CONTA-CLIP
DLI- og DLIS-serien af installationsterminaler gør det muligt at distribuere strøm på et lille areal og giver mulighed for at afbryde neutrale forbindelser.
For at overholde VDE 100 (IEC 364) og VDE 0108, som fastsætter kravet om, at en kredsløbs tilknytning skal være tydeligt synlig.
Det er også et krav, at der kan udføres en isoleringstest på hver terminal uden at afbryde neutralledningen fra terminalblokkene.
Dette er et specifikt krav til offentlige bygninger såsom hospitaler, skoler, lufthavne, kontorbygninger og institutioner.
Terminalerne understøtter brugen af 10 x 3 samleskinner og er placeret på ydersiden af terminalerne. Skinnen holdes på plads ved hjælp af HP-støtteplader. En glidekontakt, der kommer i kontakt med begge sider af samleskinnen, bruges til at tilslutte og frakoble samleskinnen.
Denne glidekontakt muliggør funktionstest uafhængigt af driftsmodus.
Generel data |
|
|---|---|
| Tværsnit | 2,5 mm² |
| Farve | Beige |
| Nominel spænding IEC | 400 V |
| Nominel strøm IEC | 24 A |
| Montage | TS 35/7,5 |
| Nominel impulsspænding | 4 kV |
| Overspændingskategori | III |
| Miljøklasse | 3 |
Dimensioner |
|
| Længde | 90,5 mm |
| Bredde | 6 mm |
| Højde monteret på TS 35/7,5 | 53 mm |
Forbindelses data |
|
| Tilslutninger | 4 |
| Special connections | Busbar 10 x 3 mm |
| Plug gauge iht. EN 60 947-1 | A3 |
| Antal kanaler til lasker | 2 pc |
| Tværsnit enkelt ledning fra | 0,2 mm² |
| Tværsnit enkelt ledning til | 4 mm² |
| Tværsnit fintrådet ledning fra | 0,2 mm² |
| Tværsnit fintrådet ledning til | 4 mm² |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Tværsnit fintrådet ledning med tylle fra | 0,2 mm² |
| Tværsnit fintrådet ledning med tylle til | 2,5 mm² |
| Nominel ledertværsnit fra (AWG) | 22 |
| Nominel ledetværsnit til (AWG) | 14 |
| Afisoleringslængde | 8 mm |
| Skruestørrelse | M 2,5 |
| Skruetype | Lige |
| Tilspændingsmoment min. | 0,4 |
| Tilspændingsmoment max | 0,8 |
Materialer |
|
| Materiale isolation | Polyamid 6.6 |
| Flammeklasse | UL94-V2 |
| Temperaturområde drift fra | -40 °C |
| Temperaturområde drift til | 105 °C |
Yderligere data |
|
| Tariff code | 85369010 |
| Oprindelsesland | CZ |
| Vægt | 26,8 g |
| Pakningsstørrelse | 50 pc |
| Type rækkeklemme | Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme |
DLI- og DLIS-serien af installationsterminaler gør det muligt at distribuere strøm på et lille areal og giver mulighed for at afbryde neutrale forbindelser.
For at overholde VDE 100 (IEC 364) og VDE 0108, som fastsætter kravet om, at en kredsløbs tilknytning skal være tydeligt synlig.
Det er også et krav, at der kan udføres en isoleringstest på hver terminal uden at afbryde neutralledningen fra terminalblokkene.
Dette er et specifikt krav til offentlige bygninger såsom hospitaler, skoler, lufthavne, kontorbygninger og institutioner.
Terminalerne understøtter brugen af 10 x 3 samleskinner og er placeret på ydersiden af terminalerne. Skinnen holdes på plads ved hjælp af HP-støtteplader. En glidekontakt, der kommer i kontakt med begge sider af samleskinnen, bruges til at tilslutte og frakoble samleskinnen.
