TRAFAG
ECL er en meget robust niveausensor, som er særdeles velegnet til niveaumåling i tanke, beholdere, boringer, brønde osv. Sensoren er tykfilm på keramik med lufttrykudligning til atmosfæren gennem en slange i kablet. Kablet fås i faste længder (5-10-15-20 m), men det kan afkortes efter behov.
ECL kan fås med hus i AISI316L, og som option i Duplex for mere aggressive medier. Niveausensoren kan anvendes i talrige applikationer, f.eks. drikkevand, spildevand, saltvand og olier - også de mere viskose medier. Plasthætten i spidsen beskytter endvidere målecellen mod tilstopning.
Optioner:
• Alternativ kabeltype: PE (vand) eller Radox (olie og brændstof)
• Duplex hus til saltvand
• OEM version med M22x1,5 gevind og Serto klemringsfitting
| Chok, mekanisk | 50 g / 8 ms |
|---|---|
| Driftstemperatur | -10...70°C |
| Elektrisk tilslutning | PUR / Radox / PE kabel med udluftning |
| EMC | EN/IEC61000-6-3, 61000-6-2 |
| Forsyningsspænding | 9-32 VDC |
| IP-klasse | IP68 |
| Langtidsstabilitet, typisk | <±0,2% FS |
| Materiale hus | Rustfrit stål 316L |
| Materiale pakning | FKM |
| Medietemperatur fra | -10 °C |
| Medietemperatur til | 70 °C |
| Måleprincip | Keramisk målecelle |
|---|---|
| NLH (BSL gennem nul), typisk | ±0,2 / 0,3% FS |
| Nøjagtighed v. 25°C, typisk | ±0,3 / 0,5% FS |
| Opstartstid | 100 ms |
| Stigningstid, typisk | 1 ms (10...90% FS) |
| Type niveaumåler | Elektronisk |
| Udgangssignal | 4-20 mA |
| Vægt | 200 g |
| Vibration, resonans | 6 g (25...2000Hz) |
ECL er en meget robust niveausensor, som er særdeles velegnet til niveaumåling i tanke, beholdere, boringer, brønde osv. Sensoren er tykfilm på keramik med lufttrykudligning til atmosfæren gennem en slange i kablet. Kablet fås i faste længder (5-10-15-20 m), men det kan afkortes efter behov.
ECL kan fås med hus i AISI316L, og som option i Duplex for mere aggressive medier. Niveausensoren kan anvendes i talrige applikationer, f.eks. drikkevand, spildevand, saltvand og olier - også de mere viskose medier. Plasthætten i spidsen beskytter endvidere målecellen mod tilstopning.
Optioner:
• Alternativ kabeltype: PE (vand) eller Radox (olie og brændstof)
• Duplex hus til saltvand
• OEM version med M22x1,5 gevind og Serto klemringsfitting
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Hos os får du gennemprøvede løsninger til procesovervågning og visuel inspektion i lukkede beholdere og anlæg. Sortimentet omfatter skueglas og belysning fra FH Papenmeier, udviklet til brug i både standard- og krævende industrielle miljøer.
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for GAC (Governors America Corp.).
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for Powerstart Limited.
M&S’ vinkelfiltre og snavssamlere er udviklet til effektiv filtrering og opsamling af procesrester i fødevareindustrien, hvor driftssikkerhed, hygiejne og nem service er afgørende. Et vinkelfilter til fødevarer anvendes til pumpbare medier og beskytter kritiske komponenter som pumper, ventiler og varmevekslere mod slid, tilstopning og uplanlagte driftsstop.