ASCO
Serie 222LT er en serie specielt udviklet til cryogene væsker som flydende ilt (-183°C), flydende argon (-186°C) eller flydende kvælstof (-196°C). Ventilen er direkte virkende og er velegnet til systemer med forholdsvist lavt tryk (op til 9 bar) og med højt flow.
Alle ventiler leveres affedtet, renset, testet og pakket så de holdes fri for fugt. Ventiler til flydende ilt (LOX) er ligeledes "black light"-testet for at undgå carbonhydrider (hydrocarbons).
Desuden fås IP67 vandtæt indkapsling.
| Differenstryk luft max | 9 bar |
|---|---|
| Differenstryk max | 9 bar |
| Differenstryk min | 0 bar |
| Effektforbrug | 16,7 W |
| Flowkoefficient | 3,3 |
| Funktion 1 | 2/2 |
| Funktion 2 | Normalt lukket |
| Gennemløb | 16 mm |
| IP-klasse | IP65 |
| Materiale fjeder | Rustfrit stål |
| Materiale kortslutningsring | Kobber |
| Materiale sæde | Messing |
| Materiale stempel | Messing |
| Materiale stempel | Rustfrit stål |
| Materiale stempelstangstætning | PTFE |
| Materiale tætninger | PTFE |
| Materiale ventilhus | Messing |
|---|---|
| Materialestempelring | PTFE, karbonfyldt |
| Max flow | 55 l/min |
| Medietemperatur fra | -196 °C |
| Medietemperatur til | 90 °C |
| Montering | Op, Vertikal |
| Responstid ind | 75 ms |
| Responstid ud | 100 ms |
| Spænding AC | 230 V |
| Temperaturområde fra | -20 °C |
| Temperaturområde til | 50 °C |
| Tilslutning | 1/2 BSP |
| Type ventil | Magnetventil |
| Vægt | 1,1 kg |
Serie 222LT er en serie specielt udviklet til cryogene væsker som flydende ilt (-183°C), flydende argon (-186°C) eller flydende kvælstof (-196°C). Ventilen er direkte virkende og er velegnet til systemer med forholdsvist lavt tryk (op til 9 bar) og med højt flow.
Alle ventiler leveres affedtet, renset, testet og pakket så de holdes fri for fugt. Ventiler til flydende ilt (LOX) er ligeledes "black light"-testet for at undgå carbonhydrider (hydrocarbons).
Desuden fås IP67 vandtæt indkapsling.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Hos os får du gennemprøvede løsninger til procesovervågning og visuel inspektion i lukkede beholdere og anlæg. Sortimentet omfatter skueglas og belysning fra FH Papenmeier, udviklet til brug i både standard- og krævende industrielle miljøer.
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for GAC (Governors America Corp.).
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for Powerstart Limited.
M&S’ vinkelfiltre og snavssamlere er udviklet til effektiv filtrering og opsamling af procesrester i fødevareindustrien, hvor driftssikkerhed, hygiejne og nem service er afgørende. Et vinkelfilter til fødevarer anvendes til pumpbare medier og beskytter kritiske komponenter som pumper, ventiler og varmevekslere mod slid, tilstopning og uplanlagte driftsstop.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Effektforbrug | Flowkoefficient | Gennemløb | IP-klasse | Materiale fjeder | Materiale kortslutningsring | Materiale sæde | Materiale stempel | Materiale stempel | Materiale stempelstangstætning | Materiale tætninger | Materialestempelring | Max flow | Montering | Responstid ind | Responstid ud | Spænding AC | Spænding DC | Temperaturområde fra | Temperaturområde til | Tilslutning | Type ventil | Vægt | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Magnetventil 2/2 NC RG ½" 230V 50Hz
Art:
SCE222E002LT
Kopieret
|
16,7 W
|
3,3
|
16 mm
|
IP65
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing
|
Messing
|
Rustfrit stål
|
PTFE
|
PTFE
|
PTFE, karbonfyldt
|
55 l/min
|
Op, Vertikal
|
75 ms
|
100 ms
|
230 V
|
|
-20 °C
|
50 °C
|
1/2 BSP
|
Magnetventil
|
1,1 kg
|
|
||
|
Magnetventil 2/2 NC RG ½" 24V 50Hz
Art:
SCE222E002LTS2
Kopieret
|
16,7 W
|
3,3
|
16 mm
|
IP65
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing
|
Messing
|
Rustfrit stål
|
PTFE
|
PTFE
|
PTFE, karbonfyldt
|
55 l/min
|
Op, Vertikal
|
75 ms
|
100 ms
|
24 V
|
|
-20 °C
|
50 °C
|
1/2 BSP
|
Magnetventil
|
1,1 kg
|
|
||
|
Magnetventil 2/2 NC RG ½" 24V DC
Art:
SCE222E002LTS3
Kopieret
|
|
3,3
|
16 mm
|
IP65
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing
|
Messing
|
Rustfrit stål
|
PTFE
|
PTFE
|
PTFE, karbonfyldt
|
55 l/min
|
Op, Vertikal
|
75 ms
|
100 ms
|
|
24 V
|
-20 °C
|
50 °C
|
1/2 BSP
|
Magnetventil
|
1,1 kg
|
|
||
|
Magnetventil 2/2 NC RG ½" 115V 50Hz
Art:
SCE222E002LTS6
Kopieret
|
16,7 W
|
3,3
|
16 mm
|
IP65
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing
|
Messing
|
Rustfrit stål
|
PTFE
|
PTFE
|
PTFE, karbonfyldt
|
55 l/min
|
Op, Vertikal
|
75 ms
|
100 ms
|
115 V
|
|
-20 °C
|
50 °C
|
1/2 BSP
|
Magnetventil
|
1,1 kg
|
|
||
|
Magnetventil 2/2 NC RG 3/4" 230V 50Hz
Art:
SCE222F003LT
Kopieret
|
16,7 W
|
5,1
|
19 mm
|
IP65
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing
|
Messing
|
Rustfrit stål
|
PTFE
|
PTFE
|
PTFE, karbonfyldt
|
85 l/min
|
Op, Vertikal
|
75 ms
|
100 ms
|
230 V
|
|
-20 °C
|
50 °C
|
3/4 BSP
|
Magnetventil
|
1,2 kg
|
|
||
|
2/2 MV.NC RP 3/4" 24VDC
Art:
SCE222F003LTS3
Kopieret
|
|
5,1
|
19 mm
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
85 l/min
|
|
|
|
|
24 V
|
|
|
3/4 BSP
|
|
|
|
Vælg en variant på listen