LÜTZE
Signalkonverteren styrer de mest almindelige standard signaler. Se nedenstående tabel for detaljer. Ved hjælp af en DIP-switch på siden af konverteren skal du vælge det ønskede indgangs- / udgangssignal. Efter at have valgt input og output, er konverteren klar til brug, og finjustering er ikke nødvendig. Konverteren har automatisk justering, hvilket sparer meget tid og undgår dyre kalibreringsinstrumenter. 3-vejs galvanisk isolering (4 kV) giver en god grænseflade mellem kontrol og feltmiljø og multispænding gør konverteren nem at gemme.
| Valgbare indgangssignaler via DIP-Switch | 0-60mV,0-100mV,0-300mV,0-500mV,0-1 V,0-2 V,0-5 V,0-10 V,2-10 V,0-20 V,0-5mA,0-10mA,+-5mA,+-20mA.0-20mA,4-20mA |
|---|---|
| Stigningstid (10-90%) | 6 ms |
| Linearitetsfejl | 0,05 % FSR |
| Temperaturkoefficient | <150 ppm/° K FSR |
| Reaktionstid | 17 ms |
| Reaktionstid | 17 ms (nøjagtighed 1%) |
| Linearitetsfejl | 0,05 % FSR |
| Skiftfrekvens max | 30 Hz @ 3 dB |
| Indgangsimpedans strøm mA | 100 Ω |
| Indgangsimpedans spænding | 330 kΩ |
| Lastimpedans strøm | Max. 500 Ω |
| Lastimpedans spænding | Min. 2 kΩ |
| Valgbare udgangssignaler via DIP-Switch | 0-20mA, 4-20mA ,eller 0-10V |
| Beskyttelse | Overspænding AC / DC 264 V, PTC sikring. Udgang kortslutningssikker |
| Nøjagtighed | 0,1 % ved +23 °C (fuld skala) |
| Statusindikering | Grøn LED |
| Tilslutning | Skrue |
| Montering | DIN-skinne |
|---|---|
| Højde | 93 mm |
| Bredde | 17,5 mm |
| Dybde | 73 mm |
| IP-klasse | IP20 |
| Vægt | 59 g |
| Tilslutningstværsnit min | 0,25 mm² |
| Tilslutningstværsnit maks | 2,5 mm² |
| Forsyningsspænding | 24-240 V AC/DC |
| Galvanisk isolation | 3-vejs 4kV |
| Temperaturområde fra | -25 °C |
| Temperaturområde til | 60 °C |
| Temperaturområde lager fra | -40 °C |
| Temperaturområde lager til | 80 °C |
| Godkendelser | CE, CSA, DNV, GL, RoHS |
Signalkonverteren styrer de mest almindelige standard signaler. Se nedenstående tabel for detaljer. Ved hjælp af en DIP-switch på siden af konverteren skal du vælge det ønskede indgangs- / udgangssignal. Efter at have valgt input og output, er konverteren klar til brug, og finjustering er ikke nødvendig. Konverteren har automatisk justering, hvilket sparer meget tid og undgår dyre kalibreringsinstrumenter. 3-vejs galvanisk isolering (4 kV) giver en god grænseflade mellem kontrol og feltmiljø og multispænding gør konverteren nem at gemme.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
Vi tilbyder et komplet sortiment af strømforsyninger, redundante systemer, DC-UPS og en række specialtilpassede enheder til f.eks. eksplosionsfarlige miljøer (ATEX) eller NEC class 2-kredsløb fra vores producent PULS. Strømforsyninger til 110 V DC indspænding med strømkapacitet fra 0,6 A op til 20 A (24 V DC).
Lær mere om, hvordan innovative kabelgennemføringssystemer kan imødekomme nutidens industrielle udfordringer ved at spare tid, forenkle installationen og tilbyde enestående fleksibilitet. Følg med, når vi dykker ned i, hvordan vores kabelgennemføringssystemer fra Conta-Clip påvirker industrielle installationer
En ny produktserie fra Auer Signal lanceres i løbet af 2025, og de første modeller er nu klar til markedet. Serien er kendetegnet ved høj ydeevne, fleksibilitet og smarte funktioner – alt samlet i et moderne og robust design.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Tilslutning | Pris | |
|---|---|---|---|---|
Multifunktions signalkonverter 24-240V AC/DC
Art:
750517.0000
Kopieret
|
Skrue
|
|
||
Multifunktions signalkonverter 24-240V AC/DC Push-In
Art:
751517.0000
Kopieret
|
Push-In
|
|
Vælg en variant på listen