ASCO
Kompakt ventil egnet til styring af mindre cylindre op til 100 mm i diameter. Ventilerne kan monteres på en subbase eller bruges enkeltstående. Ventilen leveres komplet med spole og 15x15 mikro-kabelstik til kabeldiameter 4-6 mm. Kabelstikket kan drejes 90º eller 180º for optimal ledningsføring.
| Type ventil | Elstyret |
|---|---|
| Responstid ind | 30 ms |
| Responstid ud | 20 ms |
| Vægt | 0,155 kg |
| IP-klasse | IP65 |
| Effektforbrug | 1,6 W |
| Gennemløb | 6 mm |
| Spænding AC | 24 V |
| Temperaturområde fra | 5 °C |
| Temperaturområde til | 50 °C |
| Materiale spole | Termoplast |
| Tilslutning | G1/4 |
| Differenstryk max | 8 bar |
| Differenstryk min | 1,5 bar |
|---|---|
| Flowkoefficient | 15 |
| Max flow | 1050 l/min |
| Funktion 1 | 5/2 |
| Funktion 2 | Luftdifferentiale retur |
| Materiale ventilhus | Anodiseret aluminium |
| Materiale hus | Anodiseret aluminium |
| Materiale stempel | Rustfrit stål |
| Materiale kortslutningsring | Kobber |
| Materiale indvendige dele | Messing, Polyamid |
| Max tryk | 8 bar |
| Montering | Ingen |
Kompakt ventil egnet til styring af mindre cylindre op til 100 mm i diameter. Ventilerne kan monteres på en subbase eller bruges enkeltstående. Ventilen leveres komplet med spole og 15x15 mikro-kabelstik til kabeldiameter 4-6 mm. Kabelstikket kan drejes 90º eller 180º for optimal ledningsføring.
Aventics XV-serie fra Emerson muliggør øget fleksibilitet og effektivitet i produktionssystemer. Den moderne ventilteknologi i denne serie forbedrer udnyttelsen af trykluft og optimerer ydeevnen i pneumatiske systemer. Med sit kompakte design sparer XV-serien plads i styreskabet, samtidig med at ventilerne har lang levetid og kræver minimal vedligeholdelse. Dette giver øget oppetid og gør serien til et fremragende valg for nutidens krævende produktionsmiljøer.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Responstid ind | Responstid ud | Vægt | IP-klasse | Effektforbrug | Spænding AC | Materiale spole | Flowkoefficient | Funktion 1 | Funktion 2 | Materiale hus | Materiale stempel | Materiale kortslutningsring | Materiale indvendige dele | Max tryk | Montering | Spænding DC | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Ventil 5/2, RG 1/4", 24V AC, monosta.
Art:
52100002
Kopieret
|
30 ms
|
20 ms
|
0,155 kg
|
IP65
|
1,6 W
|
24 V
|
Termoplast
|
15
|
5/2
|
Luftdifferentiale retur
|
Anodiseret aluminium
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing, Polyamid
|
8 bar
|
Ingen
|
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 1/4", 230V AC, monosta.
Art:
52100004
Kopieret
|
|
|
0,155 kg
|
IP65
|
|
230 V
|
Termoplast
|
|
5/2
|
Luftdifferentiale retur
|
Anodiseret aluminium
|
Rustfrit stål
|
Kobber
|
Messing, Polyamid
|
8 bar
|
|
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 1/4", 24V DC, monosta.
Art:
52100001
Kopieret
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5/2
|
Luftdifferentiale retur
|
|
|
|
|
|
|
24 V
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 1/4", 24V AC, bistabil
Art:
52100006
Kopieret
|
|
|
|
|
|
24 V
|
|
|
5/2
|
Elstyret
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 1/4", 230V AC, bistabil
Art:
52100008
Kopieret
|
|
|
|
|
|
230 V
|
|
|
5/2
|
Elstyret
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 1/4", 24 V DC ,bistabil
Art:
52100005
Kopieret
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5/2
|
Elstyret
|
|
|
|
|
|
|
24 V
|
|
||
|
Ventil 5/3, RG 1/4", 24V AC, luk. midt
Art:
52100010
Kopieret
|
|
|
|
|
|
24 V
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Lukket midterstilling
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Ventil 5/3, RG 1/4", 230V DC, luk. midt
Art:
52100012
Kopieret
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Lukket midterstilling
|
|
|
|
|
|
|
24 V
|
|
||
|
Ventil 5/3, RG 1/4", 24V DC, luk. midt
Art:
52100009
Kopieret
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Trykcenter position
|
|
|
|
|
|
|
24 V
|
|
||
|
Ventil 5/3, RG 1/4", 24V AC, tryk midt
Art:
52100126
Kopieret
|
|
|
|
|
|
24 V
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Trykcenter position
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Ventil 5/3, RG 1/4", 230V AC, tryk midt
Art:
52100128
Kopieret
|
|
|
|
|
|
230 V
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Trykcenter position
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Ventil 5/3, RG1/4", 24V DC, tryk midt
Art:
52100129
Kopieret
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Trykcenter position
|
|
|
|
|
|
|
24 V
|
|
||
|
Ventil 5/3, RG 1/4", 24V AC, afluftet
Art:
52100087
Kopieret
|
|
|
|
|
|
24 V
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Udluftet central position
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Ventil 5/3, RG 1/4", 230V AC, afluftet
Art:
52100089
Kopieret
|
|
|
|
|
|
230 V
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Udluftet central position
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Ventil 5/3, RG 1/4", 24V DC, afluftet
Art:
52100090
Kopieret
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5/3
|
Elstyret, Udluftet central position
|
|
|
|
|
|
|
24 V
|
|
Vælg en variant på listen