CROUZET CONTROL
Kontrolrelæ til faseovervågning med gendannelse af spænding og asymmetri. Justerbar afbryder på fronten til justering af korrekt spænding i 3-fasede net. Spændingsafbryderens position registreres ikke, før driftsspændingen slås til. Hvis afbryderpositionen ændres ved drift, begynder alle lysdioder (lysdiodeangivelser) at blinke, men enheden vil fortsat fungere normalt med den spænding, der blev indstillet ved den seneste forsyningstilslutning. Lysdioderne vender tilbage til normal funktion, når den korrekte spænding er genskabt. Relæet overvåger den korrekte fasefølge mellem de tre faser, eller hvis en fase mangler (målt U<0,7xUn), 70 %af returspændingen. Asymmetriindstillingen foretages fra fronten mellem 5 og 15 % (mærkespændingen mellem faserne Un x grad af asymmetri, %). Afvigelser i over-/underspænding kan justeres mellem -2 og -20 % af netspændingen (vinduesrelæfunktion). I tilfælde af forkert fasefølge eller fasebrud, genererer relæet øjeblikkeligt en alarm (falder ud), og i tilfælde af fejl ved asymmetri eller spænding falder relæet ud efter den indstillede tid Tt. Hvis strømmen tilsluttes med en målt fejl, forbliver relæet deaktiveret. Fejlangivelse opnås via lysdioder, som også angiver de forskellige fejlårsager. Hvis en fejl vedvarer efter tidsforsinkelsen, angiver en ikke-blinkende lysdiode en fejl ved asymmetrien, og en blinkende lysdiode angiver over-/underspænding. Lysdiodeangivelsen, der viser dette, er mærket med Def. på fronten af relæet. Grøn lysdiode (Un) angiver forsyningsspænding OK. Gul lysdiode (R) angiver en aktiv relæudgang.
| Brydeevne | 5A, 250V AC/DC |
|---|---|
| Forsyningsspænding | 3 x 220-480V AC |
| Funktion | Alarm ved forkert fase sekvens, fasefejl, asymmetri og over / underspænding |
| Godkendelser | CSA, GL, RoHS, UL |
| Hysterese | 2% af Un, fast værdi |
| IP klasse kappe | IP30 |
| IP klasse tilslutning | IP20 |
| Montering | 35 mm DIN-skinne |
| Temperaturområde fra | -20 °C |
| Temperaturområde lager fra | -40 °C |
| Temperaturområde lager til | 70 °C |
|---|---|
| Temperaturområde til | 50 °C |
| Tidsforsinkelse alarm | 0,2 s |
| Tidsforsinkelse opstart | 0,5 s |
| Tidsforsinkelse ved overskridelse af grænseværdien | 0,1-10s |
| Udgang | Rele |
| Vægt | 130 g |
| Valg af mærkespænding | 220, 380, 400, 415, 440, 480 V |
Kontrolrelæ til faseovervågning med gendannelse af spænding og asymmetri. Justerbar afbryder på fronten til justering af korrekt spænding i 3-fasede net. Spændingsafbryderens position registreres ikke, før driftsspændingen slås til. Hvis afbryderpositionen ændres ved drift, begynder alle lysdioder (lysdiodeangivelser) at blinke, men enheden vil fortsat fungere normalt med den spænding, der blev indstillet ved den seneste forsyningstilslutning. Lysdioderne vender tilbage til normal funktion, når den korrekte spænding er genskabt. Relæet overvåger den korrekte fasefølge mellem de tre faser, eller hvis en fase mangler (målt U<0,7xUn), 70 %af returspændingen. Asymmetriindstillingen foretages fra fronten mellem 5 og 15 % (mærkespændingen mellem faserne Un x grad af asymmetri, %). Afvigelser i over-/underspænding kan justeres mellem -2 og -20 % af netspændingen (vinduesrelæfunktion). I tilfælde af forkert fasefølge eller fasebrud, genererer relæet øjeblikkeligt en alarm (falder ud), og i tilfælde af fejl ved asymmetri eller spænding falder relæet ud efter den indstillede tid Tt. Hvis strømmen tilsluttes med en målt fejl, forbliver relæet deaktiveret. Fejlangivelse opnås via lysdioder, som også angiver de forskellige fejlårsager. Hvis en fejl vedvarer efter tidsforsinkelsen, angiver en ikke-blinkende lysdiode en fejl ved asymmetrien, og en blinkende lysdiode angiver over-/underspænding. Lysdiodeangivelsen, der viser dette, er mærket med Def. på fronten af relæet. Grøn lysdiode (Un) angiver forsyningsspænding OK. Gul lysdiode (R) angiver en aktiv relæudgang.
I Danmark har vi et avanceret og veludbygget system til håndtering af vand og spildevand. Systemet er afgørende for både folkesundheden, miljøet og en bæredygtig samfundsudvikling. Det danske vand- og spildevandssystem omfatter produktion og distribution af drikkevand samt opsamling, transport og rensning af spildevand.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Vi tilbyder et komplet udvalg af robuste og præcise sensorer til måling af ledningsevne, TDS, turbiditet, opløst ilt og pH. Sensorerne er udviklet til industrielle og kommunale applikationer og kombinerer høj målenøjagtighed med stabil drift og lavt vedligeholdelsesbehov.