Denne glidekontakt muliggør funktionstest uafhængigt af driftsmodus.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Godkendelser | Additional information | Bredde | Tilslutninger | Special connections | Antal kanaler til lasker | CSA test standard | CSAus test standard | EAC test standard | KEMA KEUR test standard | Oprindelsesland | Vægt | Pakningsstørrelse | Type rækkeklemme | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Klemme 3-leder 2,5mm² DLIS 2.5 PE/L/NT
Art:
1410.2
Kopieret
|
|
|
6 mm
|
4
|
Busbar 10 x 3 mm
|
2 pc
|
|
|
|
|
CZ
|
26,8 g
|
50 pc
|
Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme
|
|
||
|
Klemme 3-leder 2,5mm² DLIS 2.5 PE/L/N
Art:
1411.2
Kopieret
|
|
|
6 mm
|
5
|
|
2 pc
|
|
|
|
|
CZ
|
24,08 g
|
50 pc
|
Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme
|
|
||
|
Klemme 3-leder 2,5mm² DLIS 2.5 PE/L/L
Art:
1412.2
Kopieret
|
|
|
6 mm
|
5
|
|
2 pc
|
|
|
|
|
CZ
|
24,08 g
|
50 pc
|
Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme
|
|
||
|
Klemme 3-leder 2,5mm² DLIS 2.5 L/N
Art:
1413.2
Kopieret
|
|
|
6 mm
|
4
|
|
2 pc
|
|
|
|
|
DE
|
14,04 g
|
50 pc
|
Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme
|
|
||
|
Klemme 3-leder 2,5mm² DLIS 2.5 L/N
Art:
1414.2
Kopieret
|
|
|
6 mm
|
4
|
|
2 pc
|
|
|
|
|
CZ
|
14,04 g
|
50 pc
|
Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme
|
|
||
|
Klemme 3-leder 2,5mm² DLIS 2.5 N
Art:
1415.2
Kopieret
|
|
|
6 mm
|
2
|
|
1 pc
|
|
|
|
|
DE
|
10,76 g
|
50 pc
|
Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme
|
|
||
|
DLIS 2,5 L Beige
Art:
1416.2
Kopieret
|
|
|
6 mm
|
2
|
|
1 pc
|
|
|
|
|
DE
|
10,76 g
|
50 pc
|
Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme
|
|
||
|
DLI 2,5 PE/L/NT BG
Art:
1417.2
Kopieret
|
EAC
|
|
6 mm
|
5
|
|
3 pc
|
|
|
TR ZU 004/2011
|
|
DE
|
28,76 g
|
50 pc
|
|
|
||
|
DLI 2,5 PE/L/N BG
Art:
1418.2
Kopieret
|
CSA, CSA US, KEMA KUR, EAC
|
|
6 mm
|
5
|
|
3 pc
|
C22.2 No 158
|
UL 1059
|
TR ZU 004/2011
|
EN 60947-7-1:2009, EN 60947-7-2:2009
|
DE
|
26,08 g
|
50 pc
|
|
|
||
|
Klemme 3-leder 2,5mm² DLI2.5PE/L/L
Art:
1419.2
Kopieret
|
CSA, CSA US, KEMA KUR, EAC
|
|
6 mm
|
5
|
|
3 pc
|
C22.2 No 158
|
UL 1059
|
TR ZU 004/2011
|
EN 60947-7-1:2009, EN 60947-7-2:2009
|
CZ
|
26,08 g
|
50 pc
|
Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme
|
|
||
|
DLI 2,5 L/N BG
Art:
1420.2
Kopieret
|
CSA, CSA US, KEMA KUR, EAC
|
|
6 mm
|
4
|
|
3 pc
|
C22.2 No 158
|
UL 1059
|
TR ZU 004/2011
|
EN 60947-7-1:2009
|
DE
|
16,08 g
|
50 pc
|
|
|
||
|
DLI 2,5 L/L BG
Art:
1421.2
Kopieret
|
CSA, CSA US, KEMA KUR, EAC
|
|
6 mm
|
4
|
|
3 pc
|
C22.2 No 158
|
UL 1059
|
TR ZU 004/2011
|
EN 60947-7-1:2009
|
DE
|
16,08 g
|
50 pc
|
|
|
||
|
DLI 2,5 N BG
Art:
1422.2
Kopieret
|
CSA, CSA US, EAC
|
|
6 mm
|
2
|
|
2 pc
|
C22.2 No 158
|
UL 1059
|
TR ZU 004/2011
|
|
DE
|
12,12 g
|
50 pc
|
|
|
||
|
DLI 2,5 L BG
Art:
1423.2
Kopieret
|
CSA, CSA US, EAC
|
|
6 mm
|
2
|
|
2 pc
|
C22.2 No 158
|
UL 1059
|
TR ZU 004/2011
|
|
DE
|
12,12 g
|
50 pc
|
|
|
||
|
DLIS 2,5 B-W Beige
Art:
1446.2
Kopieret
|
|
block for AC application
|
18 mm
|
12
|
Busbar 10 x 3 mm
|
|
|
|
|
|
DE
|
80,43 g
|
16 pc
|
Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme
|
|
||
|
DLIS 2,5 B-D Beige
Art:
1447.2
Kopieret
|
|
block for 3-phase application
|
12 mm
|
8
|
Busbar 10 x 3 mm
|
|
|
|
|
|
DE
|
41,44 g
|
25 pc
|
Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme
|
|
||
|
DLI 2,5 B-W BG
Art:
1448.2
Kopieret
|
EAC
|
block for AC application
|
18 mm
|
15
|
|
3 pc
|
|
|
TR ZU 004/2011
|
|
DE
|
86,25 g
|
16 pc
|
|
|
||
|
DLI 2,5 B-D BG
Art:
1449.2
Kopieret
|
EAC
|
block for 3-phase application
|
12 mm
|
9
|
|
|
|
|
TR ZU 004/2011
|
|
DE
|
44,63 g
|
25 pc
|
|
|
||
|
DLIS 2,5 B-3L/3N/3PE Beige
Art:
2715.2
Kopieret
|
|
block for AC application
|
18 mm
|
15
|
|
2 pc
|
|
|
|
|
DE
|
69,27 g
|
16 pc
|
Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme
|
|
||
|
DLIS 2,5 B-3L/N/PE Beige
Art:
2716.2
Kopieret
|
|
block for 3-phase application
|
18 mm
|
9
|
|
2 pc
|
|
|
|
|
DE
|
48,04 g
|
25 pc
|
Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme
|
|
||
|
DLIS 2,5 B-6L Beige
Art:
2717.2
Kopieret
|
|
|
18 mm
|
12
|
|
2 pc
|
|
|
|
|
DE
|
42,23 g
|
16 pc
|
Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme
|
|
||
|
DLIS 2,5 B-6L/3PE Beige
Art:
2718.2
Kopieret
|
|
|
18 mm
|
15
|
|
2 pc
|
|
|
|
|
DE
|
72,23 g
|
16 pc
|
Skrueklemme, DIN-skinne rækkeklemme
|
|
Vælg en variant på listen