DATASENSING
Kompakt fotoelektrisk sensor fra Datasensing S62 med baggrundsundertrykkelse, justerbar detektionsafstand og robust IP67-hus til industrielle applikationer.
Ideel til proces- og pakkeanlæg, conveyor linjer og materiale håndtering.
| Dimension (mm) | 18 x 50 x 50 |
|---|---|
| Distance max | 8000 mm |
| Distance min. | 100 mm |
| Effektforbrug | 0,03 A |
| Elektrisk tilslutning | Indstøbt kabel 2m |
| Forsyningsspænding | 10-30 V DC |
| Fotocelleteknik | Mod polariseret reflektor |
| Funktion | Mørkkoblet/Lyskoblet |
| Godkendelser | CE, UL |
| IP-klasse | IP67 |
| Kabellængde | 2000 mm |
| LED-indikering | Gul LED indikere udgang, Grøn LED indikere tilfredsstillende detektering |
| LED-indikering | Ja |
| Lystype | Rød LED |
|---|---|
| Materiale hus | ABS-plast |
| Materiale linse | PMMA, Polykarbonat |
| Reaktionstid | 0,5 ms |
| Sensitivity Setting | Potentiometer |
| Temperaturområde fra | -10 °C |
| Temperaturområde lager fra | -20 °C |
| Temperaturområde lager til | 70 °C |
| Temperaturområde til | 55 °C |
| Udgang | PNP |
| Udgangsstrøm max | 0,1 A |
| Vægt | 90 g |
Kompakt fotoelektrisk sensor fra Datasensing S62 med baggrundsundertrykkelse, justerbar detektionsafstand og robust IP67-hus til industrielle applikationer.
Ideel til proces- og pakkeanlæg, conveyor linjer og materiale håndtering.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
I mange år har kviksølvsafbrydere været anvendt i industrien, særligt i lifte og andre tunge maskiner, på grund af deres pålidelighed og holdbarhed. Men med stigende fokus på miljø- og sundhedsrisici er det blevet afgørende at erstatte dem med sikrere alternativer som DIS-sensorer.
Senseca styrker sin position med opkøbet af Biral og Geonica, der bringer ekspertise inden for miljømåling og sensorteknologi. Dette strategiske skridt kombinerer avanceret teknologi og bæredygtige løsninger til Smart City-udvikling, vedvarende energi og præcisionsmålinger.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Distance max | Distance min. | Effektforbrug | Elektrisk tilslutning | Fotocelleteknik | Kabellængde | Lystype | Reaktionstid | Vægt | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Fotocelle Pol.Reflektor 10m, Kabel
Art:
S62-PA-2-B01-PP
Kopieret
|
8000 mm
|
100 mm
|
0,03 A
|
Indstøbt kabel 2m
|
Mod polariseret reflektor
|
2000 mm
|
Rød LED
|
0,5 ms
|
90 g
|
|
||
Fotocelle Pol.Reflektor Laser 20m, M12
Art:
S62-PL-5-B01-PP
Kopieret
|
20000 mm
|
300 mm
|
0,04 A
|
4-polet kontakt M12 stik
|
Mod polariseret reflektor
|
|
Rød laser
|
0,2 ms
|
40 g
|
|
||
Fotocelle Direkte detektering 150mm
Art:
S62-PL-5-M01-PP
Kopieret
|
150 mm
|
30 mm
|
0,04 A
