ASCO
Ventilerne i serie L's unikke "spoole-and-sleeve"-konstruktion bruges, hvor der er støv, høje temperaturer, høj driftsfrekvens. Glideren er i hærdet rustfrit stål og løber frit i en perforeret bøsning, lavet i samme materiale. Delene er meget fint tilpasset hinanden og da tolerancerne er så små som 1um, er intern lækage er normalt ubetydelig. Der er ingen O-ringe eller andre tætninger omkring glideren og takket være dette, kan en mekanisk levetid på 200 millioner omstillinger garanteres. Det er muligt at købe et renoveringssæt bestående af glider og bøsning, som let kan erstatte de gamle dele hvorefter den igen kan håndtere 200 millioner omstillinger. Ventilen bliver ikke påvirket af støv og lignende, fordi partikler hurtigt bliver blæst ud af udstødsportene, inden de når at sætte sig fast. Således opstår der ikke ridser osv. Hvis du bestiller en ventil med Viton®-tætninger, kan den bruges i luftstyret version op til +150 ° C. I elektrisk styret tilstand er spolens maksimale temperatur begrænset til 100 ° C. Ved at dreje en tætning i ventilenden, kan du nemt skifte fra intern til ekstern pilotluft.
| Type ventil | Luftstyret |
|---|---|
| Vægt | 0,29 kg |
| IP-klasse | IP65 |
| Kortslutningsbeskyttelse | Nej |
| Styretryk max | 10 bar |
| Temperaturområde fra | -20 °C |
| Temperaturområde til | 80 °C |
| Godkendelser | IEC, TÜV |
| Tilslutning luft | 1/8 BSP |
| Tilslutning | 3/8 BSP |
| Differenstryk max | 10 bar |
| Differenstryk min | 0 bar |
|---|---|
| Max flow | 1700 l/min |
| Funktion | 5/2, Luftstyret med fjederretur |
| Manuel drift | Nej |
| Materiale hus | Anodiseret aluminium |
| Materiale tætninger | NBR |
| Materiale indvendige dele | Aluminium, POM, Rustfrit stål |
| Max tryk | 10 bar |
| Montering | Uafhængig |
| Styretryk min | 2 bar |
Ventilerne i serie L's unikke "spoole-and-sleeve"-konstruktion bruges, hvor der er støv, høje temperaturer, høj driftsfrekvens. Glideren er i hærdet rustfrit stål og løber frit i en perforeret bøsning, lavet i samme materiale. Delene er meget fint tilpasset hinanden og da tolerancerne er så små som 1um, er intern lækage er normalt ubetydelig. Der er ingen O-ringe eller andre tætninger omkring glideren og takket være dette, kan en mekanisk levetid på 200 millioner omstillinger garanteres. Det er muligt at købe et renoveringssæt bestående af glider og bøsning, som let kan erstatte de gamle dele hvorefter den igen kan håndtere 200 millioner omstillinger. Ventilen bliver ikke påvirket af støv og lignende, fordi partikler hurtigt bliver blæst ud af udstødsportene, inden de når at sætte sig fast. Således opstår der ikke ridser osv. Hvis du bestiller en ventil med Viton®-tætninger, kan den bruges i luftstyret version op til +150 ° C. I elektrisk styret tilstand er spolens maksimale temperatur begrænset til 100 ° C. Ved at dreje en tætning i ventilenden, kan du nemt skifte fra intern til ekstern pilotluft.
Aventics XV-serie fra Emerson muliggør øget fleksibilitet og effektivitet i produktionssystemer. Den moderne ventilteknologi i denne serie forbedrer udnyttelsen af trykluft og optimerer ydeevnen i pneumatiske systemer. Med sit kompakte design sparer XV-serien plads i styreskabet, samtidig med at ventilerne har lang levetid og kræver minimal vedligeholdelse. Dette giver øget oppetid og gør serien til et fremragende valg for nutidens krævende produktionsmiljøer.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Hos os får du gennemprøvede løsninger til procesovervågning og visuel inspektion i lukkede beholdere og anlæg. Sortimentet omfatter skueglas og belysning fra FH Papenmeier, udviklet til brug i både standard- og krævende industrielle miljøer.
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for GAC (Governors America Corp.).
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for Powerstart Limited.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Vægt | Funktion | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
|
Ventil 5/2, RG 3/8"
Art:
L23PA4520G00000
Kopieret
|
0,29 kg
|
5/2, Luftstyret med fjederretur
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 3/8"
Art:
L23PP4520G00000
Kopieret
|
0,31 kg
|
5/2, Luftstyret
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 3/8", W3
Art:
L23PP5520G00000
Kopieret
|
0,31 kg
|
5/3, Udluftet central position, Luftstyret
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 3/8", W1
Art:
L23PP6520G00000
Kopieret
|
0,31 kg
|
5/3, Luftstyret, Lukket midterstilling
|
|
Vælg en variant på listen