DATASENSING
SG4-Extended-Finger er nok det mest funktionelle og komplette lysgitter, der er tilgængeligt på markedet idag. Faktisk kan SG4-extended bedst beskrives som indeholdende flere forskellige varianter af lysgardiner i ét og samme kabinet.
SG4-Extended-Finger er et moderne designet lysgitter, der er fuldt programmerbart både med og uden software. Lysdækket giver fuld følbarhed langs hele profilen, dvs. ingen døde zoner.
SG4-Extended-Finger har indbygget muting og override, hvilket betyder, at der ikke er behov for ekstra perifert udstyr til at slukke lysgitteret. SG4-Extended-Finger har også indbyggede blankingfunktioner som fast og flydende blanking.
Som tilbehør er der en såkaldt "dongle", der gør det muligt at klone et lysgardin til et andet ved at overføre funktionerne fra et gardin til et andet. Det er også muligt at logge lysgardinet gennem donglen.
Eksempel på applikation:
Fingerbeskyttelse (R ≤14 mm) | Opløsning for registrering af finger |
|
|
| Antal stråler | 16 |
|---|---|
| DC | 99 % |
| Effektforbrug | Sender max 3 W. Modtager 5 W. (uden belastning) |
| Ekstra funktionalitet | Muting, override, blanking, EDM, nulstilling, kaskade |
| Forsyningsspænding | 24 V DC |
| Funktion | Manuel/automatisk restart, EDM, Override, Muting, Blanking |
| Godkendelser | CE, cULus, TÜV |
| I henhold til | EMC, LVD, MD |
| IP-klasse | IP65 |
| Kabelforbindelsesmodtager | M12, 12-pole for blanking; M12, 12-pole + M12, 5-pole for muting |
| Kabelforbindelsestransmitter | M12, 5-pol |
| Kabellængde max | 50 m |
| Kontaktstrøm max | 0,5 A |
| Materiale hus | Aluminium |
| Mttfd | 444 år |
|---|---|
| PL | e (EN ISO 13849-1) |
| Protection height | 300 mm |
| Reaktionstid | 13 ms |
| Scope | 0,2-20 m |
| Sikre udgange | 2 PNP |
| SIL | 3 (EN IEC 62061) |
| Spændingstolerance | ±20 % |
| T1 (Life Time In Years) | 20 |
| Temperaturområde fra | 0 °C |
| Temperaturområde til | 50 °C |
| Type | 4 |
SG4-Extended-Finger er nok det mest funktionelle og komplette lysgitter, der er tilgængeligt på markedet idag. Faktisk kan SG4-extended bedst beskrives som indeholdende flere forskellige varianter af lysgardiner i ét og samme kabinet.
SG4-Extended-Finger er et moderne designet lysgitter, der er fuldt programmerbart både med og uden software. Lysdækket giver fuld følbarhed langs hele profilen, dvs. ingen døde zoner.
SG4-Extended-Finger har indbygget muting og override, hvilket betyder, at der ikke er behov for ekstra perifert udstyr til at slukke lysgitteret. SG4-Extended-Finger har også indbyggede blankingfunktioner som fast og flydende blanking.
Som tilbehør er der en såkaldt "dongle", der gør det muligt at klone et lysgardin til et andet ved at overføre funktionerne fra et gardin til et andet. Det er også muligt at logge lysgardinet gennem donglen.
Eksempel på applikation:
Fingerbeskyttelse (R ≤14 mm) | Opløsning for registrering af finger |
|
|
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Sikkerhedsradarene kommer nu med et officielt URCap plugin. Både programmører og slutbrugere vil have stor gavn af den strømlinede integration mellem Inxpect-sensorer og UR-robotter.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Antal stråler | Protection height | Reaktionstid | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Lysgitter Extended, L=300mm/30mm, Advan.
Art:
SG4-30-030-OO-P
Kopieret
|
16
|
300 mm
|
13 ms
|
|
||
|
Lysgitter Extended, L=450mm/30mm, Advan.
Art:
SG4-30-045-OO-P
Kopieret
|
24
|
450 mm
|
14 ms
|
|
||
|
Lysgitter Extended, L=600mm/30mm, Advan.
Art:
SG4-30-060-OO-P
Kopieret
|
32
|
600 mm
|
15 ms
|
|
||
|
Lysgitter Extended, L=750mm/30mm, Advan.
Art:
SG4-30-075-OO-P
Kopieret
|
40
|
750 mm
|
16 ms
|
|
||
|
Lysgitter Extended, L=900mm/30mm, Advan.
Art:
SG4-30-090-OO-P
Kopieret
|
48
|
900 mm
|
17 ms
|
|
||
|
Lysgitter Extended, L=1050mm/30mm, Advan
Art:
SG4-30-105-OO-P
Kopieret
|
56
|
1050 mm
|
18 ms
|
|
||
|
Lysgitter Extended, L=1200mm/30mm, Advan
Art:
SG4-30-120-OO-P
Kopieret
|
64
|
1200 mm
|
19 ms
|
|
||
|
Lysgitter Extended, L=1350mm/30mm, Advan
Art:
SG4-30-135-OO-P
Kopieret
|
72
|
1350 mm
|
19 ms
|
|
||
|
Lysgitter Extended, L=1500mm/30mm, Advan
Art:
SG4-30-150-OO-P
Kopieret
|
80
|
1500 mm
|
20 ms
|
|
||
|
Lysgitter Extended, L=1650mm/30mm, Advan
Art:
SG4-30-165-OO-P
Kopieret
|
88
|
1650 mm
|
21 ms
|
|
||
|
Lysgitter Extended, L=1800mm/30mm, Advan
Art:
SG4-30-180-OO-P
Kopieret
|
96
|
1800 mm
|
21 ms
|
|
Vælg en variant på listen