ASCO
Den motoriserede udgave af ASCOs gennemprøvede og anerkendte serie 290 skråsædeventil, er af nyere oprindelse og er et perfekt kompromist mellem en magnetventil og en luftaktueret skråsædeventil. Man får skråsædeventilens fordele i form af lang levetid & højt flow og kombinerer det med magnetventilens nemme installation, hvor man blot sætter strøm til og den er klar. Indbyggede dioder indikerer positionen af ventilen, og man kan altid vælge om ventilen skal lukke eller blive stående i tilfælde af strømsvigt.
Ventilen leveres altid med krop i rustfrit stål AISI 316L, har IP65 beskyttelse og klarer damp op til 145°C.
Ventilen er begrænset til 4-6 bars tryk og skal max køre 9 cyklusser/min ved 20°C omgivelsestemperaturer. Den kan godt klarer højere temperaturer, men skal så køre lidt sjældnere.
Ønsker man at åbne ventilen delvist, fås det også. Se afsnit for proportionaltventiler.
| Differenstryk luft max | 6 bar |
|---|---|
| Differenstryk max | 6 bar |
| Differenstryk min | 0 bar |
| Differenstryk olie max | 6 bar |
| Differenstryk vand max | 6 bar |
| Effektforbrug | 12 W |
| Flowkoefficient | 2,7 |
| Funktion 1 | 2/2 |
| Funktion 2 | Normalt lukket |
| Gennemløb | 10 mm |
| Godkendelser | RoHS II |
| IP-klasse | IP65 |
| Materiale afskrabningtætning | NBR |
| Materiale stempel | Rustfrit stål 316L |
| Materiale stempeltætning | NBR |
| Materiale stuffing box | Glasfiberarmeret, PBT |
|---|---|
| Materiale stuffing box tætning | NBR |
| Materiale ventilhus | Rustfrit stål 316L |
| Max flow | 45 l/min |
| Max tryk | 10 bar |
| Medietemperatur fra | -10 °C |
| Medietemperatur til | 90 °C |
| Spænding AC | 230 V |
| Temperaturområde fra | -10 °C |
| Temperaturområde til | 50 °C |
| Tilslutning | 3/8 BSP |
| Type ventil | Sædeventil |
| Vægt | 0,5 kg |
| Viskositet max | 600 cSt |
Den motoriserede udgave af ASCOs gennemprøvede og anerkendte serie 290 skråsædeventil, er af nyere oprindelse og er et perfekt kompromist mellem en magnetventil og en luftaktueret skråsædeventil. Man får skråsædeventilens fordele i form af lang levetid & højt flow og kombinerer det med magnetventilens nemme installation, hvor man blot sætter strøm til og den er klar. Indbyggede dioder indikerer positionen af ventilen, og man kan altid vælge om ventilen skal lukke eller blive stående i tilfælde af strømsvigt.
Ventilen leveres altid med krop i rustfrit stål AISI 316L, har IP65 beskyttelse og klarer damp op til 145°C.
Ventilen er begrænset til 4-6 bars tryk og skal max køre 9 cyklusser/min ved 20°C omgivelsestemperaturer. Den kan godt klarer højere temperaturer, men skal så køre lidt sjældnere.
Ønsker man at åbne ventilen delvist, fås det også. Se afsnit for proportionaltventiler.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Hos os får du gennemprøvede løsninger til procesovervågning og visuel inspektion i lukkede beholdere og anlæg. Sortimentet omfatter skueglas og belysning fra FH Papenmeier, udviklet til brug i både standard- og krævende industrielle miljøer.
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for GAC (Governors America Corp.).
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for Powerstart Limited.
