PULS
Puls Dimension DC-DC-konverteren har høj effektivitet, meget kompakte mål, og kan monteres på DIN-skinne. Indgangsspændingen kan komme fra f.eks. en strømforsyning, batterier eller solceller. Udgangen er galvanisk isoleret fra indgangssiden. Eksempler på anvendelsesområder er installation for enden af et langt kabel til at stabilisere spændingen, konvertering af en spænding til en anden eller til isolering af bestemte laster. DC-DC-konverter er udstyret med en soft-startfunktion, som medfører, at strømmen gradvist øges til mærkeværdien. På denne måde undgås høje startstrømme, der kan forårsage spændingsfald på primærsiden og producere startproblemer. En 20 % effektreserve giver ekstra effektressourcer ved midlertidige spidsbelastningsstrømme. Artikel CD5.241-S1 er udstyret med statusudgange til styring af både udgangsspænding og indgangsspænding.
Indgangsdata |
|
|---|---|
| Indgangsspænding DC | 24 V |
| Indgangsspænding DC min | 18 V DC |
| Indgangsspænding DC max | 32,4 V DC |
| Indgangskapacitans | 3000 µF |
| Startstrøm | Typ. 1,2 A @ 24 V DC |
| Max indgangsripple | 5 V pp |
Udgangsdata |
|
| Udgangsspænding DC | 12 V DC |
| Udgangsspænding min | 12 V DC |
| Udgangsspænding max | 15 V DC |
| Udgangsstrøm | 8 A |
| Effekt | 96 W |
Virkningsgrad/Levetid/MTBF |
|
| Virkningsgrad | 88,2 % |
| Levetid | 63000 h @ 12 V DC, 8 A, 40 °C |
| MTBF (IEC 61709) | 1161000 @ 12 V DC, 8 A, 40 °C |
Mål |
|
| Bredde | 32 mm |
| Højde | 124 mm |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Dybde | 102 mm |
| Vægt | 0,425 kg |
Øvrigt |
|
| Godkendelser | ABS, ATEX, CB, CE, CSA, GL, IECEx, UL |
| Holdetid | Typ. 7 ms @ 24 V DC |
| IP-klasse | IP20 |
| Type klemme | Skrue på |
| Materiale kapsling | Aluminium |
| Rippel, max | 75 mV pp |
| Serie | Dimension C |
| Reduktion strøm over +60 til +70 ° C | 2,5 W/°C |
| Temperaturområde uden reduktion fra | -25 °C |
| Temperaturområde uden reduktion til | 60 °C |
| Opstartsforsinkelse | 420 ms |
| Type strømforsyning | DC-DC |
Puls Dimension DC-DC-konverteren har høj effektivitet, meget kompakte mål, og kan monteres på DIN-skinne. Indgangsspændingen kan komme fra f.eks. en strømforsyning, batterier eller solceller. Udgangen er galvanisk isoleret fra indgangssiden. Eksempler på anvendelsesområder er installation for enden af et langt kabel til at stabilisere spændingen, konvertering af en spænding til en anden eller til isolering af bestemte laster. DC-DC-konverter er udstyret med en soft-startfunktion, som medfører, at strømmen gradvist øges til mærkeværdien. På denne måde undgås høje startstrømme, der kan forårsage spændingsfald på primærsiden og producere startproblemer. En 20 % effektreserve giver ekstra effektressourcer ved midlertidige spidsbelastningsstrømme. Artikel CD5.241-S1 er udstyret med statusudgange til styring af både udgangsspænding og indgangsspænding.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Indgangsspænding DC min | Udgangsspænding DC | Udgangsspænding min | Udgangsspænding max | Udgangsstrøm | Effekt | Virkningsgrad | Levetid | MTBF (IEC 61709) | Vægt | Godkendelser | Holdetid | Type klemme | Rippel, max | Reduktion strøm over +60 til +70 ° C | Temperaturområde uden reduktion til | Opstartsforsinkelse | DC-OK relæudgang | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
DC-DC Converter 24/12 V DC 8A
Art:
CD5.121
Kopieret
|
18 V DC
|
12 V DC
|
12 V DC
|
15 V DC
|
8 A
|
96 W
|
88,2 %
|
63000 h @ 12 V DC, 8 A, 40 °C
|
1161000 @ 12 V DC, 8 A, 40 °C
|
0,425 kg
|
ABS, ATEX, CB, CE, CSA, GL, IECEx, UL
|
Typ. 7 ms @ 24 V DC
|
Skrue på
|
75 mV pp
|
2,5 W/°C
|
60 °C
|
420 ms
|
|
|
||
|
DC-DC Converter 24/24V DC 5A
Art:
CD5.241
Kopieret
|
18 V DC
|
24 V DC
|
24 V DC
|
28 V DC
|
5 A
|
120 W
|
90,3 %
|
65000 h @ 24 V DC, 5 A, 40 °C
|
1178000 @ 24 V DC, 5 A, 40 °C
|
0,425 kg
|
ABS, ATEX, CB, CE, CSA, GL, IECEx, UL
|
Typ. 6 ms @ 24 V DC
|
Skrue på
|
50 mV pp
|
3 W/°C
|
60 °C
|
650 ms
|
|
|
||
|
DC-DC Converter 24V DC 24V DC 5A
Art:
CD5.241-L1
Kopieret
|
14,4 V DC
|
24 V DC
|
24 V DC
|
24,1 V DC
|
3,8 A
|
92 W
|
90,5 %
|
134000 h @ 24 V DC, 3,8 A, 40 °C
|
1487000 h @ 24 V DC, 3,8 A, 40 °C
|
0,425 kg
|
ABS, ATEX, CB, CE, CSA, GL, IECEx, NEC Class 2, UL
|
Typ. 7 ms @ 24 V DC
|
Fjederklemme
|
50 mV pp
|
0 W/°C
|
70 °C
|
290 ms
|
|
|
||
DC-DC Converter 24/24V DC 5A Relæudg.
Art:
CD5.241-S1
Kopieret
|
18 V DC
|
24 V DC
|
24 V DC
|
28 V DC
|
5 A
|
120 W
|
90,2 %
|
60000 h @ 24 V DC, 5 A, 40 °C
|
1048000 @ 24 V DC, 5 A, 40 °C
|
0,45 kg
|
ABS, ATEX, CB, CE, CSA, GL, IECEx, UL
|
Typ. 6 ms @ 24 V DC
|
Fjederklemme
|
50 mV pp
|
3 W/°C
|
60 °C
|
650 ms
|
Ja
|
|
Vælg en variant på listen