ASCO
NAMUR-ventil i 1/2"-version. Denne ventil har samme design som Serie 551, men har et højere flow på 3000 l/min. Serie 553 kombinerer højt flow med rent design. Den er tilgængelig i de fleste tilslutningsspændinger, samt i en udgave til eksplosive miljøer. Alle ventiler er miljøbeskyttede som standard, hvilket betyder isolering af ventilens indre dele mod væsker, partikler og ætsende stoffer i ventilens omgivelser. Ventilen er velegnet til udendørs applikationer, våde eller støvede omgivelser, såvel som i følsomme miljøer som fødevareproduktion mv.
| Type ventil | Elstyret |
|---|---|
| Vægt | 0,34 kg |
| IP-klasse | IP65 |
| Effektforbrug | 6,9 W |
| Gennemløb | 13 mm |
| Spænding DC | 24 V |
| Temperaturområde fra | -25 °C |
| Temperaturområde til | 60 °C |
| Materiale spole | Termoplast |
| Tilslutning | G1/2 |
| Differenstryk max | 10 bar |
| Differenstryk min | 0 bar |
| Flowkoefficient | 41,5 |
|---|---|
| Max flow | 3000 l/min |
| Funktion 1 | 3/2-5/2 |
| Funktion 2 | Elstyret med fjerderretur, NAMUR |
| Materiale hus | Anodiseret aluminium |
| Materiale tætninger | NBR, PUR |
| Materiale stempel | Rustfrit stål |
| Materiale kortslutningsring | Kobber |
| Materiale indvendige dele | Rustfrit stål |
| Max tryk | 10 bar |
| Montering | NAMUR-standard |
NAMUR-ventil i 1/2"-version. Denne ventil har samme design som Serie 551, men har et højere flow på 3000 l/min. Serie 553 kombinerer højt flow med rent design. Den er tilgængelig i de fleste tilslutningsspændinger, samt i en udgave til eksplosive miljøer. Alle ventiler er miljøbeskyttede som standard, hvilket betyder isolering af ventilens indre dele mod væsker, partikler og ætsende stoffer i ventilens omgivelser. Ventilen er velegnet til udendørs applikationer, våde eller støvede omgivelser, såvel som i følsomme miljøer som fødevareproduktion mv.
Aventics XV-serie fra Emerson muliggør øget fleksibilitet og effektivitet i produktionssystemer. Den moderne ventilteknologi i denne serie forbedrer udnyttelsen af trykluft og optimerer ydeevnen i pneumatiske systemer. Med sit kompakte design sparer XV-serien plads i styreskabet, samtidig med at ventilerne har lang levetid og kræver minimal vedligeholdelse. Dette giver øget oppetid og gør serien til et fremragende valg for nutidens krævende produktionsmiljøer.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Hos os får du gennemprøvede løsninger til procesovervågning og visuel inspektion i lukkede beholdere og anlæg. Sortimentet omfatter skueglas og belysning fra FH Papenmeier, udviklet til brug i både standard- og krævende industrielle miljøer.
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for GAC (Governors America Corp.).
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for Powerstart Limited.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Spænding DC | Funktion 2 | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
|
Ventil 3/2-5/2, RG 1/2", NAMUR, 24V DC
Art:
SCG553A001MSS3
Kopieret
|
24 V
|
Elstyret med fjerderretur, NAMUR
|
|
||
|
Ventil 3/2-5/2, RG 1/2", NAMUR, u. spole
Art:
G553A001MS
Kopieret
|
|
Elstyret med fjerderretur, NAMUR
|
|
||
|
Ventil 3/2-5/2, RG 1/2", NAMUR, 24V DC
Art:
SCG553A002MSS3
Kopieret
|
24 V
|
Elstyret, NAMUR
|
|
||
|
Ventil 3/2-5/2, RG 1/2", NAMUR, u. spole
Art:
G553A002MS
Kopieret
|
|
Elstyret, NAMUR
|
|
Vælg en variant på listen