ASCO
Ventil 551 i syrefast stål, AISI 316L, fås med 3/2-, 5/2- eller 5/3-funktion. Fås både med in-line-udgang til strøm til op til 860 l/min og som NAMUR-version med flow op til 700 l/min. Ventilen er TÜV-certificeret og er meget velegnet til hårde omgivelser. Hele serien er miljøbeskyttet, hvilket vil sige at både til- og fraluft passerer gennem portene, og som betyder, at forurening i miljøet ikke kan komme ind og beskadige indersiden af ventilen. Miljøbeskyttelsen betyder også, at ventilen også er velegnet til rene lokaler samt medicinsk og fødevareindustrien, da al udluftning kan ledes væk. Ventilens temperaturområde er fra -40 til +60 ° C. Den kan leveres med flere varianter af spoler, både standard og ATEX i de fleste spændinger. Hvis ventilen skal bruges til at styre lavt arbejdstryk, skal du blot dreje en pakning i ventilen, så bliver piloten tilført luft separat via den ekstra port ved siden af pilotventilen.
| Type ventil | Elstyret |
|---|---|
| Vægt | 1,19 kg |
| IP-klasse | IP65 |
| Effektforbrug | 11,2 W |
| Gennemløb | 6 mm |
| Kortslutningsbeskyttelse | Ja |
| Spænding DC | 24 V |
| Temperaturområde fra | -40 °C |
| Temperaturområde til | 80 °C |
| Godkendelser | IEC, TÜV |
| Materiale spole | Epoxy |
| Tilslutning | G1/4 |
| Differenstryk max | 10 bar |
| Differenstryk min | 0 bar |
| Flowkoefficient | 12.5 |
| Max flow | 860 l/min |
|---|---|
| Funktion | 3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt lukket |
| Manuel drift | Ja |
| Materiale hus | Rustfrit stål 316L |
| Materiale tætninger | NBR |
| Materiale stempel | Rustfrit stål |
| Materiale kortslutningsring | Sølv |
| Materiale indvendige dele | POM, Rustfrit stål |
| Materiale sæde | Rustfrit stål |
| Materiale sædetætning | POM |
| Max tryk | 10 bar |
| Materiale membran | FPM |
| Montering | Uafhængig |
Ventil 551 i syrefast stål, AISI 316L, fås med 3/2-, 5/2- eller 5/3-funktion. Fås både med in-line-udgang til strøm til op til 860 l/min og som NAMUR-version med flow op til 700 l/min. Ventilen er TÜV-certificeret og er meget velegnet til hårde omgivelser. Hele serien er miljøbeskyttet, hvilket vil sige at både til- og fraluft passerer gennem portene, og som betyder, at forurening i miljøet ikke kan komme ind og beskadige indersiden af ventilen. Miljøbeskyttelsen betyder også, at ventilen også er velegnet til rene lokaler samt medicinsk og fødevareindustrien, da al udluftning kan ledes væk. Ventilens temperaturområde er fra -40 til +60 ° C. Den kan leveres med flere varianter af spoler, både standard og ATEX i de fleste spændinger. Hvis ventilen skal bruges til at styre lavt arbejdstryk, skal du blot dreje en pakning i ventilen, så bliver piloten tilført luft separat via den ekstra port ved siden af pilotventilen.
Aventics XV-serie fra Emerson muliggør øget fleksibilitet og effektivitet i produktionssystemer. Den moderne ventilteknologi i denne serie forbedrer udnyttelsen af trykluft og optimerer ydeevnen i pneumatiske systemer. Med sit kompakte design sparer XV-serien plads i styreskabet, samtidig med at ventilerne har lang levetid og kræver minimal vedligeholdelse. Dette giver øget oppetid og gør serien til et fremragende valg for nutidens krævende produktionsmiljøer.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Spænding DC | Max flow | Funktion | Manuel drift | Montering | Spænding AC | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Ventil 3/2 NC, RG 1/4", 24V DC
Art:
SCG551A413MOS3
Kopieret
|
24 V
|
860 l/min
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt lukket
|
Ja
|
Uafhængig
|
|
|
||
|
Ventil 3/2 NC, RG 1/4", 230V AC
Art:
SCG551A413MO
Kopieret
|
|
860 l/min
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt lukket
|
|
Uafhængig
|
230 V
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 1/4", SS316, 24V DC
Art:
SCG551A421MOS3
Kopieret
|
24 V
|
860 l/min
|
5/2, Elstyret med fjerderretur
|
|
Uafhængig
|
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 1/4", SS316, 230V AC
Art:
SCG551A421MO
Kopieret
|
|
860 l/min
|
5/2, Elstyret med fjerderretur
|
|
Uafhængig
|
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 1/4", SS316, 24V DC
Art:
SCG551A422MOS3
Kopieret
|
24 V
|
860 l/min
|
5/2, Elstyret
|
|
Uafhængig
|
|
|
||
|
Ventil 5/2, RG 1/4", SS316, 230V AC
Art:
SCG551A422MO
Kopieret
|
|
860 l/min
|
5/2, Elstyret
|
|
Uafhængig
|
230 V
|
|
||
|
Ventil 3/2-5/2, RG 1/4", NAMUR, 24V DC
Art:
SCG551A409MOS3
Kopieret
|
24 V
|
700 l/min
|
3/2-5/2, Elstyret med fjerderretur, NAMUR, Normalt lukket
|
|
NAMUR-standard
|
|
|
||
|
Ventil 3/2-5/2, RG 1/4", NAMUR, 230V AC
Art:
SCG551A409MO
Kopieret
|
|
700 l/min
|
3/2-5/2, Elstyret med fjerderretur, NAMUR, Normalt lukket
|
|
NAMUR-standard
|
230 V
|
|
||
|
Ventil 3/2-5/2, RG 1/4", NAMUR, 24V DC
Art:
SCG551A410MOS3
Kopieret
|
24 V
|
700 l/min
|
3/2-5/2, Elstyret, NAMUR, Normalt lukket
|
|
NAMUR-standard
|
|
|
||
|
Ventil 3/2-5/2, RG 1/4", NAMUR, 230V AC
Art:
SCG551A410MO
Kopieret
|
|
700 l/min
|
3/2-5/2, Elstyret, NAMUR, Normalt lukket
|
|
NAMUR-standard
|
230 V
|
|
Vælg en variant på listen