CROUZET CONTROL
Kontrolrelæ til faseovervågning med spændingsgendannelse (returspænding) op til ca. 98 % af målespændingen. Justerbar afbryder på fronten til justering af korrekt spænding i 3-fasede net. Afbryderens position registreres ikke, før driftsspændingen slås til. Hvis afbryderpositionen ændres ved drift, begynder alle lysdioder (lysdiodeangivelse) at blinke, men enheden vil fortsat fungere normalt med den spænding, der blev indstillet ved den seneste forsyningstilslutning. Relæet overvåger den korrekte fasefølge mellem de tre faser,og om der mangler en fase. Underspændingsfunktionen, som kan justeres mellem -2 % og -20 %, lader returspændingen måles op til ca. 98 %. Det betyder, at hvis der er en netspænding på 400 V, og relæet indstilles til -2 % underspænding, vil relæet trigge en alarm (relæudgangen falder ud), hvis spændingen falder til under 392 V. Grøn lysdiode (Un) angiver, at forsyningsspændingen er OK. Gul lysdiode (R) angiver en aktiv relæudgang.
| Brydeevne | 5A, 250V AC/DC |
|---|---|
| Forsyningsspænding | 3 x 208-480V AC |
| Funktion | Alarm ved forkert fase sekvens, fasefejl og underspænding |
| Godkendelser | CSA, GL, RoHS, UL |
| IP klasse kappe | IP30 |
| IP klasse tilslutning | IP20 |
| Montering | 35 mm DIN-skinne |
| Temperaturområde fra | -20 °C |
| Temperaturområde lager fra | -40 °C |
| Temperaturområde lager til | 70 °C |
|---|---|
| Temperaturområde til | 50 °C |
| Tidsforsinkelse alarm | 0,2 s |
| Tidsforsinkelse opstart | 0,6 s |
| Tidsforsinkelse ved overskridelse af grænseværdien | 0,1-10s |
| Udgang | Rele |
| Vægt | 80 g |
| Valg af mærkespænding | 208, 220, 380, 400, 415, 440, 480 V |
Kontrolrelæ til faseovervågning med spændingsgendannelse (returspænding) op til ca. 98 % af målespændingen. Justerbar afbryder på fronten til justering af korrekt spænding i 3-fasede net. Afbryderens position registreres ikke, før driftsspændingen slås til. Hvis afbryderpositionen ændres ved drift, begynder alle lysdioder (lysdiodeangivelse) at blinke, men enheden vil fortsat fungere normalt med den spænding, der blev indstillet ved den seneste forsyningstilslutning. Relæet overvåger den korrekte fasefølge mellem de tre faser,og om der mangler en fase. Underspændingsfunktionen, som kan justeres mellem -2 % og -20 %, lader returspændingen måles op til ca. 98 %. Det betyder, at hvis der er en netspænding på 400 V, og relæet indstilles til -2 % underspænding, vil relæet trigge en alarm (relæudgangen falder ud), hvis spændingen falder til under 392 V. Grøn lysdiode (Un) angiver, at forsyningsspændingen er OK. Gul lysdiode (R) angiver en aktiv relæudgang.
I Danmark har vi et avanceret og veludbygget system til håndtering af vand og spildevand. Systemet er afgørende for både folkesundheden, miljøet og en bæredygtig samfundsudvikling. Det danske vand- og spildevandssystem omfatter produktion og distribution af drikkevand samt opsamling, transport og rensning af spildevand.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Vi tilbyder et komplet udvalg af robuste og præcise sensorer til måling af ledningsevne, TDS, turbiditet, opløst ilt og pH. Sensorerne er udviklet til industrielle og kommunale applikationer og kombinerer høj målenøjagtighed med stabil drift og lavt vedligeholdelsesbehov.