LOVATO
Lovato DME M100 er en analog energimåler med mekanisk display, til DIN-skinne. Måling af aktiv energi sker med nøjagtighedsklasse 1 i henhold til IEC / EN 62053-21. Direkte måling op til 32 A belastningsstrøm, måleren optager minimal plads. Måleren leveres med en terminal dækning, som kan forsegles.
DME M100 T1 har de samme egenskaber som DME M100 med den forskel, at den er udstyret med puls udgang for tilslutning til for eksempel DME CD. Sammenkobling med DME CD tillader indsamling af data op til 14 mulige energimålere. DME CD er også kompatibel med Lovato egen software, Synergy, overvågning og kontrol af energi.
For mere information, kontakt OEM Automatic Klitsø, produktområde El-tavle.
| Antal faser | 1 |
|---|---|
| Current | 32 |
| Effektforbrug | 7 VA |
| Forsyningsspænding AC max | 264 V AC |
| Forsyningsspænding AC min | 184 V AC |
| Frekvens max | 60 Hz |
| Frekvens min | 50 Hz |
| Godkendelser | EAC, EN61000-6-2, EN61010-1 |
| IP klasse Front | IP40 |
| IP klasse tilslutning | IP20 |
| Kan udvides | Nej |
| LED | Ja |
| LED pulsantal | 640 impulser/kWh |
| MID godkendt | Nej |
| Montage | DIN-skinne |
|---|---|
| Målenøjagtighed Aktiv energi | IEC/EN62053-21 Class 1 |
| Måleområde strøm | 0,25...32 A |
| Nominel strøm | 5 A |
| Startstrøm | 0,02 A |
| Temperaturområde drift fra | -25 °C |
| Temperaturområde drift til | 55 °C |
| Temperaturområde lager fra | -30 °C |
| Temperaturområde lager til | 80 °C |
| Tilslutningsspænding og måling | 2,6-6 mm² |
| Tilslutningsspænding og måling, tilspændingsmoment | 1,2 |
| Vægt | 0,09 kg |
Lovato DME M100 er en analog energimåler med mekanisk display, til DIN-skinne. Måling af aktiv energi sker med nøjagtighedsklasse 1 i henhold til IEC / EN 62053-21. Direkte måling op til 32 A belastningsstrøm, måleren optager minimal plads. Måleren leveres med en terminal dækning, som kan forsegles.
DME M100 T1 har de samme egenskaber som DME M100 med den forskel, at den er udstyret med puls udgang for tilslutning til for eksempel DME CD. Sammenkobling med DME CD tillader indsamling af data op til 14 mulige energimålere. DME CD er også kompatibel med Lovato egen software, Synergy, overvågning og kontrol af energi.
For mere information, kontakt OEM Automatic Klitsø, produktområde El-tavle.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Puls antal | Pulsudgang ekstern spænding | Pulsudgang max strøm | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Energimåler 1F mekanisk disp. 32A
Art:
DMEM100
Kopieret
|
|
|
|
|
||
|
Energimåler 1F mek. 32A statisk udg.
Art:
DMEM100T1
Kopieret
|
640 pulser / kWh
|
10-35 V DC
|
20 mA
|
|
Vælg en variant på listen