ASCO
Vi tilbyder meget udstyr til støvopsamlingssystemer, også kendt som DCS (Dust Collector Systems). Et typisk system kan være monteret med pilotventiler, pilot bokse, skudventiler og sekvenskontrolbokse. Vores leverandør ASCO var de første til at se behovet for en ventil som kunne åbne og lukke hurtigt for at generere den optimale puls til f.eks. at ”skyde” støvet af posefiltrene. Opfindelsen af skudventilen (også kaldet filter- eller pulsventiler) er sidenhen blevet kopieret, men ASCO’s serie 353 vil med sin høje kvalitet og effektivitet altid være ventilen man skal måle sig mod.
| Differenstryk luft max | 8,5 bar |
|---|---|
| Differenstryk min | 0,35 bar |
| Effektforbrug | 20,8 W |
| Flowkoefficient | 14 |
| Funktion 1 | 2/2 |
| Funktion 2 | Normalt lukket |
| Gennemløb | 25 mm |
| IP-klasse | IP65 |
| Materiale fjeder | Rustfrit stål |
| Materiale kortslutningsring | Kobber |
| Materiale membran | TPE |
| Materiale spole | Epoxy |
| Materiale stempel | Rustfrit stål |
| Materiale tætninger | NBR |
|---|---|
| Materiale ventilhus | Aluminium |
| Max flow | 233 l/min |
| Max tryk | 10 bar |
| Medietemperatur fra | -20 °C |
| Medietemperatur til | 85 °C |
| Spænding DC | 24 V |
| Temperaturområde fra | -20 °C |
| Temperaturområde til | 85 °C |
| Tilslutning | 3/4 BSP |
| Vægt | 0,7 kg |
Vi tilbyder meget udstyr til støvopsamlingssystemer, også kendt som DCS (Dust Collector Systems). Et typisk system kan være monteret med pilotventiler, pilot bokse, skudventiler og sekvenskontrolbokse. Vores leverandør ASCO var de første til at se behovet for en ventil som kunne åbne og lukke hurtigt for at generere den optimale puls til f.eks. at ”skyde” støvet af posefiltrene. Opfindelsen af skudventilen (også kaldet filter- eller pulsventiler) er sidenhen blevet kopieret, men ASCO’s serie 353 vil med sin høje kvalitet og effektivitet altid være ventilen man skal måle sig mod.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Hos os får du gennemprøvede løsninger til procesovervågning og visuel inspektion i lukkede beholdere og anlæg. Sortimentet omfatter skueglas og belysning fra FH Papenmeier, udviklet til brug i både standard- og krævende industrielle miljøer.
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for GAC (Governors America Corp.).
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for Powerstart Limited.
M&S’ vinkelfiltre og snavssamlere er udviklet til effektiv filtrering og opsamling af procesrester i fødevareindustrien, hvor driftssikkerhed, hygiejne og nem service er afgørende. Et vinkelfilter til fødevarer anvendes til pumpbare medier og beskytter kritiske komponenter som pumper, ventiler og varmevekslere mod slid, tilstopning og uplanlagte driftsstop.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Flowkoefficient | Max flow | Tilslutning | Vægt | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Skudventil 2/2 NC RG 3/4" 24V DC
Art:
SCG353043S3
Kopieret
|
14
|
233 l/min
|
3/4 BSP
|
0,7 kg
|
|
||
|
Skudventil 2/2 NC RG 1" 24V DC
Art:
SCG353044S3
Kopieret
|
17
|
283 l/min
|
G1
|
0,65 kg
|
|
Vælg en variant på listen