ASCO
Slangeklemmeventiler fra Asco er kendetegnet ved deres gode uforstyrrede flow og deres meget lange levetid. Klemmemekanismen pålægger et tilpas og konstant tryk på de bløde slanger.Al risiko for kontaminering kan udelukkes ved at skifte slanger.
Magnetventilerne er designet til brug med blød silikoneslange eller lignende (50 shore A).
Slangestyr er påkrævet, når der anvendes slanger med en mindre udvendig diameter end anbefalet i databladene.
Specielle versioner
Ventilen fås også med krop i plastmateriale.
Se også model S170/S370 for motoriseret udgave til dosering eller hårdere slanger.
Kontakt os for yderligere oplysninger.
| Clamping Force Max | 0,28 kg |
|---|---|
| Differenstryk max | 0,8 bar |
| Differenstryk min | 0 bar |
| Effekt | 4 W |
| Elektrisk tilslutning | DIN C Ind. 43650 |
| Funktion 1 | 2/2 |
| Funktion 2 | Normalt lukket |
| IP-klasse | IP65 |
| Materiale fjeder | Rustfrit stål |
| Materiale indvendige dele | Rustfrit stål |
| Materiale klemmemekanisme | POM |
| Materiale spole | PET |
|---|---|
| Materiale stempel | Rustfrit stål |
| Materiale ventilhus | Anodiseret aluminium |
| Omgivelsestemperatur fra | -10 °C |
| Slangediameter indv. | 1,57 mm |
| Slangediameter udv. | 3,18 mm |
| Slangetykkelse min | 0,7 mm |
| Spænding DC | 24 V |
| Type ventil | Slangeklemmeventil |
| Vægt | 0,05 kg |
Slangeklemmeventiler fra Asco er kendetegnet ved deres gode uforstyrrede flow og deres meget lange levetid. Klemmemekanismen pålægger et tilpas og konstant tryk på de bløde slanger.Al risiko for kontaminering kan udelukkes ved at skifte slanger.
Magnetventilerne er designet til brug med blød silikoneslange eller lignende (50 shore A).
Slangestyr er påkrævet, når der anvendes slanger med en mindre udvendig diameter end anbefalet i databladene.
Specielle versioner
Ventilen fås også med krop i plastmateriale.
Se også model S170/S370 for motoriseret udgave til dosering eller hårdere slanger.
Kontakt os for yderligere oplysninger.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Hos os får du gennemprøvede løsninger til procesovervågning og visuel inspektion i lukkede beholdere og anlæg. Sortimentet omfatter skueglas og belysning fra FH Papenmeier, udviklet til brug i både standard- og krævende industrielle miljøer.
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for GAC (Governors America Corp.).
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for Powerstart Limited.
M&S’ vinkelfiltre og snavssamlere er udviklet til effektiv filtrering og opsamling af procesrester i fødevareindustrien, hvor driftssikkerhed, hygiejne og nem service er afgørende. Et vinkelfilter til fødevarer anvendes til pumpbare medier og beskytter kritiske komponenter som pumper, ventiler og varmevekslere mod slid, tilstopning og uplanlagte driftsstop.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Clamping Force Max | Effekt | Elektrisk tilslutning | Slangediameter indv. | Slangediameter udv. | Slangetykkelse min | Vægt | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Magnetventil 2/2 NC 1,57/3,18 24V DC
Art:
S10409Z031A13
Kopieret
|
0,28 kg
|
4 W
|
DIN C Ind. 43650
|
1,57 mm
|
3,18 mm
|
0,7 mm
|
0,05 kg
|
|
||
|
Magnetventil 2/2 NC 2,7/4,9 24V DC
Art:
S10506Z530A13
Kopieret
|
0,65 kg
|
9 W
|
DIN A 43650
|
2,7 mm
|
4,9 mm
|
|
0,26 kg
|
|
||
|
Magnetventil 2/2 NC 4,8/7,9 24V DC
Art:
S10608Z130A13
Kopieret
|
1,1 kg
|
13 W
|
DIN A 43650
|
4,8 mm
|
7,9 mm
|
|
0,44 kg
|
|
||
|
Magnetventil 2/2 NC 6,4/9,5 24V DC
Art:
S10609Z130A13
Kopieret
|
1,4 kg
|
13 W
|
DIN A 43650
|
6,4 mm
|
9,5 mm
|
|
0,44 kg
|
|
Vælg en variant på listen