SUCO
Kompakt pressostat i galvaniseret stål med AMP Junior Timer-stik og direkte virkende kontaktsystem, hvilket betyder, at to metalplader skubbes sammen mekanisk, når det indstillede tryk er nået. Der skal vælges mellem NO eller NC. Indstøbt stik giver høj IP-klasse. Pressostaten har lav hysterese og meget god overtrykssikkerhed. Kan anvendes i mobil-, hydraulik- og pneumatikapplikationer. Kun til spænding op til 42 V.
0118 er med membran, og 0119 er stempelversion for højere tryk.
Optioner:
• Andet gevind
• Membran og pakninger i EPDM eller Viton
| Elektrisk tilslutning | AMP Junior Timer |
|---|---|
| Funktion | Normalt åben |
| Godkendelser | CSA US, RoHS II |
| IP-klasse | IP65, IPx4k |
| Kontaktbelastning max | 4 A |
| Levetid mekanisk | 1 mio skift |
| Materiale hus | Forzinket stål |
| Materiale medieberørte del | Forzinket stål, NBR |
| Materiale membran | NBR |
| Max afvigelse | ±0,2 |
| Max antal ændringer pr. minut | 200 |
| Max arbejdsområde | 1 bar |
| Max tryk | 300 bar |
|---|---|
| Medietemperatur fra | -40 °C |
| Medietemperatur til | 100 °C |
| Min arbejdsområde | 0,1 bar |
| Omgivelsestemperatur fra | -20 °C |
| Omgivelsestemperatur til | 80 °C |
| Spænding AC/DC maks | 42 V |
| Spænding AC/DC min | 10 V |
| Tryktilslutning | 1/4 BSP |
| Type pressostat | Høj nøjagtighed |
| Vægt | 90 g |
Kompakt pressostat i galvaniseret stål med AMP Junior Timer-stik og direkte virkende kontaktsystem, hvilket betyder, at to metalplader skubbes sammen mekanisk, når det indstillede tryk er nået. Der skal vælges mellem NO eller NC. Indstøbt stik giver høj IP-klasse. Pressostaten har lav hysterese og meget god overtrykssikkerhed. Kan anvendes i mobil-, hydraulik- og pneumatikapplikationer. Kun til spænding op til 42 V.
0118 er med membran, og 0119 er stempelversion for højere tryk.
Optioner:
• Andet gevind
• Membran og pakninger i EPDM eller Viton
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Hos os får du gennemprøvede løsninger til procesovervågning og visuel inspektion i lukkede beholdere og anlæg. Sortimentet omfatter skueglas og belysning fra FH Papenmeier, udviklet til brug i både standard- og krævende industrielle miljøer.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Max afvigelse | Max arbejdsområde | Max tryk | Min arbejdsområde | Type pressostat | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Pressostat 0,1-1 bar, G1/4, NO, AMP J
Art:
0118403031011
Kopieret
|
±0,2
|
1 bar
|
300 bar
|
0,1 bar
|
Høj nøjagtighed
|
|
||
|
Pressostat 1-10 bar, G1/4, NO, AMP J
Art:
0118407031027
Kopieret
|
±0,5
|
10 bar
|
300 bar
|
1 bar
|
Høj nøjagtighed
|
|
||
|
Pressostat 10-20 bar, G1/4, NO, AMP J
Art:
0118411031043
Kopieret
|
±1,0
|
20 bar
|
300 bar
|
10 bar
|
Høj nøjagtighed
|
|
||
|
Pressostat 20-50 bar, G1/4, NO, AMP J
Art:
0118415031059
Kopieret
|
±2,0
|
50 bar
|
300 bar
|
20 bar
|
|
|
||
|
Pressostat 50-150 bar, G1/4, NO, AMP J
Art:
0119419031011
Kopieret
|
±5,0
|
150 bar
|
600 bar
|
50 bar
|
|
|
Vælg en variant på listen