakt M8 stik
|
Direkte aftaster
|
500 mm
|
|
Vælg en variant på listen