CONTA-CLIP
Conta‑Clip's Push-In 3-leder funktionsklemme 2,5-4 mm².
Basisterminalerne i FDLI 2.5-4-serien fås i otte forskellige versioner. Dette sortiment tilbyder dig den bedste allround-løsning, uanset om du bruger vores gennemføringsterminaler, gennemføringsterminaler med afbryderblad eller de tomme terminalversioner sammen med tilpasset tilbehør.
Alt kan kombineres i én pæn pakke med ensartet størrelse for at give en professionel og nem at tilslutte løsning.
Tre-leder klemme (3 tilslutninger) med plads til maks. 4 mm² ledertværsnit.
Nominel spænding op til ca. 400 V, nominelt ledertværsnit 4 mm², impuls-spænding ca. 6 kV.
Korpus af polyamid 6.6, flammebestandighed UL94 V-0, driftstemperatur fra –40 °C til +120 °C.
Kompakt bredde ca. 5,1 mm – effektiv pladsudnyttelse i kontrolskabe og tavler.
Godkendelser: eksempelvis KEMA, CSA – for pålidelig industriel brug.
Ideel til funktionsmæssige forbindelser i styrings- og automationsudstyr, hvor flere ledere skal forbindes hurtigt og sikkert.
Generel data |
|
|---|---|
| Tværsnit | 4 mm² |
| Farve | Beige |
| Nominel spænding IEC | 400 V |
| Nominel strøm IEC | 18 A |
| Laststrøm max | 32 A |
| Montage | TS 35/7,5 |
| Nominel impulsspænding | 6 kV |
| Overspændingskategori | III |
| Miljøklasse | 3 |
| Godkendelser | EAC |
Dimensioner |
|
| Længde | 101 mm |
| Bredde | 5,1 mm |
| Højde monteret på TS 35/7,5 | 55,6 mm |
Forbindelses data |
|
| Tilslutninger | 5 |
| Plug gauge iht. EN 60 947-1 | A3 |
| Antal kanaler til lasker | 2 pc |
| Tværsnit enkelt ledning fra | 0,2 mm² |
| Tværsnit enkelt ledning til | 4 mm² |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Tværsnit fintrådet ledning fra | 0,2 mm² |
| Tværsnit fintrådet ledning til | 4 mm² |
| Tværsnit fintrådet ledning med tylle fra | 0,2 mm² |
| Tværsnit fintrådet ledning med tylle til | 2,5 mm² |
| Nominel ledertværsnit fra (AWG) | 26 |
| Nominel ledetværsnit til (AWG) | 10 |
| Afisoleringslængde | 12 mm |
Materialer |
|
| Materiale isolation | Polyamid 6.6 |
| Flammeklasse | UL94-V0 |
| Temperaturområde drift fra | -40 °C |
| Temperaturområde drift til | 120 °C |
Godkendelser |
|
| EAC test standard | TR ZU 004/2011 |
Yderligere data |
|
| Tariff code | 85369010 |
| Oprindelsesland | DE |
| Vægt | 27,25 g |
| Pakningsstørrelse | 50 pc |
Conta‑Clip's Push-In 3-leder funktionsklemme 2,5-4 mm².
Basisterminalerne i FDLI 2.5-4-serien fås i otte forskellige versioner. Dette sortiment tilbyder dig den bedste allround-løsning, uanset om du bruger vores gennemføringsterminaler, gennemføringsterminaler med afbryderblad eller de tomme terminalversioner sammen med tilpasset tilbehør.
Alt kan kombineres i én pæn pakke med ensartet størrelse for at give en professionel og nem at tilslutte løsning.
Tre-leder klemme (3 tilslutninger) med plads til maks. 4 mm² ledertværsnit.
Nominel spænding op til ca. 400 V, nominelt ledertværsnit 4 mm², impuls-spænding ca. 6 kV.
Korpus af polyamid 6.6, flammebestandighed UL94 V-0, driftstemperatur fra –40 °C til +120 °C.
Kompakt bredde ca. 5,1 mm – effektiv pladsudnyttelse i kontrolskabe og tavler.
Godkendelser: eksempelvis KEMA, CSA – for pålidelig industriel brug.
Ideel til funktionsmæssige forbindelser i styrings- og automationsudstyr, hvor flere ledere skal forbindes hurtigt og sikkert.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Nominel strøm IEC | Højde monteret på TS 35/7,5 | Tilslutninger | Vægt | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
FDLI 2,5-4 NT/L/PE
Art:
3283.2
Kopieret
|
18 A
|
55,6 mm
|
5
|
27,25 g
|
|
||
|
FDLI 2,5-4 NT/L
Art:
3284.2
Kopieret
|
18 A
|
55,6 mm
|
4
|
21,25 g
|
|
||
|
FDLI 2,5-4 L/L/PE
Art:
3285.2
Kopieret
|
18 A
|
54 mm
|
5
|
26,25 g
|
|
||
|
FDLI 2,5-4 MT/L/PE
Art:
3282.2
Kopieret
|
18 A
|
55,6 mm
|
5
|
27,25 g
|
|
||
|
FDLI 2,5-4 MT/L
Art:
3289.2
Kopieret
|
18 A
|
55,6 mm
|
4
|
22,25 g
|
|
||
|
FDLI 2,5-4 L/L
Art:
3286.2
Kopieret
|
18 A
|
54 mm
|
4
|
21,25 g
|
|
||
|
FDLI 2,5-4 OT/L/PE
Art:
3287.2
Kopieret
|
15 A
|
54 mm
|
5
|
25,25 g
|
|
||
|
FDLI 2,5-4 OT/L
Art:
3288.2
Kopieret
|
15 A
|
54 mm
|
4
|
21,25 g
|
|
Vælg en variant på listen