PULS
DC-DC-konverteren er optimeret for tilslutning til frekvensomformeres DC-bus/trin. Denne spænding er normalt ikke filtreret, har høj EMI, og producerer høje krybestrømme. Konverteren har et meget robust indgangstrin og -filter, som medfører pålidelig drift selv ved forsyningsspændinger med et meget højt interferensniveau. Dobbelte integrerede 600 V DC-sikringer, hvilket sparer plads og penge. I tilfælde af en strømafbrydelse fungerer motorerne som generatorer, og returnerer effekt til frekvensomformernes kondensatorer, som derefter forsyner DC-DC-konverteren med spænding. Det medfører, at 24 V DC bibeholdes, og der kan udføres et kontrolleret stop. Bonuseffekten giver en ekstra 25 % reserve med fastholdt 24 V, hvilket er en fordel, når tilsluttede laster har høje startstrømme. Konverteren har polaritetsbeskyttelse og en minimal indgangsstødstrøm. Desuden findes en relæudgang (DC OK), som deaktiveres, når udgangsspændingen afviger mere end 10 % fra den indstillede værdi.
Indgangsdata |
|
|---|---|
| Indgangsspænding DC | 600 V |
| Indgangsspænding DC min | 480 V DC |
| Indgangsspænding DC max | 840 V DC |
| Startstrøm | Typ. 1,6 A @ 600 V DC |
| Max indgangsripple | 50 V pp |
Udgangsdata |
|
| Udgangsspænding DC | 24 V DC |
| Udgangsspænding min | 24 V DC |
| Udgangsspænding max | 28 V DC |
| Udgangsstrøm | 20 A |
| Effekt | 480 W |
Virkningsgrad/Levetid/MTBF |
|
| Virkningsgrad | 95 % |
| Levetid | 42000 h @ 24 V DC, 20 A, 40 °C |
| MTBF (IEC 61709) | 446000 h @ 24 V DC, 20 A, 40 °C |
Mål |
|
| Bredde | 65 mm |
| Højde | 124 mm |
| Dybde | 127 mm |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Vægt | 0,89 kg |
Øvrigt |
|
| Godkendelser | CE, CSA, UL |
| Holdetid | Typ. 22 ms @ 600 V DC |
| IP-klasse | IP20 |
| Type klemme | Fjederklemme |
| Materiale kapsling | Aluminium |
| Rippel, max | 100 mV pp |
| Serie | Dimension Q |
| Reduktion strøm over +60 til +70 ° C | 12 W/°C |
| Temperaturområde uden reduktion fra | -25 °C |
| Temperaturområde uden reduktion til | 60 °C |
| Opstartsforsinkelse | 350 ms |
| Type strømforsyning | DC-DC |
| Aktivt transientfilter | Ja |
| DC-OK relæudgang | Ja |
DC-DC-konverteren er optimeret for tilslutning til frekvensomformeres DC-bus/trin. Denne spænding er normalt ikke filtreret, har høj EMI, og producerer høje krybestrømme. Konverteren har et meget robust indgangstrin og -filter, som medfører pålidelig drift selv ved forsyningsspændinger med et meget højt interferensniveau. Dobbelte integrerede 600 V DC-sikringer, hvilket sparer plads og penge. I tilfælde af en strømafbrydelse fungerer motorerne som generatorer, og returnerer effekt til frekvensomformernes kondensatorer, som derefter forsyner DC-DC-konverteren med spænding. Det medfører, at 24 V DC bibeholdes, og der kan udføres et kontrolleret stop. Bonuseffekten giver en ekstra 25 % reserve med fastholdt 24 V, hvilket er en fordel, når tilsluttede laster har høje startstrømme. Konverteren har polaritetsbeskyttelse og en minimal indgangsstødstrøm. Desuden findes en relæudgang (DC OK), som deaktiveres, når udgangsspændingen afviger mere end 10 % fra den indstillede værdi.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.