LOVATO
Multi Instrumenterne DMG100 og DMG110 er designet til at kombinere brugervenlighed med en lang række avancerede funktioner. På trods af de ekstremt begrænsede dimensioner af enhederne (kun 72 mm bredde) har de samme ydeevne som nogle af de mest avancerede produkter på markedet. Baggrundsbelyst LCD-display giver en klarere brugerflade.
Høj nøjagtighed TRMS værdier, og et bredt udvalg af tilgængelige målinger som nedenfor. 100-240 V AC forsyningsspænding gør det muligt at bruge instrumentet i applikationer over hele verden. Navigation sker ved hjælp af 4 store og tydelige knapper i front.
DMG110 har RS485 og Modbus-protokol muliggør overvågning, for eksempel, Synergy.
Tilgængelige målinger:
Måleværdi | Beskrivelse |
Spænding - fase-fase | V(L1-L2), V(L2-L3), V(L3-L1), V(LL)EQV |
Spænding - fase-N | V(L1-N), V(L2-N), V(L3-N), V(L-N)EQV |
Strøm - per fase og N | I(L1), I(L2), I(L3), I(N) |
Aktiv effekt | P(L1), P(L2), P(L3), P(TOT) |
Reaktiv effekt | Q(L1), Q(L2), Q(L3), Q(TOT) |
Tilsyneladende effekt | S(L1), S(L2), S(L3), S(TOT) |
Effektfaktor | PF(L1), PF(L2), PF(L3), PF(EQ) |
Frekvens | Hz |
Der er også mulighed for at aktivere visningen af en række andre sider såsom totale harmoniske indhold for både spænding og strøm, asymmetri, driftstid måling. Alarmer og grænser vises, hvis disse findes programmeret.
For mere information, kontakt OEM Automatic Klitsø, produktområde El-tavle.
| Anbefalet sikring | F1A (hurtig) |
|---|---|
| Effektforbrug | 0,5 W |
| Effektforbrug | 1,5 VA |
| Forsyningsspænding AC max | 240 V AC |
| Forsyningsspænding AC min | 100 V AC |
| Forsyningsspænding DC max | 250 V DC |
| Forsyningsspænding DC min | 110 V DC |
| Frekvens max | 66 Hz |
| Frekvens min | 45 Hz |
| Godkendelser | CSA C22.2-N°14, EN61000-6-2, EN61000-6-4, EN61010-1, UL 508 |
| IP klasse Front | IP40 |
| IP klasse tilslutning | IP20 |
| Kan udvides | Nej |
| LED | Nej |
| Montage | DIN-skinne |
| Målenøjagtighed Aktiv energi | IEC/EN 62053-21 Class 1 |
| Målenøjagtighed reaktiv energi | IEC/EN 62053-23 Class 2 |
|---|---|
| Målenøjagtighed spænding (L-L) | ±0,5 % (80...530 V AC) |
| Målenøjagtighed spænding (L-N) | ±0,5 % (50...480 V AC) |
| Målenøjagtighed strøm | ±0,5 % (0,1...1,2 x In) |
| Måleområde strøm | For 5 A-skala: 0,025 ... 6 A. For 1 A-skala: 0,025 ... 1,2 A. |
| Temperaturområde drift fra | -20 °C |
| Temperaturområde drift til | 60 °C |
| Temperaturområde lager fra | -30 °C |
| Temperaturområde lager til | 80 °C |
| Tilslutning af strømtransformer og udgang | 6x 0,2..2,5 mm² |
| Tilslutning strømtransformer og udgang, tilspændingsmoment | 0,44 |
| Tilslutningsspænding og måling | 6x 0,2..4 mm² |
| Tilslutningsspænding og måling, tilspændingsmoment | 0,8 |
| Type af måleværdi | RMS |
| Vægt | 0,3 kg |
Multi Instrumenterne DMG100 og DMG110 er designet til at kombinere brugervenlighed med en lang række avancerede funktioner. På trods af de ekstremt begrænsede dimensioner af enhederne (kun 72 mm bredde) har de samme ydeevne som nogle af de mest avancerede produkter på markedet. Baggrundsbelyst LCD-display giver en klarere brugerflade.
Høj nøjagtighed TRMS værdier, og et bredt udvalg af tilgængelige målinger som nedenfor. 100-240 V AC forsyningsspænding gør det muligt at bruge instrumentet i applikationer over hele verden. Navigation sker ved hjælp af 4 store og tydelige knapper i front.
DMG110 har RS485 og Modbus-protokol muliggør overvågning, for eksempel, Synergy.
Tilgængelige målinger:
Måleværdi | Beskrivelse |
Spænding - fase-fase | V(L1-L2), V(L2-L3), V(L3-L1), V(LL)EQV |
Spænding - fase-N | V(L1-N), V(L2-N), V(L3-N), V(L-N)EQV |
Strøm - per fase og N | I(L1), I(L2), I(L3), I(N) |
Aktiv effekt | P(L1), P(L2), P(L3), P(TOT) |
Reaktiv effekt | Q(L1), Q(L2), Q(L3), Q(TOT) |
Tilsyneladende effekt | S(L1), S(L2), S(L3), S(TOT) |
Effektfaktor | PF(L1), PF(L2), PF(L3), PF(EQ) |
Frekvens | Hz |
Der er også mulighed for at aktivere visningen af en række andre sider såsom totale harmoniske indhold for både spænding og strøm, asymmetri, driftstid måling. Alarmer og grænser vises, hvis disse findes programmeret.
For mere information, kontakt OEM Automatic Klitsø, produktområde El-tavle.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Effektforbrug | Effektforbrug | Måleområde strøm | RS485 | Tilslutning af strømtransformer og udgang | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Multiinstrument LCD-disp DIN
Art:
DMG100
Kopieret
|
0,5 W
|
1,5 VA
|
For 5 A-skala: 0,025 ... 6 A. For 1 A-skala: 0,025 ... 1,2 A.
|
|
6x 0,2..2,5 mm²
|
|
||
Multiinstrument LCD-disp DIN RS485
Art:
DMG110
Kopieret
|
0,8 W
|
2,2 VA
|
For 5 A skala: 0,025-6 A. For 1 A skala: 0,025-1,2 A.
|
Ja
|
10x 0,2..2,5 mm²
|
|
Vælg en variant på listen