DATASENSING
SG2-Baseer et sikkerhedsgitter med en rækkevidde på op til 19 meter, som er designet til at detektere, om en person er inden for et bestemt område. Ved at placere sikkerhedslysgitteret vandret det dækker et område på op til 34 kvadratmeter.
Sikkerhedslysgitre kan leveres med opløsning 50 eller 90 mm afhængig af højden på sikkerhedslysgitteret.
SG2-Extended lysgitteret har indbygget reset, indgang til overvågning af eksterne kontaktorer og to sikkerheds elektronisk kortslutning overvågede udgange.
Dette betyder, at SG2-Extended kan arbejde som "stand-alone" og ikke kræver en speciel kontrolenhed.
Applikation
Håndbeskyttelse (R ≤116 mm) |
|
|
|
| Antal stråler | 9 |
|---|---|
| DC | 97,50 % |
| Effektforbrug | Sender 2 W. Modtager 3,5 W (uden belastning) |
| Ekstra funktionalitet | Nulstil, testinput |
| Forsyningsspænding | 24 V DC, stabiliseret |
| Godkendelser | CE, cULus, TÜV |
| I henhold til | EMC, LVD, MD |
| IP-klasse | IP65 |
| Kabelforbindelsesmodtager | M12, 5-polet |
| Kabelforbindelsestransmitter | M12, 4-polet |
| Kabellængde max | 50 m |
| Kontaktstrøm max | 0,5 A |
| LED-indikering | 6x LED + 7 segment LED-display |
| Materiale hus | Aluminium |
| Mttfd | 273 år |
|---|---|
| PL | c (EN ISO 13849-1) |
| Protection height | 300 mm |
| Reaktionstid | 9 ms |
| Scope | 0,2-19 m |
| SFF | 98,40% |
| Sikre udgange | 2 PNP |
| SIL | 1 (EN IEC 62061) |
| Spændingstolerance | ±20 % |
| T1 (Life Time In Years) | 20 |
| Temperaturområde fra | -10 °C |
| Temperaturområde til | 55 °C |
| Type | 2 |
SG2-Baseer et sikkerhedsgitter med en rækkevidde på op til 19 meter, som er designet til at detektere, om en person er inden for et bestemt område. Ved at placere sikkerhedslysgitteret vandret det dækker et område på op til 34 kvadratmeter.
Sikkerhedslysgitre kan leveres med opløsning 50 eller 90 mm afhængig af højden på sikkerhedslysgitteret.
SG2-Extended lysgitteret har indbygget reset, indgang til overvågning af eksterne kontaktorer og to sikkerheds elektronisk kortslutning overvågede udgange.
Dette betyder, at SG2-Extended kan arbejde som "stand-alone" og ikke kræver en speciel kontrolenhed.
Applikation
Håndbeskyttelse (R ≤116 mm) |
|
|
|
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Sikkerhedsradarene kommer nu med et officielt URCap plugin. Både programmører og slutbrugere vil have stor gavn af den strømlinede integration mellem Inxpect-sensorer og UR-robotter.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Antal stråler | LED-indikering | Protection height | Reaktionstid | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Lysgitter Base, L=300mm/50mm
Art:
SG2-50-030-OO-X
Kopieret
|
9
|
6x LED + 7 segment LED-display
|
300 mm
|
9 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=450mm/50mm
Art:
SG2-50-045-OO-X
Kopieret
|
7
|
6 x LED
|
450 mm
|
10 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=600mm/50mm
Art:
SG2-50-060-OO-X
Kopieret
|
17
|
6 x LED
|
600 mm
|
11 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=750mm/50mm
Art:
SG2-50-075-OO-X
Kopieret
|
21
|
6 x LED
|
750 mm
|
12 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=900mm/50mm
Art:
SG2-50-090-OO-X
Kopieret
|
25
|
6 x LED
|
900 mm
|
14 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=1050mm/50mm
Art:
SG2-50-105-OO-X
Kopieret
|
29
|
6 x LED
|
1050 mm
|
15 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=1200mm/50mm
Art:
SG2-50-120-OO-X
Kopieret
|
33
|
6 x LED
|
1200 mm
|
16 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=1350mm/50mm
Art:
SG2-50-135-OO-X
Kopieret
|
37
|
6 x LED
|
1350 mm
|
17 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=1500mm/50mm
Art:
SG2-50-150-OO-X
Kopieret
|
41
|
6 x LED
|
1500 mm
|
18 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=1650mm/50mm
Art:
SG2-50-165-OO-X
Kopieret
|
45
|
6 x LED
|
1650 mm
|
19 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=1800mm/50mm
Art:
SG2-50-180-OO-X
Kopieret
|
49
|
6 x LED
|
1800 mm
|
20 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=300mm/90mm
Art:
SG2-90-030-OO-X
Kopieret
|
5
|
6 x LED
|
300 mm
|
9 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=450mm/90mm
Art:
SG2-90-045-OO-X
Kopieret
|
7
|
6 x LED
|
450 mm
|
10 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=600mm/90mm
Art:
SG2-90-060-OO-X
Kopieret
|
9
|
6 x LED
|
600 mm
|
11 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=750mm/90mm
Art:
SG2-90-075-OO-X
Kopieret
|
11
|
6 x LED
|
750 mm
|
12 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=900mm/90mm
Art:
SG2-90-090-OO-X
Kopieret
|
13
|
6 x LED
|
900 mm
|
13 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=1050mm/90mm
Art:
SG2-90-105-OO-X
Kopieret
|
15
|
6 x LED
|
1050 mm
|
14 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=1200mm/90mm
Art:
SG2-90-120-OO-X
Kopieret
|
17
|
6 x LED
|
1200 mm
|
15 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=1350mm/90mm
Art:
SG2-90-135-OO-X
Kopieret
|
19
|
6 x LED
|
1350 mm
|
16 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=1500mm/90mm
Art:
SG2-90-150-OO-X
Kopieret
|
21
|
6 x LED
|
1500 mm
|
17 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=1650mm/90mm
Art:
SG2-90-165-OO-X
Kopieret
|
23
|
6 x LED
|
1650 mm
|
18 ms
|
|
||
|
Lysgitter Base, L=1800mm/90mm
Art:
SG2-90-180-OO-X
Kopieret
|
25
|
6 x LED
|
1800 mm
|
19 ms
|
|
Vælg en variant på listen