LOVATO
Lovato DME D100T1 er en digital energimålere med LCD display, til DIN-skinne. Måling af aktiv energi sker med nøjagtighedsklasse 1 i henhold til IEC / EN 62053-21. Direkte måling op til 40 A belastningsstrøm, da måleren kun har en bredde på 18 mm. Måleren leveres med en terminal dækning, som kan forsegles.
DME D100T1 er udstyret med puls udgang for tilslutning til for eksempel DME CD. Sammenkobling med DME CD tillader indsamling af data op til 14 mulige energimålere. DME CD er også kompatibel med Lovato egen software, Synergy, overvågning og kontrol af det samlede energisystem.
DME D100T1 MID, MID certificeret version (klasse B) DME D100T1. MID-certificering er nødvendig hvor målet er at tage betaling for, målt energiforbrug.
For mere information, kontakt OEM Automatic Klitsø, produktområde El-tavle.
| Antal faser | 1 |
|---|---|
| Current | 40 |
| Effektforbrug | 0,45 W |
| Effektforbrug | 7 VA |
| Forsyningsspænding AC max | 240 V AC |
| Forsyningsspænding AC min | 200 V AC |
| Frekvens max | 60 Hz |
| Frekvens min | 50 Hz |
| Godkendelser | CSA C22.2-N°61010-1, EN50470-3, EN61010-1, UL 61010-1 |
| IP klasse Front | IP40 |
| IP klasse tilslutning | IP20 |
| Kan udvides | Nej |
| LED | Ja |
| LED pulsantal | 1000 impulser/kWh |
| MID godkendt | Nej |
| Montage | DIN-skinne |
| Målenøjagtighed Aktiv energi | IEC / EN62053-21 Class 1 |
|---|---|
| Måleområde strøm | 0,25...40 A |
| Nominel strøm | 5 A |
| Puls antal | 10 pulser / kWh |
| Puls længde | 100 ms |
| Pulsudgang ekstern spænding | 10-30 V DC |
| Pulsudgang max strøm | 50 mA |
| Startstrøm | 0,02 A |
| Temperaturområde drift fra | -25 °C |
| Temperaturområde drift til | 55 °C |
| Temperaturområde lager fra | -25 °C |
| Temperaturområde lager til | 70 °C |
| Tilslutningsspænding og måling | 1,5-10 mm² |
| Tilslutningsspænding og måling, tilspændingsmoment | 1,5 |
| Vægt | 0,086 kg |
Lovato DME D100T1 er en digital energimålere med LCD display, til DIN-skinne. Måling af aktiv energi sker med nøjagtighedsklasse 1 i henhold til IEC / EN 62053-21. Direkte måling op til 40 A belastningsstrøm, da måleren kun har en bredde på 18 mm. Måleren leveres med en terminal dækning, som kan forsegles.
DME D100T1 er udstyret med puls udgang for tilslutning til for eksempel DME CD. Sammenkobling med DME CD tillader indsamling af data op til 14 mulige energimålere. DME CD er også kompatibel med Lovato egen software, Synergy, overvågning og kontrol af det samlede energisystem.
DME D100T1 MID, MID certificeret version (klasse B) DME D100T1. MID-certificering er nødvendig hvor målet er at tage betaling for, målt energiforbrug.
For mere information, kontakt OEM Automatic Klitsø, produktområde El-tavle.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Effektforbrug | Forsyningsspænding AC max | Forsyningsspænding AC min | Godkendelser | MID godkendt | Målenøjagtighed Aktiv energi | Vægt | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Energimåler 1F dir. 40A puls udg.
Art:
DMED100T1
Kopieret
|
7 VA
|
240 V AC
|
200 V AC
|
CSA C22.2-N°61010-1, EN50470-3, EN61010-1, UL 61010-1
|
Nej
|
IEC / EN62053-21 Class 1
|
0,086 kg
|
|
||
|
Energimåler 1F dir. 40A puls udg. MID
Art:
DMED100T1MID
Kopieret
|
6,6 VA
|
240 V AC
|
200 V AC
|
EN50470-3, EN50470-1
|
Ja
|
IEC / EN50470-3 Class B
|
0,085 kg
|
|
||
|
Energim. 1F 120V AC dir. 40A puls. udg.
Art:
DMED100T1A120
Kopieret
|
7 VA
|
120 V AC
|
110 V AC
|
CSA C22.2-N°61010-1, EN50470-3, EN61010-1, UL 61010-1
|
Nej
|
IEC/EN62053-21 Class 1
|
0,086 kg
|
|
Vælg en variant på listen