LOVATO
Lovato DME D120T1 digital energimåler med baggrundsbelyst LCD-display, til DIN-skinne. Målingen af aktiv energi sker med nøjagtighedsklasse 1 i henhold til IEC / EN 62053-21. Direkte måling op til 63 A strømbelastninger. Måleren leveres med en terminal dækning, som kan forsegles.
Gennem en multifunktionsknap i fronten, vises forskellige målinger i displayet. Den målte værdi er angivet med et ikon i toppen af skærmen.
De følgende målte værdier kan vises:
Måleværdi | Ikon |
Aktiv energi | kWh |
Aktiv energi, delvis værdi | kWh + Part |
Reaktiv energi | kvarh |
Reaktiv energi, delvis værdi | kvarh + Part |
Spænding | V |
Strøm | A |
Aktiv effekt | kW |
Reaktiv effekt | kvar |
Effektfaktor | PF |
Frekvens | Hz |
Drifttidsmålere* | h |
Drifttidsmålere, delvis værdi* | h + Part |
Aktiv effekt, gennemsnitlig (15 min)* | kW + d |
Aktiv effekt, max gennemsnitsværdi* | kW + d + ▲ |
* = Måling skal aktiveres i enhedens opsætningsmenu.
DME D120T1 er udstyret med en programmerbar statisk udgang. Udgangen programmeres til enten at give pulser til måling af forbrugt aktiv energi eller til at udløse en alarm, når en bestemt sat grænse.
Antallet af pulser er sat til 1, 10, 100 eller 1000 impulser / kWh. Pulsudgangen kan bruges til at forbinde for eksempel DME CD. Sammenkobling med DME CD tillader indsamling af data op til 14 mulige energimålere. DME CD er også kompatibel med Lovato egen software, Synergy, overvågning og kontrol af det samlede energisystem.
DME D120T1 findes også med MID-certifiering.
Lovato DME D121 har de samme egenskaber som DME D120T1 ovenfor med undtagelse af pulsudgang.
DME D121 giver i stedet muligheder for kommunikation via den indbyggede RS485 Modbus RTU eller ASCII-protokol. Måleren er støtte til programmets grænser, hvis status kan læses gennem Modbus og for eksempel udløse alarmen via tilsluttet PLC.
For mere information, kontakt OEM Automatic Klitsø, produktområde El-tavle.
| Current | 63 |
|---|---|
| Effektforbrug | 0,45 W |
| Effektforbrug | 6,6 VA |
| Forsyningsspænding AC max | 264 V AC |
| Forsyningsspænding AC min | 187 V AC |
| Frekvens max | 66 Hz |
| Frekvens min | 45 Hz |
| Godkendelser | CSA C22.2-N°61010-1, EN50470-3, EN61010-1, UL 61010-1 |
| IP klasse Front | IP40 |
| IP klasse tilslutning | IP20 |
| Kan udvides | Nej |
| LED | Ja |
| LED pulsantal | 1000 impulser/kWh |
| MID godkendt | Nej |
| Montage | DIN-skinne |
| Målenøjagtighed Aktiv energi | IEC/EN62053-21 Class 1 |
|---|---|
| Måleområde strøm | 0,5...63 A |
| Nominel strøm | 5 A |
| Pulsudgang ekstern spænding | 10-30 V DC |
| Pulsudgang max strøm | 50 mA |
| Startstrøm | 0,04 A |
| Temperaturområde drift fra | -25 °C |
| Temperaturområde drift til | 55 °C |
| Temperaturområde lager fra | -25 °C |
| Temperaturområde lager til | 70 °C |
| Tilslutningsspænding og måling | 2,5-16 mm² |
| Tilslutningsspænding og måling, tilspændingsmoment | 2 |
| Vægt | 0,148 kg |
Lovato DME D120T1 digital energimåler med baggrundsbelyst LCD-display, til DIN-skinne. Målingen af aktiv energi sker med nøjagtighedsklasse 1 i henhold til IEC / EN 62053-21. Direkte måling op til 63 A strømbelastninger. Måleren leveres med en terminal dækning, som kan forsegles.
Gennem en multifunktionsknap i fronten, vises forskellige målinger i displayet. Den målte værdi er angivet med et ikon i toppen af skærmen.
De følgende målte værdier kan vises:
Måleværdi | Ikon |
Aktiv energi | kWh |
Aktiv energi, delvis værdi | kWh + Part |
Reaktiv energi | kvarh |
Reaktiv energi, delvis værdi | kvarh + Part |
Spænding | V |
Strøm | A |
Aktiv effekt | kW |
Reaktiv effekt | kvar |
Effektfaktor | PF |
Frekvens | Hz |
Drifttidsmålere* | h |
Drifttidsmålere, delvis værdi* | h + Part |
Aktiv effekt, gennemsnitlig (15 min)* | kW + d |
Aktiv effekt, max gennemsnitsværdi* | kW + d + ▲ |
* = Måling skal aktiveres i enhedens opsætningsmenu.
DME D120T1 er udstyret med en programmerbar statisk udgang. Udgangen programmeres til enten at give pulser til måling af forbrugt aktiv energi eller til at udløse en alarm, når en bestemt sat grænse.
Antallet af pulser er sat til 1, 10, 100 eller 1000 impulser / kWh. Pulsudgangen kan bruges til at forbinde for eksempel DME CD. Sammenkobling med DME CD tillader indsamling af data op til 14 mulige energimålere. DME CD er også kompatibel med Lovato egen software, Synergy, overvågning og kontrol af det samlede energisystem.
DME D120T1 findes også med MID-certifiering.
Lovato DME D121 har de samme egenskaber som DME D120T1 ovenfor med undtagelse af pulsudgang.
DME D121 giver i stedet muligheder for kommunikation via den indbyggede RS485 Modbus RTU eller ASCII-protokol. Måleren er støtte til programmets grænser, hvis status kan læses gennem Modbus og for eksempel udløse alarmen via tilsluttet PLC.
For mere information, kontakt OEM Automatic Klitsø, produktområde El-tavle.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Effektforbrug | Effektforbrug | Forsyningsspænding AC max | Forsyningsspænding AC min | Godkendelser | Puls antal | Puls længde | Pulsudgang ekstern spænding | Pulsudgang max strøm | RS485 | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Energimåler 1F dir. 63A prog. udg.
Art:
DMED120T1
Kopieret
|
0,45 W
|
6,6 VA
|
264 V AC
|
187 V AC
|
CSA C22.2-N°61010-1, EN50470-3, EN61010-1, UL 61010-1
|
|
|
10-30 V DC
|
50 mA
|
|
|
||
|
Energimåler 1F dir. 63A RS485
Art:
DMED121
Kopieret
|
1,4 W
|
4,8 VA
|
264 V AC
|
88 V AC
|
CSA C22.2-N°14, EN50470-3, EN61010-1, UL 508
|
|
|
|
|
Ja
|
|
||
|
Energim. 1F 120V AC dir. 63A prog. udg.
Art:
DMED120T1A120
Kopieret
|
0,45 W
|
6,6 VA
|
120 V AC
|
110 V AC
|
CSA C22.2-N°61010-1, EN50470-3, EN61010-1, UL 61010-1
|
Programmerbar 1, 10, 100 eller 1000 pulser/kWh
|
100 ms
|
10-30 V DC
|
50 mA
|
|
|
Vælg en variant på listen