HOKUYO
Laserscanner Serie UTM er kendetegnet ved en lang detekteringsafstand og et bredt detekterbart område. Scannerne i denne serie er også hurtige, en scanning varer kun 25 ms. Scannere er tilgængelige enten via USB eller Ethernet. Laserscanner Serie UTM kan også bruges udendørs på grund af dens interne filtreringsegenskaber og indkapsling. Scanneren er ikke så modtagelig for omgivende lys.
Eksempler på applikationer:
Tælling af besøgende | Robotter med høj bevægelseshastighed | |
|
| |
| Bredde | 60 mm |
|---|---|
| Forsyningsspænding | 12VDC±10%(Current consumptlon:Max:1A,Normal:0.7A) |
| Højde | 87 mm |
| Indgang | Indgang 1,2,3,4 og 5: Feltstyring, indgang 6: Synkronicering |
| Kommunikation | USB2.0 (Full Speed) |
| Længde | 60 mm |
| Lystype | Semiconductor laser diode(λ=905nm) |
| Mindst detekterbare objekt | 130 mm |
| Nøjagtighed | 0.1 to 10m:±30mm, 10 to 30m:±50mm*1 |
| Scanningsafstand max. | 30 m |
|---|---|
| Scanningsafstand min. | 0,1 m |
| Scanningsvinkel | 270 ° |
| Skanningshastighed | 25 ms |
| Temperaturområde fra | -10 °C |
| Temperaturområde til | 50 °C |
| Udgang | NPN open collector |
| Vægt | 0,37 kg |
Laserscanner Serie UTM er kendetegnet ved en lang detekteringsafstand og et bredt detekterbart område. Scannerne i denne serie er også hurtige, en scanning varer kun 25 ms. Scannere er tilgængelige enten via USB eller Ethernet. Laserscanner Serie UTM kan også bruges udendørs på grund af dens interne filtreringsegenskaber og indkapsling. Scanneren er ikke så modtagelig for omgivende lys.
Eksempler på applikationer:
Tælling af besøgende | Robotter med høj bevægelseshastighed | |
|
| |
I Danmark har vi et avanceret og veludbygget system til håndtering af vand og spildevand. Systemet er afgørende for både folkesundheden, miljøet og en bæredygtig samfundsudvikling. Det danske vand- og spildevandssystem omfatter produktion og distribution af drikkevand samt opsamling, transport og rensning af spildevand.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
I mange år har kviksølvsafbrydere været anvendt i industrien, særligt i lifte og andre tunge maskiner, på grund af deres pålidelighed og holdbarhed. Men med stigende fokus på miljø- og sundhedsrisici er det blevet afgørende at erstatte dem med sikrere alternativer som DIS-sensorer.
Senseca styrker sin position med opkøbet af Biral og Geonica, der bringer ekspertise inden for miljømåling og sensorteknologi. Dette strategiske skridt kombinerer avanceret teknologi og bæredygtige løsninger til Smart City-udvikling, vedvarende energi og præcisionsmålinger.
Vi tilbyder et komplet udvalg af robuste og præcise sensorer til måling af ledningsevne, TDS, turbiditet, opløst ilt og pH. Sensorerne er udviklet til industrielle og kommunale applikationer og kombinerer høj målenøjagtighed med stabil drift og lavt vedligeholdelsesbehov.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Pris | |
|---|---|---|---|
|
2D laserscanner, 270°, 30m, USB
Art:
UTM-30LX
Kopieret
|
|
||
|
2D laserscanner, 270° 30m ethernet, ude
Art:
UTM-30LX-EW
Kopieret
|
|
Vælg en variant på listen