ASCO
Denne ATEX-certificerede ventil har kabelindgang og skruetilslutning til den, der f.eks. ønsker længere kabel end 2 m, som er standard på PVXG-ventilen. Spolen har termisk isolering for at beskytte mod overophedning, og den er også beskyttet mod spændingsspeaks. Pilotdelen kan drejes 360 ° for bedste placering af kablet. Ventilen har miljøbeskyttelse, hvilket betyder, at de indre dele er isolerede mod væsker, partikler og ætsende stoffer i miljøet.
| Type ventil | ATEX-ventil |
|---|---|
| Responstid ind | 11 ms |
| Responstid ud | 14 ms |
| Vægt | 0,45 kg |
| IP-klasse | IP65 |
| Effektforbrug | 3 W |
| Kortslutningsbeskyttelse | Ja |
| Spænding AC | 230 V |
| Temperaturområde fra | -25 °C |
| Temperaturområde til | 60 °C |
| Godkendelser | CE, IEC |
| Atex-kapsling | WSLP-indkapsling |
| Materiale spole | PBT |
|---|---|
| Tilslutning | 1/4 BSP |
| Max flow | 860 l/min |
| Funktion | 3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt lukket |
| Materiale hus | Anodiseret aluminium |
| Materiale tætninger | NBR, PUR |
| Materiale stempel | Rustfrit stål |
| Materiale kortslutningsring | Kobber |
| Materiale indvendige dele | Aluminium, POM, Rustfrit stål |
| Max tryk | 10 bar |
| Montering | Uafhængig |
Denne ATEX-certificerede ventil har kabelindgang og skruetilslutning til den, der f.eks. ønsker længere kabel end 2 m, som er standard på PVXG-ventilen. Spolen har termisk isolering for at beskytte mod overophedning, og den er også beskyttet mod spændingsspeaks. Pilotdelen kan drejes 360 ° for bedste placering af kablet. Ventilen har miljøbeskyttelse, hvilket betyder, at de indre dele er isolerede mod væsker, partikler og ætsende stoffer i miljøet.
Aventics XV-serie fra Emerson muliggør øget fleksibilitet og effektivitet i produktionssystemer. Den moderne ventilteknologi i denne serie forbedrer udnyttelsen af trykluft og optimerer ydeevnen i pneumatiske systemer. Med sit kompakte design sparer XV-serien plads i styreskabet, samtidig med at ventilerne har lang levetid og kræver minimal vedligeholdelse. Dette giver øget oppetid og gør serien til et fremragende valg for nutidens krævende produktionsmiljøer.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Spænding AC | Atex-kapsling | Materiale spole | Funktion | Montering | Gennemløb | Spænding DC | Flowkoefficient | Manuel drift | Materiale kapsling | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Ventil 3/2 NC, 230V AC, Ex e mb, RG 1/4"
Art:
WBLPG551A005MS
Kopieret
|
230 V
|
WSLP-indkapsling
|
PBT
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt lukket
|
Uafhængig
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Ventil 3/2 NC, 24V DC, Ex e mb, RG 1/4"
Art:
WBLPG551A005MSS3
Kopieret
|
|
WBLP-indkapsling
|
PBT
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt lukket
|
Uafhængig
|
6 mm
|
24 V
|
12,5
|
Ja
|
|
|
||
|
Ventil 3/2 NC, 230V AC, Ex e mb, RG 1/4"
Art:
WBLPG551A006MS
Kopieret
|
230 V
|
WBLP-indkapsling
|
PBT
|
3/2, Elstyret, Normalt lukket
|
Uafhængig
|
6 mm
|
|
12,5
|
Ja
|
|
|
||
|
Ventil 3/2 NC, 24V DC, Ex e mb, RG 1/4"
Art:
WBLPG551A006MSS3
Kopieret
|
|
WBLP-indkapsling
|
PBT
|
3/2, Elstyret, Normalt lukket
|
Uafhængig
|
6 mm
|
24 V
|
12,5
|
Ja
|
|
|
||
|
Ventil 5/2, 230V AC, Ex e mb, RG 1/4"
Art:
WBLPG551A017MS
Kopieret
|
230 V
|
WBLP-indkapsling
|
PBT
|
5/2, Elstyret med fjerderretur
|
Uafhængig
|
6 mm
|
|
12,5
|
Ja
|
|
|
||
|
Ventil 5/2, 24V DC, Ex e mb, RG 1/4"
Art:
WBLPG551A017MSS3
Kopieret
|
|
WBLP-indkapsling
|
PBT
|
5/2, Elstyret med fjerderretur
|
Uafhængig
|
6 mm
|
24 V
|
12,5
|
Ja
|
|
|
||
|
Ventil 5/2, 230V AC, Ex e mb, RG 1/4"
Art:
WBLPG551A018MS
Kopieret
|
230 V
|
WBLP-indkapsling
|
PBT
|
5/2, Elstyret
|
Uafhængig
|
6 mm
|
|
12,5
|
Ja
|
|
|
||
|
Ventil 5/2, 24V DC, Ex e mb, RG 1/4"
Art:
WBLPG551A018MSS3
Kopieret
|
|
WBLP-indkapsling
|
PBT
|
5/2, Elstyret
|
Uafhængig
|
6 mm
|
24 V
|
12,5
|
Ja
|
|
|
||
|
Ventil 5/3, 230V AC, Ex e mb, RG 1/4"
Art:
WBLPG551A067MS
Kopieret
|
230 V
|
WBLP-indkapsling
|
PBT
|
5/3, Elstyret, Lukket midterstilling
|
Uafhængig
|
6 mm
|
|
12,5
|
Ja
|
|
|
||
|
Ventil 5/3, 24V DC, Ex e mb, RG 1/4"
Art:
WBLPG551A067MSS3
Kopieret
|
|
WBLP-indkapsling
|
PBT
|
5/3, Elstyret, Lukket midterstilling
|
Uafhængig
|
6 mm
|
24 V
|
12,5
|
Ja
|
|
|
||
|
Ventil 5/3, 230V AC, Ex e mb, RG 1/4"
Art:
WBLPG551A068MS
Kopieret
|
230 V
|
WBLP-indkapsling
|
PBT
|
5/3, Elstyret
|
Uafhængig
|
6 mm
|
|
12,5
|
Ja
|
|
|
||
|
Ventil 5/3, 24V DC, Ex e mb, RG 1/4"
Art:
WBLPG551A068MSS3
Kopieret
|
|
WBLP-indkapsling
|
PBT
|
5/3, Elstyret
|
Uafhængig
|
6 mm
|
24 V
|
12,5
|
Ja
|
|
|
||
|
Ventil 3/2-5/2, 230V AC, NAMUR, Ex e mb
Art:
WBLPG551A001MS
Kopieret
|
230 V
|
WBLP-indkapsling
|
Epoxy
|
3/2-5/2, Elstyret med fjerderretur, NAMUR, Normalt lukket
|
NAMUR-standard
|
6 mm
|
|
12,5
|
Ja
|
PBT
|
|
||
|
Ventil 3/2-5/2, 230V AC, NAMUR, Ex e mb
Art:
WBLPG551A002MS
Kopieret
|
230 V
|
WBLP-indkapsling
|
Epoxy
|
3/2-5/2, Elstyret, Normalt lukket, NAMUR
|
NAMUR-standard
|
6 mm
|
|
12,5
|
Ja
|
PBT
|
|
Vælg en variant på listen