DATALOGIC
Datalogic Matrix 220 - en helt ny læser til 1- og 2-dimensionelle stregkoder.
Med kompakte dimensioner og drejelige forbindelser, er den nem at installere i små rum, uden at reducere ydeevne og læseafstand.
Indbygget Profinet og Ethernet/IP-kommunikation gør integrationen i eksisterende systemer problemfri.
Flere forskellige lysbilleder i samme læser gør det nemt at finde den rigtige belysning til den overflade, der skal aflæses.
Med en IP67-klassificering og et temperaturområde fra -10°C til -50°C kan Matrix 220 klare at sidde i hårde miljøer.
Den højopløselige 1,2 MP-sensor giver fremragende ydeevne og læser koder med en opløsning på op til 2 mils. DPM-varianten af Matrix 220 kan læse direkte markerede koder på glas, metal, sted mm.
Konfiguration foregår nemt via Datalogics DLCode-software.
Ligesom Datalogics andre læsere er Matrix 220 også udstyret med en X-Press™ knap for nem installation.
| Digitale indgange | 2 |
|---|---|
| Digitale udgange | 3 |
| Dimension (mm) | 78 x 47 x 38 |
| Distance max | 600 mm |
| Distance min. | 40 mm |
| Farve lysdiode | Hvid |
| Forsyningsspænding | 10-30 V DC |
| Frame Rate Max | 45 fps |
| Integreret kommunikationsinterface | Ethernet 10/100 Mbit/s: Fieldbus PROFINET-IO, Ethernet IP, Modbus TCP, Serial RS-232/RS422FD, OPC UA |
| IP-klasse | IP67, IP65 |
| Materiale hus | Aluminium |
| Materiale linse | Plast |
| Multi Label Reading | Ja |
|---|---|
| Sensor size | 1/3" |
| Shutter type | Global |
| Strømforbrug | 4,2 W |
| Temperaturområde fra | 0 °C |
| Temperaturområde lager fra | -20 °C |
| Temperaturområde lager til | 70 °C |
| Temperaturområde til | 50 °C |
| Type sensor | CMOS |
| Vægt | 173 g |
| Viewing angle | 12mm |
Datalogic Matrix 220 - en helt ny læser til 1- og 2-dimensionelle stregkoder.
Med kompakte dimensioner og drejelige forbindelser, er den nem at installere i små rum, uden at reducere ydeevne og læseafstand.
Indbygget Profinet og Ethernet/IP-kommunikation gør integrationen i eksisterende systemer problemfri.
Flere forskellige lysbilleder i samme læser gør det nemt at finde den rigtige belysning til den overflade, der skal aflæses.
Med en IP67-klassificering og et temperaturområde fra -10°C til -50°C kan Matrix 220 klare at sidde i hårde miljøer.
Den højopløselige 1,2 MP-sensor giver fremragende ydeevne og læser koder med en opløsning på op til 2 mils. DPM-varianten af Matrix 220 kan læse direkte markerede koder på glas, metal, sted mm.
Konfiguration foregår nemt via Datalogics DLCode-software.
Ligesom Datalogics andre læsere er Matrix 220 også udstyret med en X-Press™ knap for nem installation.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
I mange år har kviksølvsafbrydere været anvendt i industrien, særligt i lifte og andre tunge maskiner, på grund af deres pålidelighed og holdbarhed. Men med stigende fokus på miljø- og sundhedsrisici er det blevet afgørende at erstatte dem med sikrere alternativer som DIS-sensorer.
Senseca styrker sin position med opkøbet af Biral og Geonica, der bringer ekspertise inden for miljømåling og sensorteknologi. Dette strategiske skridt kombinerer avanceret teknologi og bæredygtige løsninger til Smart City-udvikling, vedvarende energi og præcisionsmålinger.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.