M&S’ vinkelfiltre og snavssamlere er udviklet til effektiv filtrering og opsamling af procesrester i fødevareindustrien, hvor driftssikkerhed, hygiejne og nem service er afgørende. Et vinkelfilter til fødevarer anvendes til pumpbare medier og beskytter kritiske komponenter som pumper, ventiler og varmevekslere mod slid, tilstopning og uplanlagte driftsstop.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Differenstryk damp max | Differenstryk luft max | Differenstryk max | Differenstryk olie max | Differenstryk vand max | Flowkoefficient | Gennemløb | Materiale afskrabningtætning | Materiale stempeltætning | Materiale stuffing box | Materiale stuffing box tætning | Max flow | Medietemperatur til | Spænding AC | Spænding DC | Temperaturområde til | Tilslutning | Vægt | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Motoriseret ventil 2/2 RG 3/8" 230V/50-60Hz
Art:
E290C52V0KA00VW
Kopieret
|
|
6 bar
|
6 bar
|
6 bar
|
6 bar
|
2,7
|
10 mm
|
NBR
|
NBR
|
Glasfiberarmeret, PBT
|
NBR
|
45 l/min
|
90 °C
|
230 V
|
|
50 °C
|
3/8 BSP
|
0,5 kg
|
|
||
|
Motoriseret ventil 2/2 RG 3/8" 24VDC
Art:
E290C52V0KA00V1
Kopieret
|
|
6 bar
|
6 bar
|
6 bar
|
6 bar
|
2,7
|
10 mm
|
NBR
|
NBR
|
Glasfiberarmeret, PBT
|
NBR
|
45 l/min
|
90 °C
|
|
24 V
|
50 °C
|
3/8 BSP
|
0,4 kg
|
|
||
|
Motoriseret ventil 2/2 NC 3/8" 230/50-60
Art:
E290C52V0XA00VW
Kopieret
|
4 bar
|
6 bar
|
6 bar
|
6 bar
|
6 bar
|
2,7
|
10 mm
|
FPM
|
FPM
|
Rustfrit stål 316L
|
FPM
|
45 l/min
|
145 °C
|
230 V
|
|
40 °C
|
3/8 BSP
|
0,6 kg
|
|
||
|
Motoriseret ventil 2/2 NC 3/8" 24VDC
Art:
E290C52V0XA00V1
Kopieret
|
4 bar
|
6 bar
|
6 bar
|
6 bar
|
6 bar
|
2,7
|
10 mm
|
FPM
|
FPM
|
Rustfrit stål 316L
|
FPM
|
45 l/min
|
145 °C
|
|
24 V
|
40 °C
|
3/8 BSP
|
0,45 kg
|
|
||
|
Motoriseret ventil 2/2 RG 1/2" 230V/50-60Hz
Art:
E290C53V0KA00VW
Kopieret
|
|
5 bar
|
5 bar
|
5 bar
|
5 bar
|
3,8
|
15 mm
|
NBR
|
NBR
|
Glasfiberarmeret, PBT
|
NBR
|
63 l/min
|
90 °C
|
230 V
|
|
50 °C
|
1/2 BSP
|
0,55 kg
|
|
||
|
Motoriseret ventil 2/2 RG 1/2" 24VDC
Art:
E290C53V0KA00V1
Kopieret
|
|
5 bar
|
5 bar
|
5 bar
|
5 bar
|
3,8
|
15 mm
|
NBR
|
NBR
|
Glasfiberarmeret, PBT
|
NBR
|
63 l/min
|
90 °C
|
|
24 V
|
50 °C
|
1/2 BSP
|
0,45 kg
|
|
||
|
Motoriseret ventil 2/2 NC ½" 230/50-60
Art:
E290C53V0XA00VW
Kopieret
|
4 bar
|
5 bar
|
5 bar
|
5 bar
|
5 bar
|
3,8
|
15 mm
|
FPM
|
FPM
|
Rustfrit stål 316L
|
FPM
|
63 l/min
|
145 °C
|
230 V
|
|
40 °C
|
1/2 BSP
|
0,65 kg
|
|
||
|
Motoriseret ventil 2/2 NC ½" 24V DC
Art:
E290C53V0XA00V1
Kopieret
|
4 bar
|
5 bar
|
5 bar
|
5 bar
|
5 bar
|
3,8
|
15 mm
|
FPM
|
FPM
|
Rustfrit stål 316L
|
FPM
|
63 l/min
|
145 °C
|
|
24 V
|
40 °C
|
1/2 BSP
|
0,55 kg
|
|
||
|
Motoriseret ventil 2/2 NC 3/4" 230/50-60
Art:
E290C54V0XA00VW
Kopieret
|
4 bar
|
4 bar
|
4 bar
|
4 bar
|
4 bar
|
6
|
20 mm
|
FPM
|
FPM
|
Rustfrit stål 316L
|
FPM
|
100 l/min
|
145 °C
|
230 V
|
|
40 °C
|
3/4 BSP
|
0,75 kg
|
|
||
|
Motoriseret ventil 2/2 NC 3/4" 24VDC FPM
Art:
E290C54V0XA00V1
Kopieret
|
4 bar
|
4 bar
|
4 bar
|
4 bar
|
4 bar
|
6
|
20 mm
|
FPM
|
FPM
|
Rustfrit stål 316L
|
FPM
|
100 l/min
|
145 °C
|
|
24 V
|
40 °C
|
3/4 BSP
|
0,65 kg
|
|
||
|
Motoriseret ventil 2/2 RG 3/4" 230V/50-60Hz
Art:
E290C54V0KA00VW
Kopieret
|
|
4 bar
|
4 bar
|
4 bar
|
4 bar
|
6
|
20 mm
|
NBR
|
NBR
|
Glasfiberarmeret, PBT
|
NBR
|
100 l/min
|
90 °C
|
230 V
|
|
50 °C
|
3/4 BSP
|
0,65 kg
|
|
||
|
Motoriseret ventil 2/2 RG 3/4" 24VDC
Art:
E290C54V0KA00V1
Kopieret
|
|
4 bar
|
4 bar
|
4 bar
|
4 bar
|
6
|
20 mm
|
NBR
|
NBR
|
Glasfiberarmeret, PBT
|
NBR
|
100 l/min
|
90 °C
|
|
24 V
|
50 °C
|
3/4 BSP
|
0,55 kg
|
|
Vælg en variant på listen