PULS
Puls Dimension Q er en ny generation af strømforsyninger med meget små konstruktionsmål og mange tekniske fordele. Enheden har en lav indgangsstødstrøm (selv ved varmstart), aktiv PFC, som giver en effektfaktor tæt på én, udvidet temperaturområde og aktiv beskyttelse mod nettransienter. Desuden findes en relæudgang (DC OK), som deaktiveres, når udgangsspændingen afviger mere end 10 % fra den indstillede værdi. Bonuseffekten giver en ekstra 50 % reserve med fastholdt 24 V, hvilket er en fordel, når tilsluttede laster har høje startstrømme.
Enheden leverer også en stor kortslutningsstrøm, der forenkler udløsning af sekundære sikringer. Både bonuseffekten og kortslutningsstrømmen er tidsbegrænsede til 4 sekunder for at undgå konstant overbelastning af enheden og ledningsføringen. En høj effektivitet giver en lang levetid og lave temperaturer. Strømforsyningen kan tilsluttes til 2-faset drift med Inom op til 40 °C. Belastningsstrømmen skal reduceres ved højere temperaturer.
Bonuseffekt
Strømforsyningen har en bonuseffekt, der muliggør et højt effekttræk med fastholdt 24 V DC i 4 sekunder, hvilket er en stor fordel, når tilsluttede laster har høje startstrømme, som f.eks. motorer. Hvor ofte bonuseffekten kan anvendes, afhænger af applikationen. Med følgende diagram og formel, kan gentagelsestiden beregnes for hver applikation. Bonuseffekten er tilgængelig, så snart strømforsyningen startes og direkte efter en kortslutning.
Bonuseffekt | Driftscyklus |
|
|
Po | Mærkelaststrøm |
Ppeak | Spidsstrøm |
To | Tid mellem bonuseffekt |
Tpeak | Spidsstrøm I tid |
Driftscyklus | Tpeak / (Tpeak + To) |
To | Tpeak - (driftscyklus * Tpeak) / driftscyklus |
Eksempel: Mærkelaststrøm (Po) er 15 A. Spidsstrøm (Ppeak) er 24 A = 120 %. Spidsbelastningstiden er 3 sekunder. 15 A = 75 % af Inom. I henhold til diagrammet er driftscyklen 50 %. To = 3 - (0,5 * 3) / 0,5 = 3 Maksimal gentagelsestid for bonuseffekten er 3 sekunder.
Indgangsdata |
|
|---|---|
| Indgangsspænding AC | 380-480 V |
| Indgangsspænding AC min | 323 V AC |
| Indgangsspænding AC max | 552 V AC |
| Startstrøm ved 400 V AC. typisk | 3 A |
| Spændingsområde på forsyningen | Wide-range |
| Effektfaktor ved 400 V AC, fuld belastning. typisk | 0,94 |
| Antal faser | 3 |
Udgangsdata |
|
| Udgangsspænding DC | 24 V DC |
| Udgangsspænding min | 24 V DC |
| Udgangsspænding max | 28 V DC |
| Udgangsstrøm | 20 A |
| Effekt | 480 W |
Virkningsgrad/Levetid/MTBF |
|
| Efficiency At 400 V AC. Typical | 94,2 % |
| Virkningsgrad ved 400 V AC, fuld belastning. typisk | 95 % |
| Lifetime at 400 V ac, full load and +40 ° C | 105000 h |
| MTBF (IEC 61709) 400 V ac, max loan, +40 °C | 690000 h |
Mål |
|
| Bredde | 65 mm |
| Højde | 124 mm |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Dybde | 127 mm |
| Vægt | 0,87 kg |
Øvrigt |
|
| Godkendelser | CB, CE, CSA, CSA US, cRUus, cULus, GL |
| Holdetid ved 400 V AC, fuld belastning. Typisk | 22 ms |
| IP-klasse | IP20 |
| Type klemme | Fjederklemme |
| Materiale kapsling | Aluminium |
| Netfrekvens | 50-60 ±6 % |
| Rippel, max | 100 mV pp |
| Serie | Dimension Q |
| Strømforbrug ved 400V AC | 0,79 A |
| Reduktion strøm over +60 til +70 ° C | 12 W/°C |
| Temperaturområde uden reduktion fra | -25 °C |
| Temperaturområde uden reduktion til | 60 °C |
| Type strømforsyning | AC-DC |
| Aktivt transientfilter | Ja |
| DC-OK relæudgang | Ja |
Puls Dimension Q er en ny generation af strømforsyninger med meget små konstruktionsmål og mange tekniske fordele. Enheden har en lav indgangsstødstrøm (selv ved varmstart), aktiv PFC, som giver en effektfaktor tæt på én, udvidet temperaturområde og aktiv beskyttelse mod nettransienter. Desuden findes en relæudgang (DC OK), som deaktiveres, når udgangsspændingen afviger mere end 10 % fra den indstillede værdi. Bonuseffekten giver en ekstra 50 % reserve med fastholdt 24 V, hvilket er en fordel, når tilsluttede laster har høje startstrømme.
Enheden leverer også en stor kortslutningsstrøm, der forenkler udløsning af sekundære sikringer. Både bonuseffekten og kortslutningsstrømmen er tidsbegrænsede til 4 sekunder for at undgå konstant overbelastning af enheden og ledningsføringen. En høj effektivitet giver en lang levetid og lave temperaturer. Strømforsyningen kan tilsluttes til 2-faset drift med Inom op til 40 °C. Belastningsstrømmen skal reduceres ved højere temperaturer.
Bonuseffekt
Strømforsyningen har en bonuseffekt, der muliggør et højt effekttræk med fastholdt 24 V DC i 4 sekunder, hvilket er en stor fordel, når tilsluttede laster har høje startstrømme, som f.eks. motorer. Hvor ofte bonuseffekten kan anvendes, afhænger af applikationen. Med følgende diagram og formel, kan gentagelsestiden beregnes for hver applikation. Bonuseffekten er tilgængelig, så snart strømforsyningen startes og direkte efter en kortslutning.
Bonuseffekt | Driftscyklus |
|
|
Po | Mærkelaststrøm |
Ppeak | Spidsstrøm |
To | Tid mellem bonuseffekt |
Tpeak | Spidsstrøm I tid |
Driftscyklus | Tpeak / (Tpeak + To) |
To | Tpeak - (driftscyklus * Tpeak) / driftscyklus |
Eksempel: Mærkelaststrøm (Po) er 15 A. Spidsstrøm (Ppeak) er 24 A = 120 %. Spidsbelastningstiden er 3 sekunder. 15 A = 75 % af Inom. I henhold til diagrammet er driftscyklen 50 %. To = 3 - (0,5 * 3) / 0,5 = 3 Maksimal gentagelsestid for bonuseffekten er 3 sekunder.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Godkendelser | Conformal coated | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
|
Strømforsyning 400-500V AC 24V DC 20A
Art:
QT20.241
Kopieret
|
CB, CE, CSA, CSA US, cRUus, cULus, GL
|
|
|
||
|
Strømforsyning 400-500V AC 24V DC 20A
Art:
QT20.241-C1
Kopieret
|
CB, CE, CSA US, cRUus, cULus, EN 50155, GL
|
Ja
|
|
Vælg en variant på listen