PULS
Et DC-UPS-system består af en styreenhed, et batteri og en strømforsyning med tilstrækkelig effekt til applikationen. I tilfælde af strømafbrydelse skiftes automatisk til batteriet, som forsyner de tilsluttede laster. Styreenheden kræver blot ét 12 V-batteri, som derefter omdanner batterispændingen til 22,3 V DC. To batterier skal ikke nødvendigvis matche hinanden, og udgangsspændingen følger ikke batteriets afladningskurve, men er i stedet konstant på 22,3 V. Batterikapaciteten anvendes 100 % i forhold til to batterier forbundet i serie, hvor et af batterierne ikke er fuld opladet.
To relæudgange angiver status. Modulet er klart (batterikapacitet > 85 %) og modulet er aktivt. (buffertilstand). Styreenheden tester batteriets tilstand i cykler. Når det er tid til at udskifte batteriet, aktiveres en relæudgang (udskift batteri). På forsiden vælges en optimeret endelig opladningsspænding i forhold til omgivelsestemperaturen. Der findes tre forskellige muligheder: 10 °C, 25 °C og 40 °C. Buffertiden kan indstilles til forskellige tidsintervaller for at spare batterikapacitet.
Ved valg af konstant afladning vil udgangsspændingen være aktiv, indtil batteriet er næsten helt afladet, hvorefter styreenheden udkobler batteriet. I tilfælde af fejl på batterisikringen, deaktiveres „klar“-udgangen, og en rød lysdiode lyser på styreenheden. Udgangen er strømbegrænset og udkobler sig selv ca. 5 sekunder efter en kortslutning for at spare batteriet og samtidigt undgå at udløse batterisikringen.
(I tilfælde af en kortslutning i buffertilstand producerer modulet ca. 20 A, hvilket hjælper med at udløse eventuelle sekundære sikringer). Overvågning af batterisikringen og strømbegrænsning i tilfælde af kortslutninger giver øget pålidelighed, og garanterer, at UPS'en fungerer efter en kortslutning. Indgangen er galvanisk isoleret fra udgangssiden.
Indgangsdata |
|
|---|---|
| Indgangsspænding fra aggregat | 24 V DC |
| Indgangsspænding fra batteri | 12 V DC |
| Indgangsspænding for indkobling af batteri | 22,8 V DC |
| Indgangsstrøm ved ladning | 1,2 A |
Udgangsdata |
|
| Udgangsspænding min | 12 V DC |
| Udgangsspænding max | 24 V DC |
| Output Current At 12 V DC | 5 A |
| Output current at 24 V dc | 10 A |
| Udgangsspænding ved batteridrift | 22,25 |
| Udgangsspænding normal drift | 24 V DC |
| Output Voltage At Buffering | 22,25 V DC |
| Udgangsstrøm ved batteridrift max | 10 A (15 A @ 5 s) |
| Udgangsstrøm ved normal drift max | 15 A |
Virkningsgrad/Levetid/MTBF |
|
| Virkningsgrad | 97,5 % |
| Levetid | 114 000 h @ 10 A, 40 °C |
| MTBF (IEC 61709) | 788 000 h @ 10 A, 40 °C |
Mål |
|
|---|---|
| Bredde | 49 mm |
| Højde | 124 mm |
| Dybde | 117 mm |
| Vægt | 0,65 kg |
Øvrigt |
|
| Godkendelser | CB, CE, CSA, CSA US, EX, IECEx, UL |
| IP-klasse | IP20 |
| Ladestrøm til batteri typisk | 1,5 A |
| Materiale kapsling | Aluminium |
| Rippel, max | 20 mV pp |
| Spændingsniveau for indkobling af batteri | 22,3 V DC |
| Reduktion strøm over +60 til +70 ° C | 5 W/°C |
| Temperaturområde uden reduktion fra | -25 °C |
| Temperaturområde uden reduktion til | 50 °C |
| Tilladelige batteristørrelser | 3,9-40 Ah |
| Type strømforsyning | DC-UPS |
Et DC-UPS-system består af en styreenhed, et batteri og en strømforsyning med tilstrækkelig effekt til applikationen. I tilfælde af strømafbrydelse skiftes automatisk til batteriet, som forsyner de tilsluttede laster. Styreenheden kræver blot ét 12 V-batteri, som derefter omdanner batterispændingen til 22,3 V DC. To batterier skal ikke nødvendigvis matche hinanden, og udgangsspændingen følger ikke batteriets afladningskurve, men er i stedet konstant på 22,3 V. Batterikapaciteten anvendes 100 % i forhold til to batterier forbundet i serie, hvor et af batterierne ikke er fuld opladet.
To relæudgange angiver status. Modulet er klart (batterikapacitet > 85 %) og modulet er aktivt. (buffertilstand). Styreenheden tester batteriets tilstand i cykler. Når det er tid til at udskifte batteriet, aktiveres en relæudgang (udskift batteri). På forsiden vælges en optimeret endelig opladningsspænding i forhold til omgivelsestemperaturen. Der findes tre forskellige muligheder: 10 °C, 25 °C og 40 °C. Buffertiden kan indstilles til forskellige tidsintervaller for at spare batterikapacitet.
Ved valg af konstant afladning vil udgangsspændingen være aktiv, indtil batteriet er næsten helt afladet, hvorefter styreenheden udkobler batteriet. I tilfælde af fejl på batterisikringen, deaktiveres „klar“-udgangen, og en rød lysdiode lyser på styreenheden. Udgangen er strømbegrænset og udkobler sig selv ca. 5 sekunder efter en kortslutning for at spare batteriet og samtidigt undgå at udløse batterisikringen.
(I tilfælde af en kortslutning i buffertilstand producerer modulet ca. 20 A, hvilket hjælper med at udløse eventuelle sekundære sikringer). Overvågning af batterisikringen og strømbegrænsning i tilfælde af kortslutninger giver øget pålidelighed, og garanterer, at UPS'en fungerer efter en kortslutning. Indgangen er galvanisk isoleret fra udgangssiden.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.