|
4-polet kontakt M12 stik
|
Direkte aftaster baggrundsblændet
|
|
Rød laser
|
0,14 ms
|
40 g
|
|
||
Fotocelle Direkte detektering BGS. 300mm
Art:
S62-PA-5-M01-PP
Kopieret
|
300 mm
|
30 mm
|
0,03 A
|
4-polet kontakt M12 stik
|
Direkte aftaster baggrundsblændet
|
|
Rød LED
|
0,5 ms
|
40 g
|
|
||
Fotocelle Direkte detektering. 300mm
Art:
S62-PA-5-M05-PP
Kopieret
|
300 mm
|
30 mm
|
0,03 A
|
4-polet kontakt M12 stik
|
Direkte aftaster baggrundsblændet
|
|
Rød LED
|
0,5 ms
|
40 g
|
|
||
Fotocelle Direkte detektering BGS. 300mm
Art:
S62-PA-2-M01-PP
Kopieret
|
300 mm
|
30 mm
|
0,03 A
|
Indstøbt kabel 2m
|
Direkte aftaster baggrundsblændet
|
2000 mm
|
Rød LED
|
0,5 ms
|
90 g
|
|
||
Fotocelle Direkte detektering 350mm
Art:
S62-PL-5-M11-PP
Kopieret
|
350 mm
|
50 mm
|
0,04 A
|
4-polet kontakt M12 stik
|
Direkte aftaster baggrundsblændet
|
|
Rød laser
|
0,2 ms
|
40 g
|
|
||
Fotocelle Direkte detektering BGS 600mm
Art:
S62-PA-5-M11-PP
Kopieret
|
600 mm
|
60 mm
|
0,03 A
|
4-polet kontakt M12 stik
|
Direkte aftaster baggrundsblændet
|
|
Rød LED
|
0,5 ms
|
40 g
|
|
||
Fotocelle Direkte detektering 600mm
Art:
S62-PA-5-M15-PP
Kopieret
|
600 mm
|
60 mm
|
0,03 A
|
4-polet kontakt M12 stik
|
Direkte aftaster baggrundsblændet
|
|
Rød LED
|
0,5 ms
|
40 g
|
|
||
Fotocelle Direkte detektering BGS 600mm
Art:
S62-PA-2-M11-PP
Kopieret
|
600 mm
|
60 mm
|
0,03 A
|
Indstøbt kabel 2m
|
Direkte aftaster baggrundsblændet
|
2000 mm
|
Rød LED
|
0,5 ms
|
90 g
|
|
||
Fotocelle Direkte detektering BGS 1200mm
Art:
S62-PA-5-M21-PP
Kopieret
|
1200 mm
|
60 mm
|
0,03 A
|
4-polet kontakt M12 stik
|
Direkte aftaster baggrundsblændet
|
|
IR LED
|
1 ms
|
40 g
|
|
||
Fotocelle Direkte detektering BGS 1200mm
Art:
S62-PA-5-M25-PP
Kopieret
|
1200 mm
|
60 mm
|
0,03 A
|
4-polet kontakt M12 stik
|
Direkte aftaster baggrundsblændet
|
|
IR LED
|
1 ms
|
40 g
|
|
||
Fotocelle Direkte detektering BGS 1200mm
Art:
S62-PA-2-M21-PP
Kopieret
|
1200 mm
|
60 mm
|
0,03 A
|
Indstøbt kabel 2m
|
Direkte aftaster baggrundsblændet
|
2000 mm
|
IR LED
|
1 ms
|
90 g
|
|
||
Fotocelle Direkte detektering BGS 2000mm
Art:
S62-PA-5-M31-PP
Kopieret
|
2000 mm
|
200 mm
|
0,03 A
|
4-polet kontakt M12 stik
|
Direkte aftaster baggrundsblændet
|
|
IR LED
|
1,5 ms
|
40 g
|
|
||
Fotocelle Direkte detektering BGS 2000mm
Art:
S62-PA-5-M35-PP
Kopieret
|
2000 mm
|
200 mm
|
0,03 A
|
4-polet kontakt M12 stik
|
Direkte aftaster baggrundsblændet
|
|
IR LED
|
1,5 ms
|
40 g
|
|
||
Fotocelle Direkte detektering BGS 2000mm
Art:
S62-PA-2-M31-PP
Kopieret
|
2000 mm
|
200 mm
|
0,03 A
|
Indstøbt kabel 2m
|
Direkte aftaster baggrundsblændet
|
2000 mm
|
IR LED
|
1,5 ms
|
90 g
|
|
Vælg en variant på listen