BROOKS INSTRUMENT
Brooks Instrument Sho-Rate serien.
Tilbyder kvalitets flowmetre med glasrør til lavt flow. De kan anvendes både til gas og væske. Målenøjagtigheden er 3% for 1355-modellen og 5% for 1350-modellen.
Flyderen fås i forskelligt paknings materiale, ligesom instrumenterne kan leveres med nåleventil enten på inlet eller outlet siden.
Flowmeterene fås i 2 forskellige størrelser hhv. 65mm eller 150mm
Denne serie af flowmetre kan med fordel anvendes i pharmaceutisk industri, forskning og til kemisk produktion eller vandbehandlingssystemer.
| Fittings | Messing, Rustfrit stål 316 |
|---|---|
| Flydemateriale | Carboloy, Glas, Safir, Rustfrit stål 316, Tantal |
| Laveste flow | 60 ln/min Luft |
| Materiale glasrør | Borosilicat glas |
| Materiale hus | Aluminium |
| Materiale O-ring | Buna, Viton |
| Materiale tætninger | Buna, Viton |
| Materiale tilslutning | Messing, Rustfrit stål 316 |
| Medietemperatur fra | 1 °C |
| Medietemperatur til | 121 °C |
|---|---|
| Reguleringsområde | 1:10 |
| Sensor materiale | Borosilicat glas |
| Skalalængde | 65 mm |
| Temperaturområde til | 93 °C |
| Tryk | 13,8 bar |
| Trykområde max | 13,8 bar |
| Ventil type | Nålventil 7 varvig alt 16 varvig |
Brooks Instrument Sho-Rate serien.
Tilbyder kvalitets flowmetre med glasrør til lavt flow. De kan anvendes både til gas og væske. Målenøjagtigheden er 3% for 1355-modellen og 5% for 1350-modellen.
Flyderen fås i forskelligt paknings materiale, ligesom instrumenterne kan leveres med nåleventil enten på inlet eller outlet siden.
Flowmeterene fås i 2 forskellige størrelser hhv. 65mm eller 150mm
Denne serie af flowmetre kan med fordel anvendes i pharmaceutisk industri, forskning og til kemisk produktion eller vandbehandlingssystemer.
OBS ! de viste priser er på "basic" modellen
Kontakt vores produktspecialist for at finde den mest optimale løsning til dit behov.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Fittings | Flydemateriale | Laveste flow | Materiale glasrør | Materiale hus | Materiale medieberørte del | Materiale O-ring | Materiale tætninger | Materiale tilslutning | Materiale ventilhus | Reguleringsområde | Sensor materiale | Skalalængde | Temperaturområde fra | Temperaturområde til | Tryk | Ventil type | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Glas VA-Meter Sho-rate 1250A
Art:
1250A
Kopieret
|
Messing, Rustfrit stål 316
|
Carboloy, Glas, Safir, Rustfrit stål 316, Tantal
|
60 ln/min Luft
|
Borosilicat glas
|
Aluminium
|
|
Buna, Viton
|
Buna, Viton
|
Messing, Rustfrit stål 316
|
|
1:10
|
Borosilicat glas
|
65 mm
|
|
93 °C
|
13,8 bar
|
Nålventil 7 varvig alt 16 varvig
|
|
||
|
Glas VA-Meter Sho-rate 1255A
Art:
1255A
Kopieret
|
Messing, Rustfrit stål 316
|
Carboloy, Glas, Safir, Rustfrit stål 316, Tantal
|
60 ln/min Luft
|
Borosilicat glas
|
Aluminium
|
|
Buna, Viton
|
Buna, Viton
|
Messing, Rustfrit stål 316
|
|
1:10
|
Borosilicat glas
|
150 mm
|
|
93 °C
|
13,8 bar
|
Nålventil 7 varvig alt 16 varvig
|
|
||
|
Glas VA-Meter Sho-rate 1350G
Art:
1350G
Kopieret
|
Messing, Rustfrit stål 316L
|
Carboloy, Glas, Safir, Rustfrit stål 316, Tantal
|
60 ln/min (N2)
|
Borosilicat glas
|
Aluminium, Polykarbonat
|
Borosilicat glas, Messing, Rustfrit stål 316
|
Buna, Kalrez, Viton
|
Buna, Kalrez, PTFE, Viton
|
|
Rustfrit stål 316
|
1:10
|
Borosilicat glas
|
65 mm
|
1 °C
|
121 °C
|
14 bar
|
Needle valve
|
|
||
|
Glas VA-Meter Sho-rate 1355G
Art:
1355G
Kopieret
|
Messing, Rustfrit stål 316
|
Carboloy, Glas, Safir, Rustfrit stål 316, Tantal
|
63 ln/min (N2)
|
Borosilicat glas
|
Aluminium, Polykarbonat
|
Borosilicat glas, Messing, Rustfrit stål 316
|
Buna, Kalrez, Viton
|
Buna, Kalrez, PTFE, Viton
|
|
Rustfrit stål 316
|
1:10
|
Borosilicat glas
|
150 mm
|
1 °C
|
121 °C
|
14 bar
|
Needle valve
|
|
||
|
Glas VA-Meter Sho-rate 1358
Art:
1358
Kopieret
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Vælg en variant på listen