ASCO
Kompakt ventil egnet til styring af mindre cylindre op til 25-40 mm i diameter. Ventilerne kan monteres på en subbase eller bruges enkeltstående. Ventilen leveres komplet med spole og 15x15 mikro-kabelstik til kabeldiameter 4-6 mm. Kabelstikket kan drejes 90º eller 180º for optimal ledningsføring.
| Type ventil | Elstyret |
|---|---|
| Responstid ind | 30 ms |
| Responstid ud | 20 ms |
| Vægt | 0,085 kg |
| IP-klasse | IP65 |
| Effektforbrug | 1,6 W |
| Gennemløb | 2,5 mm |
| Spænding AC | 24 V |
| Temperaturområde fra | 5 °C |
| Temperaturområde til | 50 °C |
| Materiale spole | Termoplast |
| Tilslutning | M5 |
| Differenstryk max | 8 bar |
| Differenstryk min | 1,5 bar |
| Flowkoefficient | 2,5 |
|---|---|
| Max flow | 175 l/min |
| Funktion 1 | 5/2 |
| Funktion 2 | Luftdifferentiale retur |
| Manuel drift | Nej |
| Materiale ventilhus | Anodiseret aluminium |
| Materiale hus | Anodiseret aluminium |
| Materiale tætninger | NBR |
| Materiale stempel | Rustfrit stål |
| Materiale kortslutningsring | Kobber |
| Materiale indvendige dele | Messing, Polyamid |
| Max tryk | 8 bar |
| Montering | Ingen |
Kompakt ventil egnet til styring af mindre cylindre op til 25-40 mm i diameter. Ventilerne kan monteres på en subbase eller bruges enkeltstående. Ventilen leveres komplet med spole og 15x15 mikro-kabelstik til kabeldiameter 4-6 mm. Kabelstikket kan drejes 90º eller 180º for optimal ledningsføring.
Aventics XV-serie fra Emerson muliggør øget fleksibilitet og effektivitet i produktionssystemer. Den moderne ventilteknologi i denne serie forbedrer udnyttelsen af trykluft og optimerer ydeevnen i pneumatiske systemer. Med sit kompakte design sparer XV-serien plads i styreskabet, samtidig med at ventilerne har lang levetid og kræver minimal vedligeholdelse. Dette giver øget oppetid og gør serien til et fremragende valg for nutidens krævende produktionsmiljøer.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Hos os får du gennemprøvede løsninger til procesovervågning og visuel inspektion i lukkede beholdere og anlæg. Sortimentet omfatter skueglas og belysning fra FH Papenmeier, udviklet til brug i både standard- og krævende industrielle miljøer.
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for GAC (Governors America Corp.).
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for Powerstart Limited.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Type ventil | Responstid ind | Responstid ud | Vægt | IP-klasse | Effektforbrug | Spænding AC | Materiale spole | Flowkoefficient | Funktion 1 | Funktion 2 | Manuel drift | Materiale hus | Materiale tætninger | Materiale stempel | Materiale kortslutningsring | Materiale indvendige dele | Max tryk | Montering | Spænding DC | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Ventil 5/2, M5, 24V AC
Art:
51900002
Kopieret
|
Elstyret
|
30 ms
|
20 ms
|
0,085 kg
|
IP65
|
1,6 W
|
24 V
|
Termoplast
|
2,5
|
5/2
|
Luftdifferentiale retur
|
Nej
|
Anodiseret aluminium
|
NBR
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing, Polyamid
|
8 bar
|
Ingen
|
|
|
||
|
Ventil 5/2, M5, 230V AC
Art:
51900004
Kopieret
|
Elstyret
|
30 ms
|
20 ms
|
0,085 kg
|
IP65
|
1,6 W
|
230 V
|
Termoplast
|
2,5
|
5/2
|
Luftdifferentiale retur
