SUCO
Kompakt pressostat i galvaniseret stål med mikroswitch til spænding op til 250 V. Meget god overtryksbeskyttelse. Almindelige applikationsområder er mobile, hydraulik- og pneumatiske applikationer.
0140 er med membran, og 0141 er stempelversion for højere tryk.
Optioner:
• Membran og pakninger i EPDM eller Viton
| Contact load max ac | 2 A |
|---|---|
| Contact load max dc | 0,25 A |
| Elektrisk tilslutning | DIN |
| Funktion | Vekslende kontakt |
| Godkendelser | CSA US, RoHS II |
| IP-klasse | IP65 |
| Levetid mekanisk | 1 mio skift |
| Materiale hus | Forzinket stål |
| Materiale medieberørte del | Forzinket stål, NBR |
| Materiale membran | NBR |
| Max afvigelse | ±0,2 |
| Max antal ændringer pr. minut | 200 |
| Max arbejdsområde | 1,5 bar |
| Max tryk | 300 bar |
|---|---|
| Medietemperatur fra | -40 °C |
| Medietemperatur til | 100 °C |
| Min arbejdsområde | 0,3 bar |
| Omgivelsestemperatur fra | -20 °C |
| Omgivelsestemperatur til | 80 °C |
| Spænding AC/DC maks | 250 V |
| Spænding AC/DC min | 10 V |
| Tryktilslutning | 1/4 BSP |
| Type pressostat | Høj nøjagtighed |
| Vægt | 100 g |
Kompakt pressostat i galvaniseret stål med mikroswitch til spænding op til 250 V. Meget god overtryksbeskyttelse. Almindelige applikationsområder er mobile, hydraulik- og pneumatiske applikationer.
0140 er med membran, og 0141 er stempelversion for højere tryk.
Optioner:
• Membran og pakninger i EPDM eller Viton
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Hos os får du gennemprøvede løsninger til procesovervågning og visuel inspektion i lukkede beholdere og anlæg. Sortimentet omfatter skueglas og belysning fra FH Papenmeier, udviklet til brug i både standard- og krævende industrielle miljøer.
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for GAC (Governors America Corp.).
Pr. 15. Februar 2026 er OEM Automatic Klitsø A/S dansk distributør for Powerstart Limited.
M&S’ vinkelfiltre og snavssamlere er udviklet til effektiv filtrering og opsamling af procesrester i fødevareindustrien, hvor driftssikkerhed, hygiejne og nem service er afgørende. Et vinkelfilter til fødevarer anvendes til pumpbare medier og beskytter kritiske komponenter som pumper, ventiler og varmevekslere mod slid, tilstopning og uplanlagte driftsstop.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Max afvigelse | Max arbejdsområde | Max tryk | Min arbejdsområde | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pressostat 0,3-1,5 bar, G1/4, SPDT, NBR
Art:
0140457031003
Kopieret
|
±0,2
|
1,5 bar
|
300 bar
|
0,3 bar
|
|
||
Pressostat 1-10 bar, G1/4, SPDT, NBR
Art:
0140458031006
Kopieret
|
±0,5
|
10 bar
|
300 bar
|
1 bar
|
|
||
Pressostat 10-20 bar, G1/4, SPDT, NBR
Art:
0140459031009
Kopieret
|
±1,0
|
20 bar
|
300 bar
|
10 bar
|
|
||
Pressostat 20-50 bar, G1/4, SPDT, NBR
Art:
0140461031012
Kopieret
|
±2,0
|
50 bar
|
300 bar
|
20 bar
|
|
||
Pressostat 50-150 bar, G1/4, SPDT, NBR
Art:
0141460031003
Kopieret
|
±5,0
|
150 bar
|
600 bar
|
50 bar
|
|
Vælg en variant på listen