ASCO
Velegnet til styring af mindre cylindre. Ventilen er lavet af aluminium, derfor er den også velegnet til lidt hårdere applikationer.
| Type ventil | Manuelt styret |
|---|---|
| Vægt | 0,06 kg |
| IP-klasse | IP65 |
| Kortslutningsbeskyttelse | Nej |
| Temperaturområde fra | -10 °C |
| Temperaturområde til | 60 °C |
| Tilslutning | 1/8 BSP |
| Differenstryk max | 10 bar |
| Differenstryk min | 0 bar |
| Max flow | 200 l/min |
| Funktion 1 | 3/2 |
|---|---|
| Funktion 2 | Normalt lukket, Fjeder retur knap |
| Manuel drift | Nej |
| Materiale hus | Anodiseret aluminium |
| Materiale tætninger | NBR |
| Materiale indvendige dele | Aluminium, POM |
| Max tryk | 10 bar |
| Montering | Ingen |
Velegnet til styring af mindre cylindre. Ventilen er lavet af aluminium, derfor er den også velegnet til lidt hårdere applikationer.
Aventics XV-serie fra Emerson muliggør øget fleksibilitet og effektivitet i produktionssystemer. Den moderne ventilteknologi i denne serie forbedrer udnyttelsen af trykluft og optimerer ydeevnen i pneumatiske systemer. Med sit kompakte design sparer XV-serien plads i styreskabet, samtidig med at ventilerne har lang levetid og kræver minimal vedligeholdelse. Dette giver øget oppetid og gør serien til et fremragende valg for nutidens krævende produktionsmiljøer.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Vægt | Funktion 1 | Funktion 2 | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Ventil 3/2, RG 1/8", trykknap
Art:
55000040
Kopieret
|
0,06 kg
|
3/2
|
Normalt lukket, Fjeder retur knap
|
|
||
|
Ventil 3/2, RG 1/8", trykknap
Art:
55000039
Kopieret
|
0,06 kg
|
3/2
|
Normalt lukket, Trykknap træk for tilbagestilling
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 1/8", trykknap
Art:
55000009
Kopieret
|
0,06 kg
|
5/2
|
Fjeder retur knap
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 1/8", trykknap 2 pos.
Art:
55000010
Kopieret
|
0,06 kg
|
5/2
|
Trykknap træk for tilbagestilling
|
|
||
Ventil 3/2, RG 1/8", vippekontakt
Art:
55000043
Kopieret
|
0,06 kg
|
3/2
|
Normalt lukket
|
|
||
Ventil 5/2. RG 1/8", vippekontakt
Art:
55000011
Kopieret
|
0,06 kg
|
5/2
|
Låsbart håndtag
|
|
||
|
Ventil 3/2, RG 1/8" , rullearm
Art:
55000046
Kopieret
|
0,094 kg
|
3/2
|
Normalt lukket, Fjeder retur rulle
|
|
||
|
Ventil 3/2, RG 1/8", stødstang
Art:
55000047
Kopieret
|
0,094 kg
|
3/2
|
Normalt lukket, Fjeder retur stempel
|
|
||
|
Ventil 5/2. RG 1/8", rullearm
Art:
55000012
Kopieret
|
0,094 kg
|
5/2
|
Fjeder retur rulle
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 1/8", stødstang
Art:
55000052
Kopieret
|
0,094 kg
|
5/2
|
Fjeder retur stempel
|
|
Vælg en variant på listen