HOKUYO
Laserscanner Serie UXM er kendetegnet ved høj nøjagtighed og opløsning samt lange detekteringsafstande - helt op til 80 m. Med en laserstråle dækker scanneren 190 ° og kan måle en objekts størrelse, placering og orientering. Scanneren giver fremragende identificering af objekter selv i mørke, og kan bruges i støvede og krævende miljøer. Laserscanneren virker endvidere i svære forhold såsom regn, tåge eller sne. Påvisningen kan sikres af multi-ekko. Dette skyldes, at flere refleksioner modtages pr. transmitteret puls, hvilket sikrer identifikation selv under vanskelige forhold. Scanneren har også indbygget varme, så scanneren kan bruges pålideligt udendørs. Varmen tændes automatisk, når temperaturen inde i scanneren er lavere end 0 ° C.
Kollisionsforebyggelse | Container positionering |
|
|
Måling af terræn | Detektering af køretøjer |
|
|
| Bredde | 126 mm |
|---|---|
| Forsyningsspænding DC max | 30 V DC |
| Forsyningsspænding DC min | 10 V DC |
| Højde | 150 mm |
| IP-klasse | IP67 |
| Kommunikation | Ethernet 100BASE-TX |
| Længde | 124 mm |
| Laserklasse | Class 1 |
| Lystype | Laser (905 nm) Laser class 1 |
| Materiale hus | Aluminium, Polykarbonat |
| Mindst detekterbare objekt | Ø 65 mm (5 m), Ø 130 mm (10 m), Ø 400 mm (30 m) |
| Nøjagtighed | Under 3000 lx: ±50 mm |
| Optik | Laser (905 nm ) Laser class 1 |
|---|---|
| Scanningsafstand max. | 30 m |
| Scanningsafstand min. | 0,1 m |
| Scanningsvinkel | 190 ° |
| Skanningshastighed | 50 ms |
| Strømforbrug | 0,75 A |
| Temperaturområde fra | -10 °C |
| Temperaturområde til | 50 °C |
| Udgang | 2x udgange: Synchronization og error |
| Vægt | 0,8 kg |
Laserscanner Serie UXM er kendetegnet ved høj nøjagtighed og opløsning samt lange detekteringsafstande - helt op til 80 m. Med en laserstråle dækker scanneren 190 ° og kan måle en objekts størrelse, placering og orientering. Scanneren giver fremragende identificering af objekter selv i mørke, og kan bruges i støvede og krævende miljøer. Laserscanneren virker endvidere i svære forhold såsom regn, tåge eller sne. Påvisningen kan sikres af multi-ekko. Dette skyldes, at flere refleksioner modtages pr. transmitteret puls, hvilket sikrer identifikation selv under vanskelige forhold. Scanneren har også indbygget varme, så scanneren kan bruges pålideligt udendørs. Varmen tændes automatisk, når temperaturen inde i scanneren er lavere end 0 ° C.
Kollisionsforebyggelse | Container positionering |
|
|
Måling af terræn | Detektering af køretøjer |
|
|
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
I mange år har kviksølvsafbrydere været anvendt i industrien, særligt i lifte og andre tunge maskiner, på grund af deres pålidelighed og holdbarhed. Men med stigende fokus på miljø- og sundhedsrisici er det blevet afgørende at erstatte dem med sikrere alternativer som DIS-sensorer.
Senseca styrker sin position med opkøbet af Biral og Geonica, der bringer ekspertise inden for miljømåling og sensorteknologi. Dette strategiske skridt kombinerer avanceret teknologi og bæredygtige løsninger til Smart City-udvikling, vedvarende energi og præcisionsmålinger.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Indgang | Mindst detekterbare objekt | Nøjagtighed | Scanningsafstand max. | Strømforbrug | Temperaturområde fra | Udgang | Vægt | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2D laserscanner, 270° 90m ethernet, ude
Art:
UXM-30LX-EW
Kopieret
|
|
Ø 65 mm (5 m), Ø 130 mm (10 m), Ø 400 mm (30 m)
|
Under 3000 lx: ±50 mm
|
30 m
|
0,75 A
|
-10 °C
|
2x udgange: Synchronization og error
|
0,8 kg
|
|
||
2D laserscanner, 270° 90m ethernet, ude
Art:
UXM-30LXH-EWA
Kopieret
|
1x indgang: Synchronization input
|
Ø 33 mm (5 m), Ø 65 mm (10 m), Ø 200 mm (30 m)
|
Mod respons 10% reflektion: 0,1-15 m ±30 mm, 15-30 m ±50 mm
|
80 m
|
1,25 A
|
-30 °C
|
3x udgange: Synchronization master output, synchronization output, failure output
|
1,2 kg
|
|
Vælg en variant på listen