PIL
P49-serien af ultralydsbarrierer er en af de mindste sensorer på markedet. Serien er ydermere karakteriseret ved høje koblingsfrekvenser og en nem montering.
Ultralydssensorer kan anvendes i mange forskellige typer applikationer. Eksempelvis:
| Distance max | 400 mm |
|---|---|
| Distance min. | 30 mm |
| Elektrisk tilslutning | 4-polet kontakt M12 stik grisehale |
| Forsyningsspænding DC max | 30 V DC |
| Forsyningsspænding DC min | 12 V DC |
| IP-klasse | IP67 |
| Materiale hus | PBT |
| Operativ frekvens | 15 Hz |
|---|---|
| Temperaturområde fra | -20 °C |
| Temperaturområde til | 70 °C |
| Type sensor | Ultralyd |
| Udgangsstrøm max | 0,5 A |
P49-serien af ultralydsbarrierer er en af de mindste sensorer på markedet. Serien er ydermere karakteriseret ved høje koblingsfrekvenser og en nem montering.
Ultralydssensorer kan anvendes i mange forskellige typer applikationer. Eksempelvis:
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
I mange år har kviksølvsafbrydere været anvendt i industrien, særligt i lifte og andre tunge maskiner, på grund af deres pålidelighed og holdbarhed. Men med stigende fokus på miljø- og sundhedsrisici er det blevet afgørende at erstatte dem med sikrere alternativer som DIS-sensorer.
Senseca styrker sin position med opkøbet af Biral og Geonica, der bringer ekspertise inden for miljømåling og sensorteknologi. Dette strategiske skridt kombinerer avanceret teknologi og bæredygtige løsninger til Smart City-udvikling, vedvarende energi og præcisionsmålinger.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Distance max | Distance min. | Operativ frekvens | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
P49 M18 Ultralyd PNP 400mm M12-tilkobling
Art:
P49F4V2D001360E
Kopieret
|
400 mm
|
30 mm
|
15 Hz
|
|
||
|
P49 M18 Ultralyd PNP 1600mm M12-tilkobling
Art:
P49F4V2D001220E
Kopieret
|
1600 mm
|
80 mm
|
7 Hz
|
|
Vælg en variant på listen