|
Nej
|
Anodiseret aluminium
|
NBR
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing, Polyamid
|
8 bar
|
Ingen
|
|
|
||
|
Ventil 5/2, M5, 24V DC
Art:
51900001
Kopieret
|
Elstyret
|
30 ms
|
20 ms
|
0,085 kg
|
IP65
|
1,6 W
|
|
Termoplast
|
2,5
|
5/2
|
Luftdifferentiale retur
|
Nej
|
Anodiseret aluminium
|
NBR
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing, Polyamid
|
8 bar
|
Ingen
|
24 V
|
|
||
|
Ventil 5/2, M5, 24V DC
Art:
51900006
Kopieret
|
Elstyret
|
30 ms
|
20 ms
|
0,085 kg
|
IP65
|
1,6 W
|
24 V
|
Termoplast
|
2,5
|
5/2
|
Elstyret
|
Nej
|
Anodiseret aluminium
|
NBR
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing, Polyamid
|
8 bar
|
Ingen
|
24 V
|
|
||
|
Ventil 5/2, M5, 230V AC
Art:
51900008
Kopieret
|
Elstyret
|
30 ms
|
20 ms
|
0,085 kg
|
IP65
|
1,6 W
|
230 V
|
Termoplast
|
2,5
|
5/2
|
Elstyret
|
Nej
|
Anodiseret aluminium
|
NBR
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing, Polyamid
|
8 bar
|
Ingen
|
|
|
||
|
Ventil 5/2, M5, 24V DC
Art:
51900005
Kopieret
|
Elstyret
|
30 ms
|
20 ms
|
0,085 kg
|
IP65
|
1,6 W
|
|
Termoplast
|
2,5
|
5/2
|
Elstyret
|
Nej
|
Anodiseret aluminium
|
NBR
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing, Polyamid
|
8 bar
|
Ingen
|
24 V
|
|
||
|
Ventil 5/3, lukket midte, 24 V AC
Art:
51900010
Kopieret
|
Elstyret
|
30 ms
|
20 ms
|
0,085 kg
|
IP65
|
1,6 W
|
24 V
|
Termoplast
|
2,5
|
5/3
|
Elstyret, Lukket midterstilling
|
Nej
|
Anodiseret aluminium
|
NBR
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing, Polyamid
|
8 bar
|
Ingen
|
|
|
||
|
Ventil 5/3, lukket midte, 230 V AC
Art:
51900012
Kopieret
|
Elstyret
|
30 ms
|
20 ms
|
0,085 kg
|
IP65
|
1,6 W
|
230 V
|
Termoplast
|
2,5
|
5/3
|
Elstyret, Lukket midterstilling
|
Nej
|
Anodiseret aluminium
|
NBR
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing, Polyamid
|
8 bar
|
Ingen
|
|
|
||
|
Ventil 5/3, lukket midte, 24V DC
Art:
51900009
Kopieret
|
Elstyret
|
30 ms
|
20 ms
|
0,085 kg
|
IP65
|
1,6 W
|
|
Termoplast
|
2,5
|
5/3
|
Elstyret, Lukket midterstilling
|
Nej
|
Anodiseret aluminium
|
NBR
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing, Polyamid
|
8 bar
|
Ingen
|
24 V
|
|
||
|
Art:
51900126
Kopieret
|
|
|
|
|
|
|
24 V
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Trykcenter position
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Art:
51900128
Kopieret
|
|
|
|
|
|
|
230 V
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Trykcenter position
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Ventil 5/3, M5, 24V DC
Art:
51900129
Kopieret
|
Elstyret
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Trykcenter position
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 V
|
|
||
|
Art:
51900087
Kopieret
|
|
|
|
|
|
|
24 V
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Udluftet central position
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Art:
51900089
Kopieret
|
|
|
|
|
|
|
230 V
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Udluftet central position
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Art:
51900090
Kopieret
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Udluftet central position
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 V
|
|
Vælg en variant på listen