PULS
Strømforsyning til 2-faset forsyning, der er velegnet til applikationer, hvor der ikke findes en nulleder og som erstatning for mellemtransformere. 2-faset tilslutning kræver færre kabler og sikringer, hvilket giver en omkostningsbesparende løsning. Effektivitet op til 90 % giver en lang levetid og lav varmeudvikling. Det kompakte format sparer plads i skabet. Der findes også en model med NEC class 2-udførelse til installation i Nordamerika.
Indgangsdata |
|
|---|---|
| Indgangsspænding AC | 380-480 V |
| Indgangsspænding AC min | 323 V AC |
| Indgangsspænding AC max | 552 V AC |
| Startstrøm ved 400 V AC. typisk | 36 A |
| Spændingsområde på forsyningen | Wide-range |
| Effektfaktor ved 400 V AC, fuld belastning. typisk | 0,6 |
| Antal faser | 2 |
Udgangsdata |
|
| Udgangsspænding DC | 24 V DC |
| Udgangsspænding min | 24 V DC |
| Udgangsspænding max | 28 V DC |
| Udgangsstrøm | 3,75 A |
| Effekt | 90 W |
Virkningsgrad/Levetid/MTBF |
|
| Virkningsgrad ved 400 V AC, fuld belastning. typisk | 89,5 % |
| MTBF (IEC 61709) 400 V ac, max loan, +40 °C | 1594000 h |
Mål |
|
| Bredde | 72,5 mm |
| Højde | 75 mm |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Dybde | 103 mm |
| Vægt | 0,36 kg |
Øvrigt |
|
| Godkendelser | CB, CE, CSA, GL, NEC Class 2, UL |
| Holdetid ved 400 V AC, fuld belastning. Typisk | 52 ms |
| IP-klasse | IP20 |
| Type klemme | Fjederklemme |
| Materiale kapsling | ABS-plast |
| Netfrekvens | 50-60 ±6 % |
| Rippel, max | 50 mV pp |
| Serie | Miniline |
| Strømforbrug ved 400V AC | 0,42 A |
| Reduktion strøm over +60 til +70 ° C | 2 W/°C |
| Temperaturområde uden reduktion fra | -10 °C |
| Temperaturområde uden reduktion til | 60 °C |
| Type strømforsyning | AC-DC |
Strømforsyning til 2-faset forsyning, der er velegnet til applikationer, hvor der ikke findes en nulleder og som erstatning for mellemtransformere. 2-faset tilslutning kræver færre kabler og sikringer, hvilket giver en omkostningsbesparende løsning. Effektivitet op til 90 % giver en lang levetid og lav varmeudvikling. Det kompakte format sparer plads i skabet. Der findes også en model med NEC class 2-udførelse til installation i Nordamerika.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Udgangsstrøm | Effekt | Godkendelser | Holdetid ved 400 V AC, fuld belastning. Typisk | Strømforbrug ved 400V AC | Reduktion strøm over +60 til +70 ° C | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Strømforsyning 380-480V AC 24V DC 3.75A
Art:
ML90.200
Kopieret
|
3,75 A
|
90 W
|
CB, CE, CSA, GL, NEC Class 2, UL
|
52 ms
|
0,42 A
|
2 W/°C
|
|
||
Strømforsyning 380-480V AC 24V DC 4,2A
Art:
ML100.200
Kopieret
|
4,2 A
|
100 W
|
CB, CE, CSA, GL, UL
|
48 ms
|
0,46 A
|
2,5 W/°C
|
|
Vælg en variant på listen