ASCO
Serie 518 er en kompakt mikroventil, der er egnet til styring af for eksempel mindre cylindre. Alle 518 Series ventiler er meget hurtige. Reaktionstiden for en monostabil ventil er 9 ms og en bistabil kun 6 ms. Ventilen kan også betjenes manuelt f.eks. med impuls ved at trykke på en knap eller fastlåsning i den pågældende stilling med den gule glidebolt.
Ventilen fås i to versioner: I en version er port 2 og 4 på toppen af ventilen, den i anden version går port 2 og 4 ned og ud gennem subbasen. Ventilen kan kan være monteret på en subbase, men anvendes primært, når ventilen er enkeltstående. Fordelen ved montering på subbase er først og fremmest at slangetegningen er lettere, da alle ventiler på pladen har fælles lufttilførsel og afblæsning. Der findes også to typer subbaser tilpasset de to ventiltyper.
| Type ventil | Elstyret |
|---|---|
| Responstid ind | 9 ms |
| Responstid ud | 25 ms |
| Vægt | 0,023 kg |
| IP-klasse | IP40 |
| Effektforbrug | 1,3 W |
| Spænding DC | 24 V |
| Temperaturområde fra | 5 °C |
| Temperaturområde til | 50 °C |
| Tilslutning | M3 |
| Differenstryk max | 8 bar |
| Differenstryk min | 0 bar |
|---|---|
| Flowkoefficient | 1,43 |
| Max flow | 100 l/min |
| Funktion | 3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt lukket |
| Manuel drift | Ja |
| Materiale hus | PA |
| Materiale tætninger | NBR |
| Materiale indvendige dele | Aluminium, Messing, Rustfrit stål |
| Max tryk | 8 bar |
| Montering | Bundplade |
Serie 518 er en kompakt mikroventil, der er egnet til styring af for eksempel mindre cylindre. Alle 518 Series ventiler er meget hurtige. Reaktionstiden for en monostabil ventil er 9 ms og en bistabil kun 6 ms. Ventilen kan også betjenes manuelt f.eks. med impuls ved at trykke på en knap eller fastlåsning i den pågældende stilling med den gule glidebolt.
Ventilen fås i to versioner: I en version er port 2 og 4 på toppen af ventilen, den i anden version går port 2 og 4 ned og ud gennem subbasen. Ventilen kan kan være monteret på en subbase, men anvendes primært, når ventilen er enkeltstående. Fordelen ved montering på subbase er først og fremmest at slangetegningen er lettere, da alle ventiler på pladen har fælles lufttilførsel og afblæsning. Der findes også to typer subbaser tilpasset de to ventiltyper.
Aventics XV-serie fra Emerson muliggør øget fleksibilitet og effektivitet i produktionssystemer. Den moderne ventilteknologi i denne serie forbedrer udnyttelsen af trykluft og optimerer ydeevnen i pneumatiske systemer. Med sit kompakte design sparer XV-serien plads i styreskabet, samtidig med at ventilerne har lang levetid og kræver minimal vedligeholdelse. Dette giver øget oppetid og gør serien til et fremragende valg for nutidens krævende produktionsmiljøer.
Vi tilbyder et komplet udvalg af robuste og præcise sensorer til måling af ledningsevne, TDS, turbiditet, opløst ilt og pH. Sensorerne er udviklet til industrielle og kommunale applikationer og kombinerer høj målenøjagtighed med stabil drift og lavt vedligeholdelsesbehov.
I Danmark har vi et avanceret og veludbygget system til håndtering af vand og spildevand. Systemet er afgørende for både folkesundheden, miljøet og en bæredygtig samfundsudvikling. Det danske vand- og spildevandssystem omfatter produktion og distribution af drikkevand samt opsamling, transport og rensning af spildevand.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Funktion | Pris | |
|---|---|---|---|---|
Ventil 3/2 NC, 24V DC, M3
Art:
51801001
Kopieret
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt lukket
|
|
||
Ventil 3/2 NC, 24V DC, subbase
Art:
51801002
Kopieret
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt lukket
|
|
||
Ventil 3/2 NO, 24V DC, M3
Art:
51801003
Kopieret
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt åben
|
|
||
Ventil 3/2 NO, 24V DC, subbase
Art:
51801004
Kopieret
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt åben
|
|
||
Ventil 5/2, 24V DC, M3
Art:
51801020
Kopieret
|
5/2, Elstyret med fjerderretur
|
|
||
Ventil 5/2, 24V DC, subbase
Art:
51801021
Kopieret
|
5/2, Elstyret med fjerderretur
|
|
||
Ventil 5/2, 24V DC, M3
Art:
51801022
Kopieret
|
5/2, Elstyret
|
|
||
Ventil 5/2, 24V DC, subbase
Art:
51801023
Kopieret
|
5/2, Elstyret
|
|
||
Ventil 5/3, 24V DC, lukket midte
Art:
51801031
Kopieret
|
5/3, Elstyret, Lukket midterstilling
|
|
Vælg en variant på listen