Generel data |
|
|---|---|
| Montage | Skrue |
| Farve | Sort |
| IP-klasse | IP66 |
| Godkendelser | cUL, UL |
| NEMA class | 4x |
| Længde | 73 mm |
| Bredde | 39 mm |
| Højde | 18,9 mm |
Monterings specifikationer |
|
| Længde af udskæring | 46 mm |
| Bredde af udskæring | 24 mm |
| Antal skruehuller | 2 pc |
| Diameter på skruehullerne | 5,5 mm |
| Fastgørelsesskruer str. | M5 |
| Moment på fastgørelsesskruer | 3 |
Materialer |
|
| Materiale | Polyamid |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Glasfiberforstærket | Ja |
| Flammeklasse | V-0 |
| Materiale | Polyurethan |
| Silikonefri | Ja |
| Halogenfri | Ja |
| Temperaturområde drift fra | -40 °C |
| Temperaturområde drift til | 120 °C |
| Godkendelser | cUL, UL |
Godkendelser |
|
| UL test standard | UL 508 |
| cUL test standard | C22.2 No. 14-95 |
Yderligere data |
|
| Tariff code | 39259020 |
| Oprindelsesland | DE |
| Vægt | 31,7 g |
| Pakningsstørrelse | 1 pc |
KDS-SR-FB fra Conta-Clip er en innovativ og modulopbygget kabelgennemføring, der er specielt udviklet til flade kabler. Systemet gør det muligt at føre kabler ind i styreskabe og maskiner – uden at afmontere stik eller beskadige kablerne.
Rammen er fremstillet af halogenfri, glasfiberforstærket polyamid (PA 6.6) og tilbyder en høj beskyttelsesgrad på IP66. Det unikke "fish skin"-tætningssystem giver en fleksibel og tæt forsegling, også ved kabeltolerance og bevægelse.
KDS-SR-FB fås i flere størrelser og med forskellige indsatsmoduler, så løsningen kan tilpasses præcist til din installation. Den er ideel til brug i bl.a. automatisering, kranindustri, elevatorer og mobile maskiner, hvor flade kabler ofte anvendes.
Fordele:
- Hurtig og værktøjsfri montage
- Tæt og sikker IP66-forsegling
- Genanvendelige tætningselementer
- Tilgængelig med forskellige modulindlæg
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Længde | Længde af udskæring | Vægt | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
KDS-SR-FB1/A frontramme fladkabler sort
Art:
28700.4
Kopieret
|
73 mm
|
46 mm
|
31,7 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB1/B BK
Art:
29008.4
Kopieret
|
73 mm
|
46 mm
|
29,5 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB2/A BK
Art:
28701.4
Kopieret
|
98 mm
|
68 mm
|
40,31 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB2/B BK
Art:
28702.4
Kopieret
|
98 mm
|
68 mm
|
41,51 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB2/C BK
Art:
28799.4
Kopieret
|
98 mm
|
68 mm
|
38,5 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB3/A BK
Art:
28703.4
Kopieret
|
120 mm
|
89 mm
|
47,1 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB3/B BK
Art:
28704.4
Kopieret
|
120 mm
|
89 mm
|
48,1 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB3/C BK
Art:
28705.4
Kopieret
|
120 mm
|
89 mm
|
48,1 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB3/D BK
Art:
28706.4
Kopieret
|
120 mm
|
89 mm
|
49,2 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB3/E BK
Art:
29009.4
Kopieret
|
120 mm
|
89 mm
|
47,1 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB4/A BK
Art:
28707.4
Kopieret
|
147 mm
|
111 mm
|
56,6 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB4/B BK
Art:
28708.4
Kopieret
|
147 mm
|
111 mm
|
58 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB4/C BK
Art:
28709.4
Kopieret
|
147 mm
|
111 mm
|
58,9 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB4/D BK
Art:
28710.4
Kopieret
|
147 mm
|
111 mm
|
59,7 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB4/E BK
Art:
28711.4
Kopieret
|
147 mm
|
111 mm
|
57,5 g
|
|
||
|
KDS-SR-FB4/F BK
Art:
28712.4
Kopieret
|
147 mm
|
111 mm
|
61,4 g
|
|
Vælg en variant på listen