TRAFAG
Trafag pressostater bruges, når man ønsker at kontrollere eller overvåge et tryk via et elektrisk on-/off-signal. I mekaniske pressostater påvirker målesensoren en elektrisk microswitch, når trykket når den indstillede kontaktværdi. EXPK-modellen er robust og godkendt til brug i potentielt eksplosionsfarlige områder. Måleprincippet i EXPK-modellen er et stempel i rustfrit stål, hvilket gør den særdeles velegnet ved højere tryk og modstandsdygtig overfor trykstød og overtryk.
Optioner:
• Uden display
• Hus i rustfrit stål
• FKM O-ring (medietemperatur -15...150°C)
| Chok, mekanisk | 50 g / 11 ms |
|---|---|
| Displayvisning | Mekanisk |
| Driftstemperatur | -50...+65°C |
| Elektrisk tilslutning | Skrueterminaler |
| Gentagelsesnøjagtighed, typisk | ±1% FS |
| Godkendelser, Atex | ATEX |
| Hysterese | 0,4...0,8 bar |
| IP-klasse | IP65 |
| Justering | Justeringsskrue |
| Kabelforskruning | M20x1,5, kabel Ø5...13 mm, PA |
| Kontakt | Skiftekontakt SPDT |
| Levetid for microswitch | 1 mio cykler |
| Luftfugtighed max | 95 % Rh |
| Materiale | Aluminium |
| Materiale pakning | NBR |
| Materiale, sensor | Rustfrit stål 316L |
| Max overtryk | 100 bar |
|---|---|
| Medietemperatur fra | -30 °C |
| Medietemperatur til | 100 °C |
| Montagemoment | Max 25 Nm |
| Nøjagtighed, skala, typisk | ±2% FS |
| Sensorteknologi | Stempel |
| Temperaturområde lager fra | -25 °C |
| Temperaturområde lager til | 65 °C |
| Trykområde max | 10 bar |
| Trykområde min | 0 bar |
| Tryktilslutning | G1/4 F |
| Type pressostat | ATEX |
| Vægt | 710 g |
| Vibration, resonans | ±1,6 mm (5...25Hz), 4 g (25...100Hz) |
Trafag pressostater bruges, når man ønsker at kontrollere eller overvåge et tryk via et elektrisk on-/off-signal. I mekaniske pressostater påvirker målesensoren en elektrisk microswitch, når trykket når den indstillede kontaktværdi. EXPK-modellen er robust og godkendt til brug i potentielt eksplosionsfarlige områder. Måleprincippet i EXPK-modellen er et stempel i rustfrit stål, hvilket gør den særdeles velegnet ved højere tryk og modstandsdygtig overfor trykstød og overtryk.
Optioner:
• Uden display
• Hus i rustfrit stål
• FKM O-ring (medietemperatur -15...150°C)
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Hos os får du gennemprøvede løsninger til procesovervågning og visuel inspektion i lukkede beholdere og anlæg. Sortimentet omfatter skueglas og belysning fra FH Papenmeier, udviklet til brug i både standard- og krævende industrielle miljøer.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Hysterese | Max overtryk | Trykområde max | Trykområde min | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ex-pressostat 1-10 bar G¼F
Art:
EXPK10
Kopieret
|
0,4...0,8 bar
|
100 bar
|
10 bar
|
0 bar
|
|
||
Ex-pressostat 4-40 bar G¼F
Art:
EXPK40
Kopieret
|
2...5 bar
|
200 bar
|
40 bar
|
4 bar
|
|
||
Ex pressostat 10-100 bar G¼F
Art:
EXPK100
Kopieret
|
4...11 bar
|
200 bar
|
100 bar
|
10 bar
|
|
||
Ex-pressostat 25-250 bar G¼F
Art:
EXPK250
Kopieret
|
8...26 bar
|
400 bar
|
250 bar
|
25 bar
|
|
Vælg en variant på listen