LÜTZE
Lütze signalkonverter håndterer spændingssignaler fra + 30 to - 30 V og strømsignaler fra + 50 mA til -50 mA eller + 5 A til - 5 A. Programmeres via FDT/DTM software eller ved hjælp af DIP switch på siden af udstyret. Dette gælder både for ind- og udgangssignaler. Softwaret er nemt at bruge og kan downloades fra linket herunder.
Programmering foregår via det gratis FDT/DTM software, som er meget brugervenligt og let at anvende. Alarmniveauer for følerfejl kan indstilles på ethvert niveau. De øvre og nedre grænseværdier for udgangssignalet kan ligeledes indstilles efter brugerens ønsker og behov. Softwaret indeholder desuden realtidslogning, TAG nr. (unikt navn/nummer) og muligheden for at gemme data på harddiske til f.eks. serieprogrammering. Lütze programmerbare konvertere skal ikke strømfødes ved programmering, og udstyret tilsluttes via en USB- eller COM-port
Belastningsimpedansen er 650 Ω. NB: For mere information omkring FDT/DTM teknologi, se: http://www.fdtgroup.org/
| Indgang | Justerbar med DIP-switch eller via FDT / DTM-software |
|---|---|
| Reaktionstid | Justerbar fra 1,5-750 mS via filter trin 1-5 hvor trin 4 er standardværdi = 200 mS |
| Linearitetsfejl | ± 0,05% over spændings- og strømområdet for mA, ± 0,1% på skalaen for strøm i A |
| Udgangssignal | Strøm max 21mA ,Spænding max 10,5V |
| Lastimpedans strøm | Max. 700 Ω |
| Lastimpedans spænding | Min. 2 KΩ |
| Udgang | Strøm 0-20 mA/4-20 mA, Spænding 0-10 V/-10-+10 V/2-10 V/0-5 V/1-5 V |
| Beskyttelse | Overspænding 30 V / Udgang kortslutningsbeskyttet |
| Nøjagtighed | 0,1 % for spænding og strøm i mA, 0,5% for strøm i A |
| Statusindikering | Grøn LED. Rød LED = sensorfejl, kortslutning, fejl |
| Tilslutning | Skrue |
| Montering | DIN-skinne |
| IP-klasse | IP20 |
| Vægt | 50 g |
| Tilslutningstværsnit min | 0,14 mm² |
|---|---|
| Tilslutningstværsnit maks | 1,5 mm² |
| Styrespænding DC max | 30 V |
| Styrespænding DC min | 16,8 V |
| Galvanisk isolation | 3-vejs |
| Effektforbrug | 18 mA |
| Temperaturområde fra | -40 °C |
| Temperaturområde til | 70 °C |
| Temperaturområde lager fra | -40 °C |
| Temperaturområde lager til | 85 °C |
| Godkendelser | CE, cULus, RoHS |
| Parameterindstilling | DIP Switch eller FDT/DTM |
Lütze signalkonverter håndterer spændingssignaler fra + 30 to - 30 V og strømsignaler fra + 50 mA til -50 mA eller + 5 A til - 5 A. Programmeres via FDT/DTM software eller ved hjælp af DIP switch på siden af udstyret. Dette gælder både for ind- og udgangssignaler. Softwaret er nemt at bruge og kan downloades fra linket herunder.
Programmering foregår via det gratis FDT/DTM software, som er meget brugervenligt og let at anvende. Alarmniveauer for følerfejl kan indstilles på ethvert niveau. De øvre og nedre grænseværdier for udgangssignalet kan ligeledes indstilles efter brugerens ønsker og behov. Softwaret indeholder desuden realtidslogning, TAG nr. (unikt navn/nummer) og muligheden for at gemme data på harddiske til f.eks. serieprogrammering. Lütze programmerbare konvertere skal ikke strømfødes ved programmering, og udstyret tilsluttes via en USB- eller COM-port
Belastningsimpedansen er 650 Ω. NB: For mere information omkring FDT/DTM teknologi, se: http://www.fdtgroup.org/
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Tilslutning | Forsyningsspænding | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
|
PC Programmerbar multi signalkonverter 24V DC skrue
Art:
750320
Kopieret
|
Skrue
|
|
|
||
|
PC Programmerbar multi signalkonverter 24V DC Push-In
Art:
751320
Kopieret
|
Push-In
|
20-30 V DC
|
|
Vælg en variant på listen