ASCO
Egnet som pilotventil for ISO4-ventiler. Ventilen kan anvendes som styreventil, enkeltstående eller på en sammenbygget subbase. Spolen er sikkert fastgjort med et fjederklips, men kan drejes 360 °.
| Type ventil | Elstyret |
|---|---|
| Vægt | 0,27 kg |
| IP-klasse | IP65 |
| Effektforbrug | 3 W |
| Gennemløb | 2,3 mm |
| Spænding DC | 24 V |
| Temperaturområde fra | -10 °C |
| Temperaturområde til | 60 °C |
| Materiale spole | Termoplast |
| Tilkoblingsport 3 | M5 |
| Slukningsforsinkelse | 7 ms |
| Differenstryk max | 12 bar |
| Differenstryk min | 0 bar |
| Flowkoefficient | 2,2 |
|---|---|
| Max flow | 154 l/min |
| Funktion | 3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt lukket |
| Manuel drift | Ja |
| Materiale hus | PA |
| Materiale tætninger | NBR |
| Materiale stempel | Rustfrit stål |
| Materiale kortslutningsring | Kobber |
| Materiale indvendige dele | Rustfrit stål |
| Max tryk | 16 bar |
| Montering | Bundplade |
Egnet som pilotventil for ISO4-ventiler. Ventilen kan anvendes som styreventil, enkeltstående eller på en sammenbygget subbase. Spolen er sikkert fastgjort med et fjederklips, men kan drejes 360 °.
Aventics XV-serie fra Emerson muliggør øget fleksibilitet og effektivitet i produktionssystemer. Den moderne ventilteknologi i denne serie forbedrer udnyttelsen af trykluft og optimerer ydeevnen i pneumatiske systemer. Med sit kompakte design sparer XV-serien plads i styreskabet, samtidig med at ventilerne har lang levetid og kræver minimal vedligeholdelse. Dette giver øget oppetid og gør serien til et fremragende valg for nutidens krævende produktionsmiljøer.
Med de nye S202A-MC sensorer fra Inxpect får du en avanceret sikkerhedsløsning, der kombinerer høj fleksibilitet med dokumenteret driftssikkerhed. Løsningen er udviklet til moderne produktionsmiljøer, hvor kravene til både oppetid og personbeskyttelse er høje.
I moderne automatiseringsløsninger er præcis og stabil objektdetektering afgørende for en effektiv og sikker drift. KSS85-serien fra TAKEX er en innovativ pladesensor, der gør det muligt at registrere objekter via direkte kontakt – uanset farve, materiale eller form. Med sin fleksible og tynde konstruktion kan sensoren monteres næsten hvor som helst og sikrer pålidelig registrering i en lang række industrielle applikationer.
OEM Automatic Klitsø styrker nu sit samarbejde med Emerson og påtager sig et udvidet ansvar for flere af deres førende varemærker på det danske marked. Det inkluderer blandt andet Aventics, ASCO, Tescom, AFAG og AGI – alle kendt for høj kvalitet og pålidelighed inden for industriel automation.
En af de vigtigste faktorer ved valg af en centrifugalpumpe er begrebet “total løftehøjde” (Total Head). En misforståelse af dette kan føre til valg af en pumpe, der enten ikke leverer den ønskede ydeevne eller får hyppige driftsstop, hvilket i sidste ende påvirker hele systemet.
Den nye Millenium-generation er udviklet for at videreføre et gennemprøvet koncept og tilpasse det til nutidens krav om opkobling, fleksibilitet og brugervenlighed. Denne guide henvender sig til dig, der vil forstå, hvordan den nye Millenium anvendes i praksis, hvad der adskiller den fra tidligere generationer – og hvornår den er det rette valg.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoritter | Artikler | Gennemløb | Spænding DC | Differenstryk max | Flowkoefficient | Max flow | Funktion | Spænding AC | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
PILOTVENTIL,3/2 NC,CNOMO, 24DC
Art:
19201024 24VDC
Kopieret
|
2,3 mm
|
24 V
|
12 bar
|
2,2
|
154 l/min
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt lukket
|
|
|
||
PILOTVENTIL,3/2 NC,CNOMO, 230V
Art:
19201024 230VAC
Kopieret
|
2,3 mm
|
|
12 bar
|
2,2
|
154 l/min
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt lukket
|
230 V
|
|
||
Pilotventil 3/2 NO, 24 VDC
Art:
19201035 24VDC
Kopieret
|
2,1 mm
|
24 V
|
10 bar
|
1,6
|
112 l/min
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt åben
|
|
|
||
Pilotventil, 3/2 NO, 230 VAC
Art:
19201035 230VAC
Kopieret
|
2,1 mm
|
|
10 bar
|
1,6
|
112 l/min
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt åben
|
230 V
|
|
||
Pilotventil, 3/2 NO, 24 VDC
Art:
19201036 24VDC
Kopieret
|
2,1 mm
|
24 V
|
10 bar
|
1,6
|
112 l/min
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt åben
|
|
|
||
Pilotventil, 3/2 NO, 230 VAC
Art:
19201036 230VAC
Kopieret
|
2,1 mm
|
|
10 bar
|
1,6
|
112 l/min
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Normalt åben
|
230 V
|
|
||
Pilotventil, 3/2 U, 24 VDC
Art:
19201038 24VDC
Kopieret
|
1,5 mm
|
24 V
|
10 bar
|
0,9
|
63 l/min
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Universel
|
|
|
||
Pilotventil, 3/2 U, 230 VAC
Art:
19201038 230VAC
Kopieret
|
1,5 mm
|
|
10 bar
|
0,9
|
63 l/min
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Universel
|
230 V
|
|
||
Pilotventil, 3/2 U, 24 VDC
Art:
19201039 24VDC
Kopieret
|
1,5 mm
|
24 V
|
10 bar
|
0,9
|
63 l/min
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Universel
|
|
|
||
Pilotventil, 3/2 U, 230 VAC
Art:
19201039 230VAC
Kopieret
|
1,5 mm
|
|
10 bar
|
0,9
|
63 l/min
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Universel
|
230 V
|
|
||
PILOTVENTIL,3/2 NC,CNOMO, 24DC
Art:
19201073 24VDC
Kopieret
|
1,5 mm
|
24 V
|
10 bar
|
0,9
|
63 l/min
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Universel
|
|
|
||
PILOTVENTIL,3/2 NC,CNOMO, 230v
Art:
19201073 230VAC
Kopieret
|
1,5 mm
|
|
10 bar
|
0,9
|
63 l/min
|
3/2, Elstyret med fjerderretur, Universel
|
230 V
|
|
Vælg en variant på listen